Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Tlačové správy

Deň Dr. Szontagha sa uskutoční už túto sobotu

Deň Dr. Szontagha sa uskutoční už túto sobotu

 

 

NOVÝ SMOKOVEC/VYSOKÉ TATRY – O necelé dva mesiace to bude 115 rokov čo Dr. Mikuláš Szntagh st. zomrel. Zanechal však odkaz pre budúce generácie a považujeme ho nielen za zakladateľa osady Nový Smokovec, ale aj za priekopníka kúpeľnej liečby v Tatrách. Už túto sobotu 4. októbra si ho pripomenie podujatím Deň Dr. Szntaga, ktoré sa uskutoční v areáli Kúpeľov Nový Smokovec a Villy Szontagh so začiatkom o 13.00 hodine. „Týmto podujatím sme chceli zviditeľniť osobnosť Dr. Szntagha st. a priblížiť obyvateľom i návštevníkom Vysokých Tatier, tohto vzácneho človeka. Aj preto sme zaujímavé momenty z jeho pracovného i osobného života sa rozhodli priblížiť v štyroch štylizovaných scénkach, ktoré nás vtiahnu do Vysokých Tatier 19. storočia,“  približuje Ján Bendík, vedúci oddelenia kultúry a športu mesta Vysoké Tatry.

 

Texty k scénkam napísal Rudolf Kubus, zakladateľ novovzniknutého mestského divadla v Poprade, ktorý čerpal informácie z monografie Ivana Bohuša Szntaghovci a Vysoké Tatry. O umelecké prevedenie sa postarajú profesionálni herci zo Spišského divadla.

Okrem štylizovaných scénok je nachystaný bohatý kultúrny program. V úvode vystúpi najskôr Detský tanečný súbor Briliant, následne ho vystrieda Detský folklórny súbor Venček. Atmosféru kaviarničiek nám prinesie prešovské duo JAZZ2B a hlavnou hviezdou hudobného programu má byť zoskupenie Funny Fellows, ktoré má v repertoári slávne, ale aj zabudnuté hudobné melódie. Nebude chýbať ani dobové prevedenie a správna dávka humoru a kabaretu.

 

Pripravené sú aj tradičné atrakcie pre deti či remeselnícka ulička. A ak by chcelo počasie urobiť škrt cez rozpočet, všetko sa prenesie do kongresovej sály novosmokoveckých kúpeľov. 

„Teší ma, že takéto podujatie vzniklo a hlavne, že v tom mesto neostalo samo, ale našlo dvoch partnerov z radov podnikateľských subjektov a pripojilo sa aj Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry. Či už Kúpele Nový Smokovec alebo nájomcovia Villy Szontagh patria k tým aktívnejším, ktorí majú chuť priniesť pre obyvateľov i návštevníkov niečo nové a atraktívne. S nápadom nás oslovili práve druhí menovaní a keďže sa nám toto podujatie zapáčilo, nielenže sme ho podporili, ale sme sa aktívne zapojili do jeho organizácie. Verím, že nie je posledné a naštartuje sa takáto tradícia aj do budúcna,“  netajil spokojnosť primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš.  

Pri zrode myšlienky sa uvažovalo, že to bude viacdňové podujatie, napokon sa však  bohatý program zhrnul do jedného dňa. „Dr. Szontagh bol vzácny človek, ktorý urobil veľa pre Tatry a my sme chceli oprášiť jeho skutky, ktoré posunuli život pod tatranskými štítmi ďalej. Uvidíme, aká bude odozva od návštevníkov i obyvateľov a potom podľa toho sa zariadime v budúcnosti,“  zhrnul na záver Jozef Ondrejka, zástupca spoločnosti prevádzkujúcej Villu Szontagh. (ija)


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka