Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Drogy nie 2009

Najlepšie je, nikdy s tým nezačať

TATRANSKÁ LOMNICA, DOLNÝ SMOKOVEC – Presne pred troma rokmi, 21. mája 2006, bolo v Bruseli dvesto predstaviteľmi členských štátov Európskej únie prijaté Manifesto európskej mládeže – Za život bez tabaku.
Na tvorbe posolstva boja proti tabakizmu sa podieľalo viac ako desaťtisíc mladých Európanov. Spoločne skoncipovali požiadavky a odporúčania na účinnejšie zásahy proti fajčeniu. Na regionálnej, národnej i európskej úrovni oslovuje manifesto s environmentálnym, ekonomickým i zdravotným podtextom verejnosť i politickú obec.
Pod mottom Za život bez tabaku zavítali 7. mája medzi starších žiakov škôl v Tatranskej Lomnici a v Dolnom Smokovci členovia Mestskej polície Vysoké Tatry (MsP), s prednáškou o škodlivosti fajčenia. „To, že tabak predstavuje veľký problém verejného zdravia je všeobecne známe. Na svedomí má každoročne 650 tisíc ľudských životov. Toto číslo zahŕňa aj 19 tisíc pasívnych fajčiarov! Fajčenie je najväčšia, no odvrátiteľná príčina smrti v Európskej únii, spôsobuje chronické ochorenia – srdcovo-cievne i rôzne formy rakoviny a predstavuje vážny zdravotný problém s dopadom na ekonomiku,“ uviedol zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák, iniciátor seriálu prednášok pre rizikové skupiny obyvateľstva na témy škodlivosti fajčenia, drog, či bezpečnosti na ceste.
Žiaci spoločne vyplnili písomný test o kampani Európskej únie Za život bez tabaku a za správne vyplnené odpovede získali jednotlivci i celá trieda vecné odmeny.
Druhá diskusná téma stretnutia „mestskáčov“ s ôsmakmi a deviatakmi mala spoločný menovateľ - drogy. Pracovník jednej zo šiestich organizácií na Slovensku ktoré mapujú počet drogovo závislých a podávajú im pomocnú ruku, František Kováčik z prešovského Občianskeho združenia RISEN, pridal aj vlastné skúsenosti z pôsobenia v teréne. Na žiakov zapôsobil sugestívny film o pražskej narkomanke Katke, dokumentujúci sedemročnú pasáž jej života pod vplyvom drog. Deviataka Mateja Petríka, budúceho študenta zdravotníckej školy zaujímalo napríklad: „či dievčina ešte žije“.
Zo správy Národného monitorovacieho centra pre drogy z roku 2006 vyplýva, že najvyššie hodnoty prevalencie drog sú zaznamenané vo vekovej skupine 15 – 24 ročných mladých ľudí. V tom roku užilo 20,4% respondentov marihuanu, extázu 5,3 %, kokaín 1,8% a amfetamíny asi 1,1%. Žiaci vo veku 10 – 13 rokov majú najväčšie skúsenosti s užívaním sedatív, tranquilizérov pred inhalantmi a marihuanou. Tá nastupuje do popredia u 14 ročných.
O tom, že Vysokými Tatrami vedú cesty drogových dílerov, svedčí aj minuloročný prípad, kedy polícia zhabala viac ako jedenásť kilogramov drog. (luci)
 


 

Drogy nie 2009

Drogy nie

Drogy nie

Drogy nie

Drogy nie

Drogy nie

Drogy nie

Drogy nie

Drogy nie


 
 
Drogy nie

Drogy nie

Drogy nie

Drogy nie

Drogy nie

Drogy nie

Drogy nie

Drogy nie


 
 
Drogy nie

Drogy nie


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka