Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Tlačové správy

Asociácia horských sídel pripravuje aprílové Valné zhromaždenie

      STARÝ SMOKOVEC (14.február 2007) – Na mestskom úrade sa uskutočnilo stretnutie Predsedníctva Asociácie horských sídel. Dôvodom boli povolebné zmeny na starostovských a primátorských stoličkách a príprava na nadchádzajúce Valné zhromaždenie AHS.
   V trojčlennej dozornej rade prišlo k výmene jedného člena a v predsedníctve z deviatich členov je až päť nových. Z celkového počtu 93 členov je 37 nových štatutárnych zástupcov: „Pre udržanie kontinuity sme na stretnutie pozvali nových starostov a primátorov, ale aj tých, ktorí už od svojich voličov nezískali mandát. Podľa stanov až do nadchádzajúceho valeného zhromaždenia budeme pôsobiť v starej zostave, ale chceme aby sa priučili problematike už aj tí, noví,“ vysvetlil početnú účasť prítomných na stretnutí Ján Mokoš, predseda AHS.
  Ďalším dôležitým bodom rokovania bola príprava Valného zhromaždenia AHS, ktoré sa uskutoční 18. apríla 2007 vo Veľkej zasadačke Mestského úradu v Starom Smokovci.
V diskusii bolo vznesených niekoľko nových myšlienok. „Jednou z nich je osloviť z 241 zostávajúcich miest a obcí, ktoré participujú na prerozdelení prostriedkov, ale nie sú členmi AHS. Ich vstupom by sme mali väčšiu silu, ale aj viac zdrojov na svoju činnosť,“ neta-jil pohnútky Ján Mokoš.
    Predstavitelia AHS sa stále pasujú s vytvorením štatútu, dôležitého dokumentu. Je to dlhodobý proces a jeho zhotovovatelia sa chcú vyvarovať materiálu, ktorý by bol „šitý horúcou niťou“. Skupinu, ktorá sa tejto problematike venovala viedol teraz už bývalý starosta Demänovskej doliny Štefan Šramka: „Stále hľadáme tú najsprávnejšiu cestu. Oslovili sme aj odborníkov z banskobystrickej Univerzity Mateja Bela, konkrétne docentku Švantnerovú. Chceli sme spojiť ich teóriu s našimi skúsenosťami. Predložili nám úvodný materiál v tabuľkovej forme bez výstupov a analýz. Ďalšia spolupráca sa bude odvíjať od nasledujú-cich rokovaní. Následne nás čaká spolupráca s legislatívcami, aby sme tomu mohli dať finál-nu podobu.“
    Predstavitelia AHS odmietajú názory, že nové prerozdelenie znevýhodňuje južnejšie položené obce a mestá. Aj oni majú svoje každodenné problémy. Život vo vysokohorských sídlach je však oveľa náročnejší. „Neprichádzame s novinkou. V okolitých štátoch, takéto prerozdelenie funguje a my ho chceme prispôsobiť naším podmienkam. Naopak naše pokroky obdivujú Po-liaci snažiaci sa dosiahnuť podobných zmien, ktoré sa podarili nám. Stále sme však na začiatku nášho úsilia,“ dodal na záver Štefan Šramka.


 

dnes je: 25.8.2019

meniny má: Ľudovít

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka