Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Chcú poraziť černokňažníka

Cez prázdniny písali rozprávky, v pondelok získali ceny. Školáčky z Tatranskej Lomnice uspeli v netradičnej literárnej súťaži. Písali, ako drogy ničia človeka a ako z tej zloby von.

STARÝ SMOKOVEC. "Uvedomil som si, že drogy nevystupujú v žiadnej z rozprávok. Pritom je to moderné zlo, ktoré číha všade a treba proti nemu bojovať. Je to černokňažník dneška, preto by bolo dobré, aby vstúpil do rozprávky, aby deti o ňom vedeli," povedal člen poroty literárnej súťaže Jozef Tomko.

Vicenáčelník mestskej polície Vysoké Tatry Jozef Štefaňák literárnu súťaž zaradil do tohtoročného cyklu protidrogovej prevencie: "Deti dostali zadanie už pred prázdninami, aby mali čas písať. Popri ďalších aktivitách, ako sú prednášky, výstavy, kontroly drog u mladistvých v baroch, súťaž dopĺňa naše snaženie.


Zvíťazili dievčatá

Súťaž vyhrali tri dievčatá z tej istej základnej školy v Tatranskej Lomnici. Prvá skončila Katarína Šimoňáková: "Písala som o dievčine, ktorá sa aj vďaka drogám dostala do problémov, zbili ju a skončila v nemocnici."

Druhá na stupni víťazov Lenka Kilianová si vymyslela príbeh, ako jej kamarátka neposlúchla dobré rady, aby s drogou prestala, až napokon zomrela.

Zdenka Závacká písala o tom, ako je ťažké s drogami prestať, ak už raz niekto začne.

J. Tomko povedal, že literárna úroveň dielok bola pôsobivá. "Dôležité bolo aj do rozprávky dostať drogu, pozitívny efekt sa dostaví," povedal tatranský básnik a sochár.

 

Zdroj: Tatranský korzár
Autor: Tomáš Tišťan
 


 

Drogy nie očami tínedžerov

V pondelok si v obradnej miestnosti Mestského úradu v Starom Smokovci prevzali z rúk primátora mesta Jána Mokoša ocenenia víťazky literárnej súťaže vyhlásenej Mestskou políciou (MsP)Vysoké Tatry. Do súťaže s drogovou tematikou sa zapojilo dvadsaťdeväť žiakov druhého stupňa oboch tatranských škôl. „Štvorčlenná porota posúdila práce a zhodou okolností všetky tri ceny putujú na Základnú školu v Tatranskej Lomnici. Práce boli rôznej kvality, našli sa aj také, ktoré boli stiahnuté z internetu, ale väčšinou išlo o práce detí a niektoré boli skutočne dobré,“ povedal zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák. Prvé miesto získala Katarína Šimoňáková pred Lenkou Kilianovou a Zdenkou Závackou. Jedným z porotcov bol aj Jozef Tomko, tatranský umelec, ktorý víťazke daroval aj plastiku. „Páčil sa mi literárny prístup, ktorý dievčatá zvolili. Drogy vnímam ako černokňažníka v reálnej podobe, kde rozprávka vychováva deti.“
Literárna súťaž bola súčasťou celoročnej preventívnej akcie Drogy nie, ktorej garantom vo Vysokých Tatrách bola MsP. Okrem toho tatranské deti absolvovali besedy s Ľubomírom Okruhlicom, riaditeľom Centra pre liečbu drogových závislostí, maľovanie na chodníku a žiaci druhého stupňa videli autentický dokument Katka, pojednávajúci o dievčine, ktorá je už roky drogovo závislá. Poslednou tohtoročnou akciou bude v decembri putovná výstava Správna voľba, ktorá je organizovaná v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru SR a videlo ju už množstvo detí po celom Slovensku. (ija)
 

Zdroj: Tatranský dvojtýždenník


 

Literárna súťaž 2010

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž


 
 
Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž


 
 
Literárna súťaž

Literárna súťaž


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka