Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Darovanie krvi 4 - 2010

Jarná policajná kvapka krvi


VYSOKÉ TATRY/ POPRAD – Spolupráci členov troch mestských polícií v regióne dali desiati z nich nový rozmer. Minulý pondelok sa do popradskej pobočky Národnej transfúznej služby (NTS) vybrali spoločne darovať krv.
Iniciátorom myšlienky na kolektívne darcovstvo krvi, ku ktorému sa plánuje postupne zapojiť väčšina „mestskáčov“ v regióne, bol zástupca náčelníka Mestskej polície Vysoké Tatry Jozef Štefanák.
Tatranskí policajti „pestujú“ individuálne darcovstvo dva roky, tentoraz na spoločný humánny čin nahovorili aj piatich kolegov z Kežmarku a jedného z Popradu.
„Neraz sme svedkami vážnych úrazov, dopravných nehôd, v ktorých veľká strata krvi môže účastníkov stáť život. Z praxe vieme, že jeho záchrana je hrou o čas, v ktorej svoju nezastupiteľnú rolu zohráva aj dostatok náhradnej krvi. Jej darcovstvom pestujeme v sebe prirodzenú pokoru k životu a veríme, že týmto gestom vzbudíme aj povedomie ostatných,“ priblížil zmysel masívnej účasti policajtov Štefaňák, ktorý sa pred viac ako rokom stal držiteľom striebornej Jánskeho plakety za dvadsaťnásobné darcovstvo krvi.
Minulotýždňový termín dobročinnej misie popradským mestskáčom nepasoval, pretože viacerým od posledného odberu neubehli potrebné tri mesiace na regeneráciu.
„Človek nevie, kedy ho život dostane do situácie, že bude potrebovať krv. Aj ja som darcom a plne sa stotožňujem s morálnou potrebou, darovať krv. Najbližšieho hromadného odberu, ktorý tatranskí iniciátori avizovali na jeseň, sa chceme najmenej my štyria darcovia krvi zúčastniť," povedal náčelník viac ako štyridsiatich popradských mestských policajtov Jaroslav Marušin dodávajúc, že by vo svojom kolektíve chceli nájsť viacerých darcov a doviesť ich už na jesenný spoločný odber krvi.
„K participácii mestských polícií z regiónu na projektoch, z ktorých vzišiel napríklad informačný leták Bezpečný turista v piatich jazykových mutáciách, by sme postupne chceli pridávať viaceré aktivity,“ netají sa Štefaňák. Tatranskí iniciátori veria, že ďalšej spoločnej policajnej kvapky krvi, ktorú plánujú hneď po letnej sezóne, sa „mestskáči“ z okolia Tatier zúčastnia v ešte väčšom počte. (luci)
 

Zdroj: Tatranský dvojtýždenník
 


 

Policajti zachránili svojou krvou 27 ľudí


Mestskí policajti z Vysokých Tatier, Kežmarku a Popradu včera darovali viac ako štyri litre krvi. Zachránili tak približne 27 ľudských životov.
POPRAD. V Národnej transfúznej stanici (NTS) sa to včera o ôsmej ráno hemžilo mestskými policajtmi. Bez váhania darovali krv štyria tatranskí, jeden popradský a traja kežmarskí policajti. Tatranskú štvorčlennú posádku podporili aj dve pracovníčky mestského úradu.
Jeden odber pomôže trom ľuďom
Pri jednom odbere človek príde o 450 mililitrov vzácnej telovej tekutiny. Deviatim darcom tak dokopy odobrali viac ako štyri litre krvi. "Jedna krvná konzerva pomôže trom ľuďom, urobí sa z nej plazma, červené krvinky a trombocyty," poznamenal vedúci lekár NTS Pavel Repovský.
Naše jednoduché výpočty hovoria, že deviatimi odbermi zachránili 27 ľudských životov.
Premiéra
Policajt z Kežmarku Miroslav Ugraj daroval krv prvý raz ešte na vojne. Keďže už ubehlo pár rôčkov, včera ho brali opäť ako prvodarcu. Podobne na tom bol aj jeho kolega Viktor Olšavský. Naozajstnú premiéru v darovaní krvi včera zažil Michal Šterbák. Strach z ihly nemal žiaden, jediné, čoho sa obával bolo, či prejde cez prvotné vyšetrenia, ktoré sa robia pri každom odbere.
Štefaňák je rekordman
Tatranská zostava Peter Cetinský, Dušan Renner a Ján Majerčák darovali krv druhý- až tretíkrát. Absolútnym rekordmanom bol zástupca náčelníka mestskej polície Jozef Štefaňák, ktorý je po včerajšku už dvadsaťtrinásobným darcom.
Chceli pomôcť, no nemohli
S dobrým úmyslom prišiel aj policajt z Kežmarku Jozef Bukovina. Kvôli čerstvému tetovaniu mu však krv nemohli vziať. "Musím čakať pol roka, po tomto čase som tu ako na koni," povedal Jozef.
Krv nemohli odobrať ani jedinému Popradčanovi. Viac popradských kolegov neprišlo kvôli tomu, že od posledného darcovstva u niektorých neubehli potrebné tri mesiace. Policajti prisľúbili, že túto masívnu dobročinnú akciu by chceli naštartovať a stala by sa tak nepísaným železným pravidlom. (mel)


Zdroj: Korzár
 

 


 

Darovanie krvi 4 - 2010

Darovanie krvi 4 - 2010

Darovanie krvi 4 - 2010
Autor: luci

Darovanie krvi 4 - 2010

Darovanie krvi 4 - 2010
Autor: luci

Darovanie krvi 4 - 2010

Darovanie krvi 4 - 2010
Autor: luci

Darovanie krvi 4 - 2010

Darovanie krvi 4 - 2010
Autor: luci


 
 
Darovanie krvi 4 - 2010

Darovanie krvi 4 - 2010
Autor: luci

Darovanie krvi 4 - 2010

Darovanie krvi 4 - 2010
Autor: luci


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka