Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Tlačové správy

66.výročie vzniku mesta Vysoké Tatry

66.výročie vzniku mesta Vysoké Tatry

Po prvýkrát bude udelené čestné občianstvo

VYSOKÉ TATRY – V tomto roku si pripomíname vznik mesta Vysoké Tatry bohatým seriá-lom prevažne kultúrno-spoločenských, ale aj športových podujatí.

   Už vo štvrtok predpoludním všetko odštartuje finálové kolo pretekov žiakov tatranských škôl pod názvom O pohár primátora Vysokých Tatier. Deti budú súťažiť v obrovskom slalome v lyžiarskom stredisku Štrbské Pleso. 
   O deň neskôr, v piatok 15. marca v priestoroch Sanatória v Tatranskej Kotline sa uskutoční tohtoročné udeľovanie výročných cien mesta. Stalo sa už zvykom, že slávnostný Tatranský galavečer sa uskutočňuje v deň, keď sa po dlhoročnom úsilí podarilo vo Vysokých Tatrách vytvoriť samostatný administratívny celok. „Je to už ôsmy rok, čo tento symbolický deň pre tatranskú samosprávu spájame s udeľovaním výročných cien mesta Vysoké Tatry. Tak ako sme hrdí na miesto, kde žijeme, uchovávame podobné pocity k ľuďom, ktorí svojou prácou a životným entuziazmom pomáhajú formovať dobré meno Vysokých Tatier,“ povedal primátor mesta Ján Mokoš.
Tatranský galavečer  putuje z roka na rok po tatranských osadách. Dôvodom je snaha  zapojiť všetky časti mesta do diania. „V predchádzajúcich rokoch sme sa zišli v Novom Smokovci, na Štrbskom Plese, v Hornom Smokovci,  Tatranskej Lomnici či Novej Polianke. Tento rok padla voľba na najvýchodnejšiu časť mesta - Tatranskú Kotlinu,“ vysvetľuje primátor mesta.

   Cenu mesta Vysoké Tatry si za celoživotné dielo prevezme Michal Mlynár st., ktorý dlhé roky pracoval ako učiteľ, neskôr i riaditeľ Základnej školy v Tatranskej Lomnici. Odmenený je nielen za celoživotnú úspešnú pedagogickú činnosť, ale aj za výchovu mladých bežeckých talentov na tejto škole. 
   Cena primátora za vykonanú prácu a dosiahnuté výsledky v prospech mesta za rok 2012 bude udelená Veterán klubu železníc (VKŽ). V roku 2011 historickú súpravu Kométa zasiahol blesk tak nešťastne, že došlo k vážnej poruche elektromotora, čo ju následne vyradilo z prevádzky. Do náročnej opravy bolo potrebné investovať viac ako 30-tisíc eur. VKŽ si dal za cieľ zachrániť túto populárnu historickú železničnú súpravu. A toto sa aj podarilo splniť. Vlani pred Vianocami, kedy sa Kométa vrátila späť pod Tatry. A práve zanietenosť členov klubu sa primátor mesta Vysoké Tatry rozhodol takýmto spôsobom oceniť.
   Po prvýkrát od vytvorenie Tatranskej športovej siene slávy, nepribudne žiadne meno športovca alebo športového činovníka. Naopak premiéru bude mať udelenie Čestného občianstva mesta Vysoké Tatry a to rímskokatolíckemu farárovi Štefanovi Mordelovi, ktorého vlani preložili po tridsiatichštyroch rokoch pôsobenia na tatranskej pôde do farnosti Klin na Orave.
   V kultúrnom programe Tatranského galavečera dokreslí sviatočnú atmosféru herečka a muzikálová speváčka Mirka Pártlová.
   V poradí tretí deň je ladený pod názvom Zemplínčania Tatrám. O polštvrtej popoludní v Kostole sv. Petra a Pavla v Novom Smokovci bude sprístupnená výstava fotoobrazov zem-plínskeho fotografa Mikuláša Jacečka s tematikou kresťanských symbolov. O tridsať minút neskôr sa však uskutoční vernisáž stálej výstavy od rovnomenného autora. Tatry – môj domov je zbierka fotoobrazov, ktoré Jacečko venoval tatranskej samospráve. „Táto stála výstava je vlastne akýmsi zavŕšením projektu ZMOSu – Región Zemplín, obce Vínne a mesta Vysoké Tatry a situovaná bude v hoteli Slovan v Tatranskej Lomnici,“ spresnil Ján Bendík z oddelenia kultúry a športu mesta Vysoké Tatry.
   Nedeľné popoludnie, ktoré bude posledným z plánovaných dní osláv vzniku mesta je spojené s vernisážou výstavy kolektívnych diel kultúrno-kreatívneho happeningu prebiehajúceho v lete 2012 vo viacerých mestách Slovenska, vrátane Vysokých Tatier. Druhú časť výstavy tvoria diela mladého tatranského výtvarníka Karola Vaľka.
Vernisáž výstavy vystrieda uvedenie do života knihy Ladislava Szojku – Dejiny Tatranskej elektrickej železnice. Seriál podujatí zavŕši koncert bratislavskej kapely In Vivo, ktorá sa s piesňou Múza stala v minulom roku víťazom známej celoslovenskej súťaže Košický zlatý poklad.

   Vznik satelitných tatranských osád, ktoré administratívne patrili pod podtatranské ob-ce, potrebovali pre rozvoj kúpeľníctva, cestovného ruchu a športových aktivít spoločné sme-rovanie. Dňa 15. marca 1947 sa na rokovanie pléna Slovenskej národnej rady dostal opätov-ne návrh Nariadenia o utvorení okresu a obce Vysoké Tatry, ktoré bolo aj schválené.


 

dnes je: 25.8.2019

meniny má: Ľudovít

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka