Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Drogy nie 2012

Nie drogám! vo Vysokých Tatrách
Minulý pondelok a utorok Mestská polícia (MsP) Vysoké Tatry pripravila pre žiakov Základnej školy v Tatranskej Lomnici, Dolnom Smokovci a Strednej odbornej školy (SOŠ) v Hornom Smokovci prednášku o nebezpečenstvách spojených s užívaním drog.
Pozvanie policajtov prijal MUDr. Ľubomír Okruhlica, Csc., hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre liečbu závislostí a riaditeľ centra pre liečbu drogových závislostí Bratislava a Michaela Tejová, štátna radkyňa a manžérka projektu Národného monitorovacieho centra pre drogy. Počas prednášky sa žiaci najvyšších ročníkov oboznámili s konzumáciou nielen legálnych drog, alkoholu a cigariet, ale hovorili aj o tvrdých drogách. Žiaci sa okrem otázok a odpovedí na tému drog dozvedeli o následkoch ich užívania aj formou krátkych filmových ukážok. Prevencie nie je nikdy dosť, hlavne u tínedžerov, ktorí sú považovaní za najohrozenejšiu skupinu konzumentov.
„Vzhľadom k dnešnej dobe, kedy užívanie drog akéhokoľvek charakteru je celospoločenský problém, takéto akcie sú vítané. Pán doktor je výnimočný prednášateľ  a odborník naslovovzatý a takéto akcie pravidelne zaraďujeme do plánu školy. Každá generácia, ktorá prechádza našími rukami, bola oboznámená s nástrahami, ktoré život prináša. Aj na našej škole sme prišli do styku s legálnymi drogami a je to problém, ktorý riešime vždy individuálne,“ povedal riaditeľ Základnej s materskou školou v Dolnom Smokovci, Ondrej Balogh. 
Zdroj: Spoločensko-ekonomický týždenník Podtatranský kuriér, vyšlo: v utorok 22. mája 2012, autor: isa, www.podtatransky-kurier.sk/clanky/nie-drogam-vo-vysokych-tatrach


 

Okruhlica: Už sa nestretávame s naivnými otázkami či je marihuana návyková
Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva a riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave Ľubomír Okruhlica sa opakovane stretol so žiakmi druhého stupňa základných škôl a stredoškolákmi podtatranského regiónu. Práve táto veková kategória má tendenciu podľahnúť závislosti či už od legálnych alebo nelegálnych návykových  látok. Porozprávali sme sa o jeho skúsenostiach, ktoré nadobudol za roky praxe. 
Keďže sa stretávate s tínedžermi opakovane, zaznamenali ste nejaké zmeny?
Najvýraznejšia zmena je v tom, že vďaka internetu informovanosť o tejto problematike je ďaleko väčšia ako to bolo v minulosti. V pozitívnom zmysle slova je ich prehľad kvalifikovanejší. Už nie sú takí naivní, že si myslia, že je to len zákaz starších, ktorí nás strašia, ale vidia reálne dôsledky. Už sa nestretávame s naivnými otázkami či je marihuana návyková a podobne. Potvrdzuje nám to aj fakt, že užívanie drog, v tejto vekovej kategórii začalo stagnovať, dokonca mierne klesá. Druhá vec je, že sa všeobecne začalo bagatelizovať užívanie legálnych látok ako alkohol a tabak. Preto sa v našich programoch snažíme zamerať aj na tieto návykové látky, pretože máme prípady, keď nám deti, ktoré nie sú navyknuté na alkohol umierajú na otravu alkoholom.
Slovensko bolo dlho považované za tranzitnú krajinu drog. Denne sa však dozvedáme o prípadoch odhalenia či ich prechovávania a neraz je to aj blízko, v našom okolí.
Nie je tu menej drog ako vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Trnava alebo Košice. Z rozhovorov so študentmi je zrejmé, že marihuana je pre nich známa droga a dosť je aj takých čo užívajú pervitín, ktorý je nebezpečný a dostal sa do popredia po ústupe heroínu. Veľa mladých má aj vedomosť o lysohlávke, ktorá v našich končinách bežne rastie.
Čo by si rodičia mali všímať na dieťati, aby včas dokázali odhaliť, že ich ratolesť sa stala konzumentom drog?
Mali by si všímať zmenu správania, zhoršenie prospechu v škole, stratu záujmu o učenie a nárast absencií na vyučovaní. Dieťa začne chodiť neskoro domov. Veľa sa dá vypozorovať z toho, akých má kamarátov. Najčastejšie ho však prezradí neobvyklé správanie, ak je príliš rozjarené, na maličkostiach alebo bezdôvodne sa smeje, prípadne má rozšírené zrenice. Stále je to však v rovine domýšľania si, pokiaľ ho neotestujeme.
Dnes na testovanie postačuje moč, aby hociktorý lekár dokázal otestovať požitie základných drog ako sú marihuana, pervitín či opiáty. Dá sa to aj na druhý, tretí deň, nemusí to byť hneď ako sme si to všimli.
Učitelia trávia s deťmi pomerne dosť času a taktiež môžu spozorovať, že niečo nie je v poriadku. Ako by mali reagovať oni?
Učitelia majú dve možnosti. Prvá je oficiálna je cez políciu, alebo by mali ísť priamo za rodičmi a túto informáciu posunúť im. Ďalšie kroky sú už na zákonných zástupcoch. Máme však skúsenosť, že sa učitelia väčšinou s nimi dostanú do konfliktu. Rodič popiera, že by jeho dieťa mohlo mať takýto problém a naopak začne obviňovať pedagóga zo zaujatosti. Rodičia to aj berú vážne, ale nechcú, aby sa o ich dieťati hovorilo.
Ak sa potvrdí, že sa našli stopy po užití drog, znamená to, že je dieťa závislé?
Vždy sa veľmi opatrne pristupuje k záveru. Zisťujú sa rôzne príčiny a súvislosti. Diagnostické vyšetrenie sa opakuje, aby sa vylúčilo jednorazové skúšanie. Z  prípadov, s ktorými sa dostávame do styku, mi to vychádza tak na päťdesiat percent. Pubertálny vek je obdobie, keď sa experimentuje a skúša sa ako ďaleko sa dá zájsť. Prejavy, ktoré sme spomínali, však môžu byť aj príznakmi rodiacej sa duševnej poruchy, ktoré sa nám v tomto veku zvyknú odhaliť. 
Ako sa tínedžerom prihovárate, aby to brali ako dobre mienenú radu, keďže v tomto veku zvyknú a priori robiť to, čo sa im zakazuje.?
V Amerike i Európe sa robil prehľad ako vplýva primárna prevencia na tieto aktivity a ukázalo sa, že je len zopár programov, ktoré potvrdili svoju účinnosť, ostatné sú skôr neutrálne. My sa na to pozeráme zo zdravotného hľadiska a snažíme sa im o tom povedať čo najviac. Často sa môže zdať, že neprijímajú rady, ale v hlavách im to zvykne rozležať a uvedomia si, čo odznelo. Taktiež funguje dať do popredia bezprostredný negatívny dopad, že môžu dostať napríklad AIDS a veľmi sú citliví aj na estetickú stránku. Zaberá na nich, keď vidia, ako rýchlo užívatelia drog zostarli.
Keď počúvame o takýchto prípadoch, zvykneme sa ubezpečovať, že nám sa to nemôže stať, prax však hovorí niečo iné.
Poznám prípady, kde v rodine vychovávajú tri deti a problém s drogami má len jedno. V puberte je prirodzená opozícia voči rodičom a väčšiu autoritu majú priatelia a kamaráti, zlá partia a tlak rovesníkov. Na začiatku nemáme šancu zbadať, že sa niečo deje, často je to až oveľa neskôr. Preto nie je dobré sa za to viniť. Vinovatí sú až vtedy, keď vedia, že dieťa má problém a oni nezareagujú. (ija)
Zdroj:Tatranský dvojtýždenník


 

Drogy nie 2012

drogy nie 2012

drogy nie 2012

drogy nie 2012

drogy nie 2012

drogy nie 2012

drogy nie 2012

drogy nie 2012

drogy nie 2012


 
 
drogy nie 2012

drogy nie 2012

drogy nie 2012

drogy nie 2012


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka