Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Becepáčik 2013

Zážitková dopravná výchova pre najmenších
VYSOKÉ TATRY – Kým sa roztopí posledný sneh v meste, budú tatranskí škôlkári „podkutí“ znalosťami cestnej premávky. Aby na cesty vyrazili malí chodci, cyklisti či kolobežkári  zodpovednejší, o to sa postará Mestská polícia (MsP). Uniformovaní muži prídu medzi nich už na budúci týždeň.  Nadväzujú na dlhoročnú tradíciu prevencie.

Dopravná výchova pre deti predškolského veku vychádza z ich špecifického vývinu. Trojročné deti poznajú len tri základné farby – červenú, žltú a zelenú, no ich šesťroční kamaráti rozlišujú už viac, aj doplnkových farieb. Detské vnímanie a jeho cielený rozvoj, najmä hravou formou, už od raného veku napomáha deťom podávať čoraz lepšie výkony. Súvisí to aj s ich bezpečnosťou na ceste.

Na malé deti viac zapôsobí bezprostredný zážitok ako slovný komentár k udalosti. Preto medzi nich mestskáči „zavolali“ filmového hrdinu Zajačika Becepáčika, maskota prevenčného dopravného projektu, ktorý ich bezpečne prevedie priechodom pre chodcov i križovatkami ciest. „Deti patria medzi najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky,“ pripomína iniciátor prevenčných projektov MsP, zástupca jej náčelníka, Jozef Štefaňák.
Najmenší účastníci cestnej premávky sú ešte pod dozorom dospelých, ale vnímajú dôležitosť jej pravidiel.

Tie sa na deti „nalepia“ aj prostredníctvom omaľovánky Becepáčik radí, či leporelom s piktogramami a najčastejšími dopravnými značkami. Deťom policajti pripomenú nutnosť nosiť reflexné prvky pre lepšiu viditeľnosť, používanie autosedačiek, či osvetlenia na bicykli

Aby aj rodičia predišli tragédiám na cestách, je dôležité, aby dopravnej výchove svojich detí od najútlejšieho veku venovali veľkú pozornosť a sami im boli príkladom.
Cielenou prevenciou a osvetou medzi účastníkmi cestnej premávky mestskáči dosahujú stabilné úspechy. Dopravná nehodovosť v Tatrách sa pohybuje na nízkej úrovni.

Každé dieťa v ten deň odíde zo škôlky bohatšie nielen o cenné rady pre bezpečný pohyb na ceste, ale pribudnú im reflexné darčeky. Už v minulosti zaodeli mestskáči škôlkárov do reflexných vestičiek a každoročne dbajú na inovovanie ich reflexnej výbavy, ktorú využijú pri dlhých prechádzkach mestom.

Mestskí policajti navštívia škôlkárov v centre mesta Vysoké Tatry – od Nového Smokovca cez Dolný Smokovec po Tatranskú Lomnicu počas troch dní budúci týždeň. (luci)


 

Becepáčik 2013

Becepáčik 2013

Becepáčik

Becepáčik 2013

Becepáčik

Becepáčik 2013

Becepáčik

Becepáčik 2013

Becepáčik


 
 
Becepáčik 2013

Becepáčik

Becepáčik 2013

Becepáčik

Becepáčik 2013

Becepáčik

Becepáčik 2013

Becepáčik


 
 

 

dnes je: 17.7.2019

meniny má: Bohuslav

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka