Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

BECEP 2012

Uvedomujú si svoju zodpovednosť?

Kombinácia alkohol a ťažká noha na plyne býva často smrteľná . Mladí však už dnes dostávajú vodičáky od sedemnástich rokov. Uvedomujú si svoju zodpovednosť? Sme v období, keď sa blížia maturity, a s tým spojené oslavy, následne stužkové, ale aj rôzne majálesy a iné zábavy, ktoré sa neodmysliteľne viažu ku koncu roka. A neraz práve mládež posilnená alkoholom si často sadne za volant aby rozmýšľali, aké to môže mať neblahé následky nielen na ich život, ale aj na životy ich spolužiakov, či náhodných okoloidúcich. Na nebezpečenstvá jazdy pod vplyvom alkoholu a agresívnu jazdu prišli v stredu 2. mája 2012 upozorniť žiakov Strednej odbornej školy (SOŠ) v Hornom Smokovci príslušníci Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry, ktorí prednášku pripravili v spolupráci so Slovenským autoturist clubom Ministerstva dopravy, oddelením Becep.
Súčasťou prednášky je prezentácia pod krátkym názvom Jackie, ktorá rozpráva príbeh dvadsaťročnej slečny, účastníčky autonehody, do auta ktorej nabúral mladý vodič pod vplyvom alkoholu. Nielenže pri nehode vyhasli životy mladých ľudí, ale Jackie utrpela rôzne vážne zranenia, v dôsledku ktorých musela podstúpiť viac ako päťdesiat operácií. V priebehu niekoľkých sekúnd prišla o celý svoj život, aj keď prežila... Žiaľ, aj život vodiča, ktorý nehodu spôsobil, je poznačený nielen výčitkami svedomia, ale aj doživotnou traumou.

Žiaci si na prednáške vyskúšali aj okuliare simulujúce opitosť, aby mládež zistila, ako alkohol mení reakcie vodiča. Jozef Štefaňák, zástupca náčelníka MsP Vysoké Tatry

Zdroj textu: Podtatranský kuriér z 2. mája 2012, http://www.podtatransky-kurier.sk


 

Mestskí policajti prednášali o alkohole za volantom
Tatranskí mestskí policajti navštívili študentov Strednej odbornej školy v Hornom Smokovci. Rozprávali sa s nimi o alkohole za volantom. Súčasťou prednášky bola aj videoprezentácia, ktorá mnohým vyrazila dych.

HORNÝ SMOKOVEC. Prednáškam sa mestskí policajti z Vysokých Tatier venujú celoročne. Na jar je ich cieľovou skupinou mládež na prahu dospelosti.
„Teraz je to obdobie, keď sa začínajú zábavy a oslavy. Mladí dostávajú vodičáky už ako sedemnásťroční a mnohokrát jazdia z frajeriny agresívne. Neuvedomujú si, že kombinácia alkoholu a ťažkej nohy na plyne je často smrteľná,“ povedal prednášajúci Jozef Štefaňák.
Z praxe si Štefaňák pamätá množstvo prípadov, keď za volantom asistoval alkohol. „Preto za mladými chodíme, aby si uvedomili, že auto je zbraň a ak sa nesprávne používa, môže to mať nepekné následky,“ dodal.
Súčasťou prednášky bola aj videoprezentácia, ktorá doslova vyrážala študentom dych. Bol to príbeh mladej Jackie, do  auta ktorej nabúral opitý vodič a dievča utrpelo rôzne zranenia, z ktorých sa ťažko dostáva. „Ukázali sme im krutú realitu. Ročne zomiera niekoľko desiatok mladých ľudí pri dopravných nehodách. Na jedného mŕtveho pripadá až desať zranených, ktorí majú trvalé následky. Kým to človek nevidí na vlastné oči, myslí si, že je nedotknuteľný. Toto je jedna z foriem, ako ich na to upozorniť,“ zdôraznil mestský policajt Jozef Štefaňák.

Čerství vodiči sú opatrní
Prednáška bola spojená s niekoľkými praktickými ukážkami. „Pre študentov boli pripravené okuliare simulujúce opitosť, aby si vyskúšali, ako alkohol mení reakcie vodiča,“ povedal Štefaňák. Pre čerstvého vodiča Dominika Daniela je alkohol za volantom dostatočným strašiakom. „Nikdy by som to neskúsil. Mám veľký rešpekt z auta a snažím sa jazdiť opatrne,“ povedal. Jeho spolužiak Dominik Polák jazdí vždy s rodičmi. „Tí mi nedovolia jazdiť prirýchlo či agresívne. Nehovorím, že si nevypijem, ale pod vplyvom za volant nikdy nesadnem,“ dodal. Učiteľka nemeckého jazyka Zuzana Voláková žiakov na túto tému upozorňuje aj počas vyučovania. „Som triednou učiteľkou, moji žiaci sú na prahu dospelosti a poniektorí vodičáky majú. Treba ich na tieto veci upozorňovať, lebo to mnohokrát berú na ľahkú váhu,“ povedala.

Zdroj: www.poprad.korzar.sme.sk, autor: Marek Vaščura


 

BECEP 2012

BECP 2012

BECP 2012

BECP 2012

BECP 2012

BECP 2012

BECP 2012

BECP 2012

BECP 2012


 
 
BECP 2012

BECP 2012


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka