Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu vodorovná

Tlačové správy

Knižnica v Tatranskej Lomnici sa presťahovala do nových priestorov

VYSOKÉ TATRY (6. apríla 2009) – Knižnica v Tatranskej Lomnici sa presťahovala do nových priestorov. Namiesto Tatranského kultúrneho centra (TKC) ju čitatelia oddnes nájdu v budove materskej školy.

„Tieto vynovené priestory sú naozaj dôstojné a vyhovujú súčasnému trendu. Keďže je dnes v Tatranskej Lomnici menej detí a škôlka nebola dostatočne využitá, zvolilo sa naozaj optimálne riešenie - umiestniť do tejto budovy knižnicu a klub dôchodcov,“ povedal počas dnešného slávnostného otvorenia priestorov primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš, ktorý očakáva, že nové priestory bližšie k centru najväčšej časti mesta pritiahnu aj viac náv-števníkov. „Verím, že knižnica si získa mnoho nových klientov. Úzko bude spolupracovať s klubom dôchodcov i materskou školou, keďže sú teraz pod jednou strechou,“ dodal J. Mokoš.

S premiestňovaním knižnice z TKC do škôlky začalo mesto Vysoké Tatry ešte v polovici marca. „Samotné sťa-hovanie knižnice nebola nikdy jednoduchá záležitosť. Je tu takmer deväťtisíc kníh a tie sa museli presťahovať tak, aby sa nepoškodili a dali sa ľahko uložiť podľa vopred premysleného systému. Samozrejme, okrem kníh išlo aj o interiérové vybavenie,“ zdôraznil Ján Bendík, vedúci oddelenia kultúry a športu Mestského úradu v Starom Smokovci.

Knižnica v Tatranskej Lomnici vznikla v sedemdesiatych rokoch a sídlila v bývalom Ľudovom dome. Odvtedy sa niekoľkokrát sťahovala. Najprv do priestorov Espressa na sídlisku, potom do bývalej jedálne zotavovne Volga (dnes Penzión Encián) a neskôr späť do Espressa, ale už do väčších priestorov, v ktorých bolo dosť miesta aj pre čitáreň. Po nežnej revolúcii prešiel objekt do súkromných rúk a pre vysoké nájomné sa musela knižnica opäť sťahovať. Prichýlilo ju kino Tatry (komplex TKC), avšak v omnoho skromnejších a menších priestoroch, v ktorých knižnica fungovala ostatných 17 rokov.

Najväčší technický vývoj zaznamenala za ostatné dva roky, keď všetky pobočky knižníc vo Vysokých Tatrách prešli na jeden z najmodernejších knižničných softvérov – CLAVIUSS. Súčasne bol zapojený aj internet. Okrem čitateľov tak knižnici pribudli aj používatelia internetu a priestory v budove kina sa stali príliš tesné.

Dnes knižnica ponúka čitateľom takmer deväťtisíc zväzkov rôzneho druhu literatúry pre všetky vekové skupiny. K dispozícii je beletria, náučná literatúra, encyklopédie i časopisy. Verejnosť môže užívať pripojenie na internet, ktoré je najlacnejšie v meste – iba jedno euro za hodinu. V pláne sú aj kolektívne podujatia, besedy so spisova-teľmi, besedy o prečítaných knihách, informatická výchova pre deti materskej školy a žiakov základnej školy či besedy o prírode. „Jednou z prvých noviniek v nových priestoroch knižnice bude predĺženie otváracích hodín v piatok až do 18:30 hodiny – zatiaľ do konca júna a ak sa táto novinka osvedčí, tak aj v budúcnosti. Spustiť chceme aj nové služby - kopírovanie materiálov a tlačenie dokumentov,“ prezradil J. Bendík.

Náklady na prestavbu priestorov škôlky, kde sídli knižnica a klub dôchodcov sa vyšplhali takmer na 133-tisíc eur (4 mil. korún).

 

Knižnica v Tatranskej Lomnici v roku 2008
(Vybrané štatistické ukazovatele)

 

Knižničný fond celkom8 906 titulov
Počet čitateľov243
- z toho čitateľov do 15 rokov104
Počet návštevníkov3 579
- z toho návštevníkov do 15 rokov1 228
Počet výpožičiek knižného fondu celkom10 880
Počet výpožičiek periodík1 959
Počet prezenčných výpožičiek1 174
Počet internetových klientov105
Počet uskutočnených akcií38
- počet účastníkov na akciách celkom609

 
 

 


 
ÚvodÚvodná stránka