Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu vodorovná

Dolný Smokovec

 

890 m.n.m. – vznik r.1881     

     Najväčšie tatranské stredisko liečby ochorení dýchacích ciest a pľúc u detí. Keďže je toto prioritnou funkciou osady, až neskôr sa v časti Pod lesom začala výstavba bytových domov, takže je tu zázemie  pre  bývanie  ľudí  pracujúcich v tatranských zariadeniach. To dalo osade charakter turistického východiska do lyžiarskych stredísk a dolín centrálnej časti Vysokých Tatier.

      

    


 

Dolný Smokovec

Dolný Smokovec-mapka

Dolný Smokovec-mapka


 

Z histórie

     Ako jediný zo Smokovcov neleží pri Ceste slobody a stavebne sa ešte nespojil so vzniknutou aglomeráciou. Názov osady napovedá, že leží nižšie ako susedné tatranské osady. Je situovaný bokom od cesty medzi Popradom a Starým Smokovcom, nachádza sa asi o dva kilometre od jej napojenia na Cestu slobody.        

     Dolný Smokovec vznikol v roku 1881 z iniciatívy kežmarského učiteľa Jozefa Bohuša. S cieľom vybudovať turistickú základňu pre školské exkurzie do Tatier si Jozef Bohuš prenajal pozemky v zalesnenej časti novolesnianského chotára. Z osady sa mal stať protipól Starého Smokovca s odlišnou klientelou. Bohušov projekt však narazil na odpor mnohých neprajníkov.

    Nedostatok financií ho prinútil lacno predať rozostavanú študentskú chatu Spišskej úverovej banke a tak sa namiesto nemajetnej mládeže v Dolnom Smokovci usídlili príslušníci najbohatších vrstiev spoločnosti, ktorí v prepychových vilách trávili dovolenku. Vlastné letohrádky tu mali napríklad grófske rodiny Széchényiovcov a Zichyovcov. Dolný Smokovec nadobudol charakter dobre vybavenej kúpeľnej osady s kúpeľným domom a niekoľkými sanatóriami, ktoré sa od roku 1919 špecializovali na liečbu detí. V roku 1931 tu postavili modernú liečebňu s interným a chirurgickým pavilónom, ktorá dnes patrí Odbornému liečebnému ústavu detskej tuberkulózy a respiračných chorôb. V roku 1958 tu vyrástlo sídlisko Pod Lesom.

 


 
ÚvodÚvodná stránka