Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Drogy NIE 2010

Ľubomír Okruhlica: Alkohol je prvou príčinou smrti mladých ľudí


VYSOKÉ TATRY – Ôsmakom a deviatakom tatranských základných škôl a žiakom Strednej odbornej školy v Hornom Smokovci bola určená ďalšia časť preventívneho seriálu Drogy nie! „z dielne“ Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry, ktorého aktivity aplikujú „mestskáči“ už niekoľko rokov.
„Najmä na mladých ľudí, ktorí v tomto veku ešte nevedia vyhodnotiť dôsledky alkoholizmu, tabakizmu a narkománie, číha nebezpečenstvo, a je naším poslaním, snažiť sa uchrániť ich pred nimi,“ zamýšľa sa zástupca náčelníka tatranskej MsP Jozef Štefaňák, na pozvanie ktorého prišiel školákov s drogovou problematikou oboznámiť naslovovzatý odborník, riaditeľ bratislavského Centra pre liečbu drogových závislostí (CpLDZ), hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica. Podľa neho za podľahnutím akejkoľvek závislosti treba hľadať aj tlak okolia. „Tromi najčastejšími diagnostikovanými závislosťami u nás sú alkohol, drogy a gamblerstvo,“ uviedol Okruhlica, ktorý ide klientom osobným príkladom - holduje zdravému životnému štýlu a športu, najmä vytrvalostným behom. Najmä fajčeniu sa na Slovensku pripisuje ročne diagnostikovaných dvetisíc prípadov rakoviny pľúc. V celosvetovom meradlo je to jedno úmrtie za desať sekúnd, ktoré má na svedomí tento neduh.
„Alkohol je prvou príčinou smrti u ľudí vo veku 15 až 30 rokov a ročne je otrava alkoholom príčinou smrti dvesto ľudí,“ uviedol Okruhlica.
„Novodobým fenoménom, najmä medzi mladými, je takzvaný binge drinking – nárazové pitie – pri ktorom sa užije päť a viac alkoholických drinkov pri jednej príležitosti, a považuje sa za prechodový mostík k závislosti od alkoholu,“ dodala psychologička z centra drogových závislostí Michaela Tejová.
Minulý rok prenikla na verejnosť aj informácia o viac ako desať kilogramovom kontrabande heroínu, ktorý mal byť zhabaný vo Vysokých Tatrách. „Odborníci na drogovú prevenciu sa zhodujú, že sme významným uzlom na prepravnej križovatke drog,“ uviedol Štefaňák, ktorý je autorom viacerých projektov prevencie kriminality. „Marihuana nespôsobuje priamo smrť, ale postupne sa z nej hlúpne, príznakom je aj kazenie zubov, zmena fyzického vzhľadu,“ komentoval Okruhlica sugestívnu prezentáciu z prostredia narkomanov, ktorá aj na školákov pôsobila odstrašujúcim dojmom. Viacerí detskí účastníci prednášky sa zhodli, že dokument pôsobil natoľko vierohodne, že po jeho zhliadnutí prípadnú zvedavosť na drogu rozhodne premôžu.
Vyvrcholením prevenčných aktivít mestských policajtov v tomto školskom roku bude výtvarná súťaž pre žiakov prvého stupňa a literárna pre starších žiakov, obe na tému drogovej prevencie. Na jeseň sa „mestskáči“ zamerajú aj na kontroly v podávaní alkoholických nápojov na verejných priestranstvách. (luci)
 

(zdroj: Tatranský dvojtýždenník 9/2010)

 

Prednášal deťom

 

Najčastejšie zomierajú na otravu alkoholom
Vie sa, že drogy ako cigarety, alkohol a marihuana škodia. Ako to však povedať deťom, aby si to zobrali za svoje a dymovému či tekutému svinstvu sa vyhýbali?

 

TATRANSKÁ LOMNICA/DOLNÝ SMOKOVEC. Zdá sa, že aj prednáška, ak nie je nudná ale pútavá, môže pomôcť. "Nikdy, nikdy som ešte nezažila takú zaujímavú prednášku, ktorá vôbec nenudila, ale naopak," povedala žiačka ZŠ v Tatranskej Lomnici Tereza Váradyová. Tá hovorí, že drogy sa v žiadnom prípade vyskúšať nechystá.

Uznávaný slovenský expert na drogové závislosti Ľubomír Okruhlica v základných školách v Tatranskej Lomnici a Dolnom Smokovci hovoril o všeličom. Ukazoval napríklad, aké všetky choroby môžu drogy spôsobiť. Rozprával príhody, čo všetko s človekom dokáže urobiť alkohol.

Okruhlicu k deťom priviedla tatranská mestská polícia. "Štatisticky najčastejšou príčinou smrti medzi 15 a 25 rokom života býva alkohol. Ako vidno, tento spôsob, ktorý deti zaujme, môže pomôcť a časť z nich či len od skúšania, alebo užívania drog odradiť," povedal vicenáčelník tatranskej mestskej polície Jozef Štefaňák.
piatok 23. 4. 2010 | toti
 

(zdroj: Tatranský korzár, 23.4.2010)


 

Drogy NIE 2010

Drogy nie_1

Drogy nie_1

Drogy nie_2

Drogy nie_2

Drogy nie_3

Drogy nie_3

Drogy nie_4

Drogy nie_4


 
 
Drogy nie_5

Drogy nie_5

Drogy nie_6

Drogy nie_6

Drogy nie_7

Drogy nie_7

Drogy nie_8

Drogy nie_8


 
 
Drogy nie_9

Drogy nie_9


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka