Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Tlačové správy

Celistvosť územia Mesta Vysoké Tatry ohrozená

   Celistvosť územia Mesta Vysoké Tatry v priebehu posledných troch rokov ohrozujú viaceré subjekty, ktorých snahou je sa dostať k lukratívnemu stavebnému využitiu. Závažným ohrozením celistvosti územia bol zle postavený katastrálny zákon z roku 1995, kde Slovenská republika poskytla kompetencie jednotlivým správam katastra a tak sa mohlo stať, že jeden nekompetentný úradník vydal rozhodnutie o zmene hranice územia, ako sa to stalo v prípade sporu s obcou Štrba. Zákon pozabudol na aplikovanie v praxi, kedy môže a nemôže správa katastra posunúť určitú hranicu územia. V prípade Mesta Vysoké Tatry je snaha obce Štrba odčleniť časť mestskej časti Štrbské Pleso od Mesta Vysoké Tatry. Aj keď sa s rozhodnutím správy katastra v Poprade 3 krát nestotožnil Krajský súd v Prešove, napriek tomu o tejto veci v prospech obce Štrba rozhodol Krajský súd v Banskej Bystrici. Je zaujímavé porovnanie rozhodnutí rôznych Krajských súdov.
   V súčasnosti už správy katastra nemajú kompetencie rozhodovať v podobných prípadoch, nakoľko ich nekompetentnosť spôsobovala problémy v aplikačnej praxi.
   Ďalším subjektom, ktoré sa snažia narušiť celistvosť územia Mesta Vysoké Tatry sú rôzne bývalé spoločenstvá vlastníkov a reštituenti. Mesto Vysoké Tatry má indície o nezákonnom postupe pri zapisovaní práv k vlastníckym právam na základe podkladov predložených na jednotlivých správach katastra prostredníctvom rôznych správnych konaní.
   Z uvedených dôvodov sa Mesto Vysoké Tatry rozhodlo vytvoriť pracovnú skupinu, ktorá bude iniciovať prešetrenie zákonnosti postupu pri zapisovaní vlastníckych práv za posledné tri roky ako aj zákonnosť rozhodnutia Krajského súdu v Banskej Bystrici v prospech obce Štrba. Všetky nezákonné zistenia budú oznámené Vláde SR, príslušným rezortným ministerstvám, orgánom činných v trestnom konaní, iným kompetentným orgánom.
   Verejnosť má právo vedieť, ako je možné, že Slovenská republika dovolila aj prostredníctvom aktivít obce Štrba prijať také legislatívne prostredie, ktoré rozbíja územie na malé celky. 
   Obnova Mesta Vysoké Tatry je v súčasnosti blokovaná nevyjasnenými majetkovo – právnymi vzťahmi s domnelými vlastníkmi.                       Mesto Vysoké Tatry


 

dnes je: 19.8.2019

meniny má: Lýdia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka