Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu vodorovná

Horný Smokovec

 

 955 m.n.m. – vznik r.1926

    Osada sa rozvíjala v druhej štvrtine nášho storočia ako rad penziónov a malých zotavovní. Táto funkcia sa do dnešného dňa nezmenila, iba pribudli detská liečba a čiastočne obchodná sieť. Osada je východiskovou pre turistiku, slúži ako ubytovacie zázemie. Významným zariadením je škola hotelového typu, ktorá pripravuje odborníkov pre zariadenia cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách i podhorí.

  
   


 

Horný Smokovec

Horný Smokovec - mapka

Horný Smokovec - mapka


 

Z histórie

    Je najmladší zo štvorice Smokovcov. V druhej polovici 19.storočia na jeho území stála len drevená rozhľadňa, ku ktorej viedol chodník s obľubou využívaný kúpeľnými hosťami. Možno kvôli krásnemu výhľadu z rozhľadne sa toto miesto nazývalo Pekná Vyhliadka. Stavebný ruch sa tu začal až v roku 1926, keď sa prvými objektmi novej tatranskej osady stalo niekoľko rodinných penziónov pomenovaných podľa manželiek ich majiteľov (Vlasta, Irma, Klára a Dagmar).        

    Názov Pekná Vyhliadka (francúzsky Belle Vue) si osada zachovala až do roku 1938, keď ju úradným nariadením premenovali na Horný Smokovec. V tridsiatych rokoch 20.storočia tu bol postavený penzión Helios (dnes Poľana) a dve sanatória. Bývalé sanatórium Dr. Opatrného, ktoré bolo v reštitúcii vrátené pôvodným majiteľom , dnes slúži ako detská liečebňa respiračných chorôb. Vilu pôvodného majiteľa sanatória upravili na Dom Spisovateľov.

     Druhé sanatórium založené Dr. Júliusom Holzmanon-Horným, ktoré sa nachádza pod Cestou slobody, dnes využíva Odborný liečebný ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci. V šesťdesiatych rokoch boli v Hornom Smokovci realizované zatiaľ posledné dve nové stavby. Hotel Bellevue, ktorého názov evokuje pôvodné pomenovanie osady a jeho "depandance" Hotel Šport.


 
ÚvodÚvodná stránka