Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Becep 2015

Študentov „opili okuliarmi“

VYSOKÉ TATRY – Tatranskej Mestskej polícii (MsP) v rámci prevencie toxikománie a bezpečnosti cestnej premávky pripadá úloha, odhovárať mládež od požívania alkoholických nápojov. I keď sú študenti Strednej odbornej školy (SOŠ) v Hornom Smokovci úspešnými absolventmi profesionálneho barmanského kurzu, drink smú miešať len dospelým!

Mojito, Summertime, Bloody Mary...neboli sme na kurze angličtiny, ale na prednáške mestských policajtov medzi dvestovkou žiakmi maturitného odboru čašník-servírka, kuchár. Formovanie budúcich odborníkov v oblasti gastronómie spočíva aj v prirodzenom rozlíšení holdovania alkoholu od zážitku z dočasného alkoholického opojenia. „Mnohí z nich  sú už držiteľmi vodičského oprávnenia. Za volantom tatkovho bavoráka, s niekoľkými promile alkoholu v krvi „mačovsky“ robia po diskotéke taxikárov dlhonohým spolužiačkam,“ opisuje častú situáciu zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák.

 „V našom bezpečnostnom manažmente prevencie užívania alkoholu za volantom sme stavili na efektívnu metódu. Vďaka okuliarom, simulátorom opitosti, pocítia triezvi žiaci na vlastnej koži, aké je to byť pod vplyvom alkoholu a aké nebezpečenstvá s tým súvisia. Nasadené okuliare navodia efekt zhoršenia zraku. Tiež, spomalenia reakčného času, pocit zmätenosti, vizuálneho skreslenia, zmeny vnímania hĺbky a vzdialenosti, redukcie periférneho videnia, dvojitého videnia či nekoordinovanosti,“ v skratke približuje dojmy z fingovania opitosti Štefaňák.

„Alkohol ovplyvňuje našu nervovú sústavu. Čím viac človek pije, tým viac je ním ovplyvnený, utlmený. Ak vypijeme viac, ako by ste mali, funkcie tela sa spomalia, naruší sa koordinácia, rovnováha. Ťažšie sa nám artikuluje, ba môže sa objaviť aj dvojité videnie. No vplýva aj na emocionálne reakcie. Niekto je agresívny, iný prepadne melanchólii. Je ťažké, odhadnúť mieru pitia, keďže ľahko vzniká závislosť na ňom. Je to neduh tela, potom aj rodiny a spoločnosti. Nestriedme pitie je patologické, striedme prináša mierne euforické opojenie,“  konštatuje mnohotvárnosť alkoholu zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák.

 „Máme skúsenosť, že šoková terapia zaberá najviac,“ podotkol Štefaňák na margo plánu, premietnuť študentom autentický film Jackie, ktorý vypovedá o ďalšom osude mladej dievčiny po ťažkej autonehode. Hazard s alkoholom v krvi za volantom slečnu oskalpoval a stopol jej ambície na prahu dospelosti. Mestskáči si „do partie“ prizvali naslovovzatú odborníčku, bývalú „dopraváčku, aktuálne preventistka Okresného riaditeľstva Policajného zboru (OR PZ) v Poprade,  ktorá okomentuje obrazový materiál zo závažných dopravných nehôd.

O dôležitosti bezpečnosti cestnej premávky, no aj o účinkoch alkoholu na zdravie, hoci je to spoločensky akceptovaná „legálna droga“, i o tom, že za volant nepatrí, mestskáči diskutovali so študentmi SOŠ v Kongresovom centre Kúpeľov Nový Smokovec 11. mája 2015 od 8.00 h.

Zdroj: Tatranský dvojtýždenník 13. Mája 2015, autor, Ingrid Janigová


 

Becep 2015

Becep 2015

Becep 2015

Becep 2015

Becep 2015

Becep 2015

Becep 2015


 

dnes je: 21.7.2019

meniny má: Daniel

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka