Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Tlačové správy

Do práce na bicykli

Tatranci najazdili necelých šesťsto kilometrov

BRATISLAVA/VYSOKÉ TATRY – Počas tridsaťjeden dní, kedy prebiehal projekt Do práce na bicykli, tatranský tím pod vedením primátora mesta Vysoké Tatry Jána Mokoša najazdil 594,8 kilometra, čo je o vyše sedemdesiat kilometrov viac ako to bolo vlani. Štvorčlenné družstvo reprezentujúce Mestský úrad Starý Smokovec patrilo medzi vyše 2 624 cyklistov, ktorí počas mája jazdili do práce na bicykli.  

Súťaž má motivovať ľudí, aby využili na každodenné dochádzanie do práce bicykel. Ide totiž o ekologickú a zdravú formu dopravy, ktorá značne odľahčí mestá od negatívnych vplyvov individuálnej automobilovej dopravy. „Aj druhý celoslovenský ročník vzbudil mimoriadny záujem. Zapojili sa do neho muži i ženy z najrôznejších kútov Slovenska a v rôznych profesiách. Počnúc mládežou dochádzajúcou do škôl, cez zamestnancov súkromných firiem až po zamestnancov mestských úradov či mestskej polície,“ povedal národný cyklokoordinátor z ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Peter Klučka.  

Súťaž sa konala v päťdesiatich piatich slovenských mestách, v rámci ktorých súťažilo 923 tímov, čo je raz toľko ako vlani. Ich úlohou bolo v priebehu mája najazdiť do práce a z práce čo najviac jázd alebo kilometrov.

Najviac účastníkov je prirodzene vo veľkých mestách, napríklad v Bratislave súťažilo až 153 tímov, v Banskej Bystrici 95 v Martine 76 či Piešťanoch 46. No zahanbiť sa nedali ani menšie mestá ako Hriňová alebo Hnúšťa.  

Organizáciu, priebeh i vyhodnotenie súťaže na úrovni miest a ceny pre súťažiacich bude zabezpečovať každé zúčastnené mesto vo vlastnej réžii. Následne ministerstvo vyhodnotí súťaž na celoslovenskej úrovni a ocení tých, čo najazdili najviac kilometrov alebo absolvovali najväčší počet jázd. Vecnú cenu získa aj najúspešnejšie mesto.

„Vo Vysokých Tatrách sme sa do projektu opäť zapojili len my, takže oceňovanie na úrovni mesta vynecháme, ale určite nás zaujíma, ako sme obstáli v celoslovenskom kilometrovom meraní,“ netajil záujem primátor Mokoš. Z Tatrancov najviac najazdil Tibor Kilian, a to 394,80 kilometra, Michal Ovšonka pridal 108 kilometrov. Primátor mesta tento rok najazdil len 48 kilometrov, ale je to najmä z dôvodu, že dva týždne v máji strávil na liečení a 44 kilometrov pripojil Emil Nemešány. Všetci sú aktívni cyklisti, a tak počas mája určite najazdili na bicykli viac, ale v tomto projekte sa berú do úvahy len kilometre spojené s pracovnými povinnosťami. (ija)  


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka