Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

BECEP 2013

Nebol by taxík lacnejší?
VYSOKÉ TATRY – Otázke, do ktorej vyústi prednáška mestských policajtov so študentmi Strednej odbornej školy (SOŠ ) v Hornom Smokovci, predchádza rozsiahla preventívno-bezpečnostná diskusia. Najbližšie v utorok 12. marca chcú ňou apelovať na mladých vodičov – za volantom ani kvapku alkoholu!
  „Blíži sa obdobie maturitných skúšok, ktorých úspešné zloženie spolu s ešte čerstvým vodičským oprávnením zvyšuje sebavedomie mladých ľudí. Preto sa snažíme na nich  pôsobiť výchovne,“ vysvetľuje zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry, Jozef Štefaňák. Aby sa oslavy skúšok dospelosti, ktoré sa zrejme nezaobídu bez alkoholu, nestali mementom. Alkohol je totiž jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd. „Aj začiatočník si musí uvedomovať vlastnú zodpovednosť pri sadaní za volant. Absolvent vodičáku „je nadupaný“ predpismi, no prax, najmä v krízových situáciách, mu ešte chýba,“ zamýšľa sa Štefaňák.
   Mestskáči na prednáške premietnu sugestívny príbeh obete dopravnej nehody. „Nad srdcervúcim osudom mladej dievčiny Jackie, oskalpovanej a znetvorenej po ťažkej havárii, ktorú spôsobil opitý vodič, sedia v nemom úžase,“ opisuje Štefaňák reakciu zhrozených študentov. „Možno je tento skutočný príbeh „šokovou terapiou“, ale musíme si uvedomiť, že mladí štatisticky spôsobia každú štvrtú dopravnú nehodu,“ dodáva. Podľa neho je: „ťažká noha na plyne s alkoholom v hlave vražedná kombinácia“. Mestskáči preto kladú študentom závažnú otázku: „Či by vzhľadom na celoživotné následky dopravnej nehody nevyšlo lacnejšie, odviezť sa po požití alkoholu radšej taxíkom...“
   Presvedčivým argumentom sa policajtom už v minulosti stali okuliare simulujúce stav opitosti v rozsahu do 1,5‰. Už pri dvoch promile alkoholu v krvi nastáva preukázateľné zhoršenie schopnosti riadiť, znížená schopnosť rozoznať pohybujúce sa svetlá, zvyšuje sa tendencia riskovať, či neprimeraná sebadôvera. Horší je aj odhad vzdialenosti. Alkoholom ovplyvnený vodič si svoj stav neuvedomuje a má sklon preceňovať sa. (stefa)

Čosi zo štatistík:
   Motorista vo veku dvadsiatich rokov spôsobí v porovnaní s 35-ročným vodičom až o 94 percent vyšší počet poistných udalostí.
Pravdepodobnosť nehody pri hladine alkoholu: od 0,3 do 0,9 promile - 7x  vyššia
od 1,0 do 1,4 promile - 31x vyššia, nad 1,5 promile - 128x vyššia.
Náraz spôsobený vozidlom idúcim rýchlosťou 50 km/ h je ako pád z tretieho poschodia.
   Pri strete chodec – vozidlo idúce rýchlosťou 60 km/ h zomiera 84 % chodcov.
Minulý rok polícia zistila, že v 236 prípadoch bol vinník dopravnej nehody v obci pod vplyvom alkoholu. Zomrelo pri nich 16 osôb.
(Luci)


 

Policajti vystríhajú pred alkoholom za volantom

   Mnohí maturanti sa pri vstupe do sveta dospelých hrdia aj čerstvým vodičským preukazom. Aby na cestách schladili horúce hlavy, na to ich radšej už vopred upozorňujú tatranskí mestskí policajti.

   Nebol by taxík lacnejší? Tejto otázke, do ktorej vyústi dnešná (utorok 12. marca 2013) preventívna prednáška mestských policajtov z Vysokých Tatier so študentmi Strednej odbornej školy (SOŠ ) v Hornom Smokovci, predchádza rozsiahla preventívno-bezpečnostná diskusia. Najbližšie ňou chcú apelovať na mladých vodičov sériou prednášok podporujúcich myšlienku – za volantom ani kvapku alkoholu.
   „Blíži sa obdobie maturitných skúšok, ktorých úspešné zloženie spolu s ešte čerstvým vodičským oprávnením zvyšuje sebavedomie mladých ľudí. Z tohto dôvodu sa snažíme na nich  pôsobiť výchovne,“ vysvetľuje zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry Jozef Štefaňák.

   Problém alkoholu za volantom u mladých ľuďí súvisí s oslavami skúšok dospelosti, ktoré sa zrejme bez nejakej tej pijatiky nezaobídu. Alkohol však býva jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd. „Aj začiatočník si musí uvedomovať vlastnú zodpovednosť pri sadaní za volant. Absolvent vodičáku je nadupaný predpismi, no prax, najmä v krízových situáciách, mu ešte chýba,“ zamýšľa sa Štefaňák.

Vzdelávajú šokovou terapiou

   Mestskí policajti na prednáške premietnu sugestívny príbeh obete dopravnej nehody.„Nad srdcervúcim osudom mladej dievčiny Jackie, oskalpovanej a znetvorenej po ťažkej havárii, ktorú spôsobil opitý vodič, sedia v nemom úžase,“ opisuje Štefaňák reakciu zhrozených študentov. „Možno je tento skutočný príbeh šokovou terapiou, ale musíme si uvedomiť, že mladí vodiči štatisticky spôsobia každú štvrtú dopravnú nehodu,“ vysvetľuje.
  Podľa Štefanáka je ťažká noha na plynovom pedáli auta spoločne s alkoholom v hlave vražednou kombináciou. Podguráženým vodičom odporúčajú taxík
Práve preto nielen tatranskí strážcovia zákona kladú študentom základnú otázku: „Nevyšlo by vzhľadom na celoživotné následky dopravnej nehody lacnejšie odviezť sa po požití alkoholu radšej taxíkom?“
   Presvedčivým argumentom sa policajtom už v minulosti stali okuliare simulujúce stav opitosti v rozsahu do 1,5 promile. „Už pri dvoch promile alkoholu v krvi nastáva preukázateľné zhoršenie schopnosti riadiť, je znížená schopnosť rozoznať pohybujúce sa svetlá, zvyšuje sa tendencia riskovať či neprimeraná sebadôvera. Horší je aj odhad vzdialenosti. Alkoholom ovplyvnený vodič si svoj stav neuvedomuje a má sklon preceňovať sa,“ uzavrel zástupca náčelníka MsP Vysoké Tatry.

Alkohol za volantom

Motorista vo veku dvadsiatich rokov spôsobí v porovnaní s 35-ročným vodičom až o 94 percent vyšší počet poistných udalostí.

Pravdepodobnosť nehody pri hladine alkoholu:

   od 0,3 do 0,9 promile: 7–krát  vyššia, od 1,0 do 1,4 promile: 31–krát vyššia, nad 1,5 promile : 128–krát vyššia. Náraz spôsobený vozidlom idúcim rýchlosťou 50 km/h je ako pád z tretieho poschodia. Pri strete chodec – vozidlo idúce rýchlosťou 60 km/ h zomiera 84 % chodcov.
   Minulý rok polícia zistila, že v 236 prípadoch bol vinník dopravnej nehody v obci pod vplyvom alkoholu. Zomrelo pri nich 16 osôb.
Zdroj: Popradský Korzár 13.3.2013, www.poprad.korzar.sme.sk, autor: Marek Nemec


 

BECEP 2013

BECEP 2013

BECEP

BECEP 2013

BECEP

BECEP 2013

BECEP

BECEP 2013

BECEP


 
 
BECEP 2013

BECEP

BECEP 2013

BECEP


 

dnes je: 17.7.2019

meniny má: Bohuslav

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka