Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Tlačové správy

Mesto Vysoké Tatry spolu s ISTROBANKOU predstavili projekt rekonštrukcie zničenej oblasti prameňa Kyselka v Starom Smokovci

Starý Smokovec, 27. septembra 2006 – Mesto Vysoké Tatry dnes predstavilo projekt obnovy areálu smokoveckej kyselky, ktorý bol zničený pri veternej kalamite pred dvoma rokmi. Partnerom vybudovania oddychovej zóny je ISTROBANKA, a.s. Ing. Ján Mokoš, primátor mesta Vysoké Tatry a Ing. Miroslav Paulen, podpredseda predstavenstva ISTROBANKY, a.s., dnes podpísali Zmluvu o poskytnutí finančného daru z výťažku zbierky Občianskeho združenia ISTROBANKA pre Tatry. Zároveň na mieste symbolicky osadili prvú zeleň ako súčasť nových sadových úprav.

Veterná kalamita 19. novembra zničila celý areál smokoveckej kyselky a mnohí sa obávali, že už nepotečie vôbec, alebo nie v takej kvalite ako predtým. Iniciatívy sa zhostilo OZ Čisté Tatry, ktoré vytvorilo projekt na jej znovuobnovenie. Priestor si vyžiadal komplexné dočistenie a citlivé zachytenie oboch prameňov pod dohľadom hydrológa, ktorý dal následne odobrať vzorky, aby preveril kvalitu minerálnej vody. Medzitým už mesto Vysoké Tatry zadalo úlohu na vytvorenie štúdie revitalizácie okolia prameňov popradskej firme Proarch s.r.o. „Projekty, ako by mala nová oddychovo-relaxačná zóna vyzerať, sú tak dnes známe, potrebné je však zohnať finančné prostriedky. A tu ako prvá ponúkla pomoc ISTROBANKA,“ uviedol Ing. Ján Mokoš, primátor mesta Vysoké Tatry.

„Ihneď po veternej kalamite vo Vysokých Tatrách sme založili Občianske združenie ISTROBANKA pre Tatry. Na jeho účet mohli prispieť všetci, ktorí chceli pomôcť postihnutým oblastiam. Okrem odovzdania finančného daru sa však po prvýkrát budú naši zamestnanci podieľať aj na samotných prácach pri obnove Kyselky. Vďaka výťažku spoločnej zbierky vo výške 200.000 Sk a dobrovoľnej práci našich zamestnancov bude mať Starý Smokovec opäť dostupný svoj obľúbený prameň a aj príjemné miesto na oddych,“ uviedol Ing. Miroslav Paulen, podpredseda predstavenstva ISTROBANKY, a.s.

„Novým projektom na vytvorenie relaxačno-oddychovej zóny by nemalo byť len čerpanie minerálnej vody kyselka, zámerom je realizácia priestoru na kultúrno-spoločenské podujatia pre návštevníkov a obyvateľov Vysokých Tatier,“ uviedol Ing. Ján Mokoš, primátor mesta Vysoké Tatry. Mesto v týchto dňoch vyčlenilo 400 tisíc korún, určené na spolufinancovanie sadových úprav a dočistenie areálu.

Najstaršou známou informáciou o prameňoch je Kreyselova správa z roku 1764 a nepochybne podmienila vznik Starého Smokovca. V druhej polovici 19. storočia tieto dva pramene pomenovali menami Castor a Pollux, dvojčeniec z gréckej mytológie, narodených z vajca, ktoré oplodnil boh Zeus premenený na labutí tieň. Smokovecká kyselka mala úspech aj mimo Starého Smokovca. Na saniach ju rozvážali do okolitých dedín. (zdroj: Ivan Bohuš st., Od ohnísk a kolíb po Tatranské osady)


 

dnes je: 25.8.2019

meniny má: Ľudovít

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka