Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Drogy nie 2015

Irónia drog: hľadanie slobody v nich spútava

VYSOKÉ TATRY – Mestská polícia (MsP) Vysoké Tatry vyrazila na prednáškovú tour po školách v regióne! S cieľom, eliminovať hrozbu narkománie u mladistvých, začali v polovici apríla protidrogovú kampaň v Základnej škole (ZŠ) Tatranská Lomnica medzi šiestakmi až deviatakmi. 

 

Drogy! Sú vraj staré, ako ľudstvo samo. Aké, a prečo vlastne existujú? Niektoré vyvolávajú stavy eufórie, iné utlmujú, ďalšie – stimulačné - vybudzujú salvy energie.  No sú aj také, ktoré otupujú zmysly – bolesť  tela i duše...  No či povzbudzujú, alebo tlmia, pretvárajú vnímanie reality. A je vraj neuveriteľne ľahké, navyknúť si na „pomôcku“, ktorá potrebný stav navodí.  Ideálna barlička pre

– násťročných, ktorí hľadajú stabilitu na hojdačke medzi detstvom a dospelosťou.

 

„Nenadarmo hľadáme pôvod ich názvu v holandskom „droog“, teda vyprahnutý,“  objasňuje teóriu zástupca náčelníka tatranskej MsP Jozef Štefaňák.  Podľa neho dôvod utiekania sa k nim treba hľadať aj v nízkej sebadôvere a nedostatku pochopenia v rodine, nielen v primárnej ľudskej zvedavosti, ktorá v inak pozitívnom zmysle odhaľuje pre človeka nepoznané a stojí za mnohými objavmi.

 

Zákernosť a irónia drog je práve v ich klamlivom, a dočasnom, účinku. Následky ich vplyvu na ľudskú osobnosť môžu byť však fatálne. „Tento nešvár, ktorý sa v spoločnosti rozšíril, sa na dieťati dá odhaliť len intuitívne. Obdobie dospievania je občas zaťažkávacou skúškou pre rodinné prostredie, preto treba poznať svoje dieťa dobre a včas rozpoznať indície, ktoré pubertu sprevádzajú neprirodzene,“ odkazuje Štefaňák aj rodičom a pedagógom.

 

Vďaka Štefaňákovi sa už v minulosti na tému toxikománie tatranským školákom opakovane prihováral riaditeľ centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica, či sociálni pracovníci z Prešova s priamou terénnou skúsenosťou s narkomanmi. Pred piatimi rokmi pre žiakov prvého stupňa škôl v Tatrách vyhlásili mestskáči tematickú výtvarnú súťaž.

 

Starší žiaci si vo štvrtok 16. apríla svoje „odskákali „ pri zhliadnutí emotívnej snímky Katka, ktorá je autentickou spoveďou pražskej narkomanky.  „Mnohé z detí , ktorým sme už príbeh premietli, boli zábermi otrasené, ale na šokovú terapiu je spoľahnutie,“ pousmial sa Štefaňák.  Podľa neho asi dvadsať percent žiakov slovenských škôl priznalo skúsenosť s nešpecifikovanou drogou. „Naším skromným prianím je, aby sa náš odkaz o škodlivosti drog dostal k deťom skôr ako príležitosť, vyskúšať ich,“ dodal Štefaňák. (Stefa)


 

Drogy nie 2015

Drogy nie 2015

Drogy nie 2015

Drogy nie 2015

Drogy nie 2015

Drogy nie 2015

Drogy nie 2015


 

dnes je: 17.7.2019

meniny má: Bohuslav

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka