Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Becep 2009

Kto bude dnes šoférovať?

HORNÝ SMOKOVEC – Seriál stretnutí tatranskej Mestskej polície s jednou z cieľových skupín, ktorým sú určené projekty prevencie, stredoškolákmi v Hornom Smokovci, pokračoval tematickou prednáškou o dodržiavaní rýchlosti. Policajti študentov tretieho ročníka zapojili aj do projektu Jeden ostane triezvy.
Policajné štatistiky na Slovensku uvádzajú ročne viac ako 600 úmrtí zavinených dopravnými nehodami. V priemere pri päťdesiatich z nich asistuje alkohol.
V týchto dňoch finalizujú žiaci štúdium maturitných i nematuritných odborov sériou záverečných skúšok. Úspešné zdolanie vedomostných úloh vnímajú čerství „dospeláci“ ako príležitosť na oslavu. No z mladíckej nerozvážnosti si pri návrate sadajú s alkoholom v krvi. „Kombinácia neskúsený vodič – rýchla adrenalínová jazda, občas k tomu alkohol a nešťastie je ako vyšité,“ načiera do problematiky zástupca náčelníka MsP Vysoké Tatry Jozef Štefaňák. Stret týchto negatívnych okolností u čerstvých držiteľov vodičského oprávnenia treba predvídať. Možno už na základe výskumov psychológov, ktorí uvádzajú, že so spoločenskou drogou, alkoholom, sa do veku 18 rokov stretlo viac ako 97,2 % pýtaných respondentov, študentov stredných škôl.
„Chceme mladých ľudí upozorniť, že nie je hanbou dodržiavať rýchlosť jazdy. Práve naopak, je to ich povinnosť. Chránia tým seba i druhých. Neskúsený vodič musí prispôsobiť rýchlosť aj svojim skúsenostiam. Naše cesty nie sú stavané na dnešné moderné športiaky, autá s enormnou akceleráciou,“ upozorňuje Štefaňák na riziká. „65% z celkového počtu dopravných nehôd sa stávajú v noci, kedy je dopravný ruch znížený na štvrtinu. Pod mnohými nočnými dopravnými nehodami sa podpisuje alkohol,“ hovorí Štefaňák a odporúča mládežníkom vopred sa dohodnúť, kto z nich „odšoféruje“ spiatočnú cestu a nebude konzumovať alkoholické nápoje. Prevenciou policajti sledujú zamedzenie rizík viacnásobnej smrti, ktorá pre štvor- aj viacnásobnú osádku vozidla s mladými, neraz podguráženými pasažiermi reálne hrozí.
Stredoškolákov obdarovali „mestskáči“ aj letákmi s textom informačnej kampane Za volant vždy s triezvou hlavou. (luci)

Nepite, ak sadáte za volant!!!
V roku 2006 úradoval alkohol pri 2 487 dopravných nehodách zavinených vodičmi motorových vozidiel.
Viac ako 600 účastníkov cestnej premávky ročne zomiera a v priemerne na 42 úmrtiach ročne sa podpisuje vplyv alkoholu.
Najviac úmrtí pri dopravných nehodách je vo vekovej skupine 15 – 29 ročných. Pod týmto štatistickým číslom sa podpisuje alkohol a alkohol v kombinácii s psychoaktívnou látkou (drogy).
Priemerný počet dopravných nehôd zavinených vodičom pod vplyvom alkoholu sa od roku 2000 pohybuje v 4%.
Pri strete vozidlo – chodec v rýchlosti 60 km/h dochádza k usmrteniu v 84% prípadov.
Pri strete vozidlo – chodec v rýchlosti 50 km/h dochádza k usmrteniu v 45% prípadov.
Pri strete vozidlo – chodec v rýchlosti 30 km/h dochádza k usmrteniu v 5% prípadov.
Pri konzumácii alkoholu – platí skôr zásada – Nezáleží ani tak na tom, kto koľko vypije, ale čo mu to spraví!
Orientačné hodnoty alkoholu v krvnom sére – platí pre muža s telesnou hmotnosťou asi 85 kilogramov -
- po vypití 0,5 litra 10 piva = 0,3 promile alkoholu v krvi - môže to mať za následok poruchy pohybovej koordinácie, mierne problémy s kontrolou rovnováhy, eufóriu, znížený úsudok... (prísne individuálne posudzovanie), odbúravanie z krvi za cca 2 a štvrť hodiny.
- 0,5 dl liehoviny (odbúravanie 2 a štvrť hodiny) alebo 2 dl vína alebo 0,5 litra 12 piva = cca 0,4 promile, odbúravanie z krvi za 2 a tri štvrte hodiny - môže to mať už za následok zhoršenie efektívnosti pohybov, reflexov, zvýšené vzrušenie a výrečnosť a tiež zníženie sebakontroly, nesprávny odhad vlastných schopností, vedúci k chybnému hodnoteniu situácie... (platí prísne individuálne posudzovanie, inak s alkoholom v krvi reaguje žena,, inak muž, ženám vážiacim cca 60 kilogramov sa alkohol odbúrava z krvi približne 1,6x pomalšie...)
 (luci) zdroj Tatranský dvojtýždenník


 

Becep 2009

Akcia MsP becep

Akcia MsP becep 2009

Akcia MsP becep

Akcia MsP becep 2009

Akcia MsP becep

Akcia MsP becep 2009

Akcia MsP becep

Akcia MsP becep 2009


 
 
Akcia MsP becep

Akcia MsP becep 2009

Akcia MsP becep

Akcia MsP becep 2009


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka