Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko zavíta do Tatier po šiesty raz
Po šiesty raz si v tatranskom regióne budú môcť žiaci prvého stupňa šiestich základných škôl vyskúšať teóriu dopravnej výchovy v praxi a pod odborným dohľadom.
VYSOKÉ TATRY. Dnes na kolobežkách na mobilnom dopravnom ihrisku preukážu znalosti z pravidiel cestnej premávky.
Počas šesťdňovej akcie pod dohľadom členov Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry si na dopravnom ihrisku otestuje dopravnú spôsobilosť takmer 500 chlapcov a dievčat.
"Každoročne medzi deťmi hosťujeme s mobilným dopravným ihriskom, aby na ňom v modelových situáciách preukázali znalostnú úroveň i flexibilnosť v rozhodovaní na ceste," poukázal na potrebu vzdelávania malých účastníkov cestnej premávky zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák, ktorý je dlhoročným tvorcom projektov prevencie z dielne "mestskáčov".
Podľa neho je to dobrý spôsob ako prispieť k bezpečnejšiemu pohybu detí na cestách. Z minuloročnej štatistiky dopravnej nehodovosti vyplýva, že z celkového počtu 546 nehôd zapríčinených chodcami sa deti do 15 rokov podieľali na 156 prípadoch.
Cyklisti prispeli k 416 kolíziám, z ktorých v 54 prípadoch nedali prednosť v jazde a takmer 5 percent z týchto nehôd išlo na vrub nesprávnemu odbočovaniu.
"Vzrastá obľúbenosť cyklochodníkov a tým aj pohybu na čerstvom vzduchu, k čomu chceme svojou troškou prispieť aj my. Prevencia je aktuálna stále. Našou snahou je, aj takouto formou každoročne prispieť k čoraz lepšej bezpečnosti účastníkov cestnej premávky, a to už od útleho veku," zdôraznil Štefaňák.
Neoddeliteľnou súčasťou dopravnej výchovy bude aj výučba a ukážky prvej pomoci pri nehodách, ktoré predvedú záchranári Horskej záchrannej služby (HzS) Vysoké Tatry.
"Vďaka výbornej spolupráci so Sekciou bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, Slovenským autoturist clubom a spoločnosťou vyrábajúcou pneumatiky sa deti budú môcť nielen ďpodkuťď pravidlami cestnej premávky, ale v záujme vlastnej bezpečnosti získa každé ako darček ochrannú prilbu a tiež prospekty s dopravnou tematikou," dodal Štefaňák.
Zdroj: Denník Korzár, štvrtok 17. 5. 2012 13:02 | Copyright © TASR 2012

Čítajte viac: http://poprad.korzar.sme.sk/c/6379944/mobilne-dopravne-ihrisko-zavita-do-tatier-po-siesty-raz.html#ixzz1v7uPqXwl


 

Michelin rozdal pod Tatrami sedemsto cyklistických heliem
Deti v tatranských školách dostávali cyklistické helmy vďaka spoločnosti Michelin, ktorá sa už piaty rok zapája do osvetovej akcie za zníženie počtu dopravných nehôd. „U dospelých kladieme dôraz na udržanie správneho tlaku v pneumatikách a poukazujeme na rozdiely medzi letnými a zimnými pneumatikami. U detí sa snažíme upriamiť pozornosť na potrebu využívania ochranných prostriedkov. Na tieto projekty prebiehajúce po celej Európe sme už vyčlenili štyri milióny eur,“ povedal Daniel Cahel, PR manažér spoločnosti Michelin pre Českú republiku a Slovensko.
Deti si ich mohli vyskúšať na mobilnom ihrisku, s ktorým pravidelne prichádza Mestská polícia (MsP) Vysoké Tatry. „Medzi deti sme prišli s mobilným dopravným ihriskom po šiesty raz. Nielen oprášia vedomosti ako sa správať na ceste, ale aj ako flexibilne reagovať pri vzniknutých situáciách,“ vysvetlil zámer Jozef Štefaňák, zástupca náčelníka MsP Vysoké Tatry.
Z ochranných heliem sa na Slovensku  tešia zatiaľ len deti z Tatier a blízkeho okolia, no podobný darček už dostali školáci vo Francúzsku i Slovinsku. Aj keď by cyklistická prilba mala byť samozrejmou súčasťou športovej výbavy dieťaťa, nie všetky ju majú. „Bicyklujem a veľmi rada, doteraz som nemala cyklistickú prilbu, ale odteraz ju už budem nosiť stále,“ povedala  Eunike Mervartová, žiačka Základnej školy Vyšné Hágy. Jej spolužiak Metod Majerčák však bez prilby nechodieva: „Používam ju pri bicyklovaní i korčuľovaní.“
Michelin ako meradlo kvality: Do Vysokých Tatier, a vlastne aj na Slovensko, táto spoločnosť zavítala zatiaľ len ako propagátor ochranných prostriedkov na cestách. Michelin však vydáva od roku 1900 sprievodcu pre vodičov. Uvádzajú sa tam adresy autoopravovní, čerpacích staníc, hotelov, reštaurácií a cien benzínu. Hviezdička na zdôraznenie vynikajúcej kuchyne bola zavedená v roku 1926. Na začiatku tridsiatych rokov dvadsiateho storočia pridali Michelinovci druhú a tretiu. Zrodil sa slávny systém hodnotenia kvality jedla, ktorý sa stal legendárnym. V súčasnosti táto spoločnosť hodnotí kvalitu v jedenástich európskych krajinách a deviatich svetových veľkomestách. Hviezdičky sa udeľujú na základe najprísnejších kritérií. Jedna hviezda znamená „zaujímavé“, dve sú označením „veľmi dobrej reštaurácie, hodnej zastávky“ a napokon kvôli trojhviezdičkovým reštauráciám sa vám oplatí spraviť si aj obchádzku. Na svete ich však je len 81, z toho vo Francúzsku 26. „Hviezdičku môže získať ten, čo ponúka kombináciu chutného jedla z čerstvých surovín, kreatívnosť používania zaujímavých chutí a preferujeme lokálne suroviny vyrobené a vypestované v danom regióne,“ ozrejmil Cahel, ktorý patrí k inšpektorom spoločnosti hodnotiacim kvalitu ponúkaných služieb. S dvoma hviezdami sa môžu pochváliť naši západní susedia Česká republika a Maďarsko. Bez „michelinských“ hviezd okrem nás sú však aj Poliaci či Rusi. Bolo by krásnym úspechom, keby prvá hviezda na Slovensku zažiarila práve v niektorom zariadení vo Vysokých Tatrách. (ija)

Zdroj: Tatranský dvojtýždenník


 

Deti sa učia pravidlá cestnej premávky
Žiaci prvého stupňa základných škôl vo Vysokých Tatrách si počas týchto dní vyskúšajú a zároveň sa priučia pravidlám cestnej premávky. „Každoročne medzi deťmi hosťujeme s mobilným dopravným ihriskom, aby tu v modelových situáciách preukázali znalostnú úroveň i flexibilnosť v rozhodovaní na ceste," poukazuje na potrebu vzdelávania malých účastníkov cestnej premávky zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry, Jozef  Štefaňák, ktorý je dlhoročným tvorcom projektov prevencie z dielne mestskáčov. Podľa neho je to dobrý spôsob, ako prispieť k bezpečnejšiemu pohybu detí na cestách.
Podľa minuloročnej štatistiky dopravnej nehodovosti sa deti vo veku do pätnásť rokov podieľali na 156 prípadoch z celkového počtu 546 nehôd zapríčinených chodcami. Cyklisti „prispeli“ ku 416 kolíziám, z čoho 54-krát nedali prednosť v jazde a takmer päť percent z týchto nehôd išlo na vrub nesprávnemu odbočovaniu. 
„Vzrastá obľúbenosť cyklochodníkov a tým aj pohybu na čerstvom vzduchu, k čomu chceme svojou troškou prispieť aj my. Prevencia je aktuálna stále. Našou snahou je, aj takouto formou každoročne prispieť k čoraz lepšej bezpečnosti účastníkov cestnej premávky, a už od útleho veku,“ približuje overený koncept projektu dopravnej výchovy v Tatrách Štefaňák.
Neoddeliteľnou súčasťou dopravnej výchovy je aj výučba a ukážky poskytnutia prvej pomoci pri nehodách, ktoré predviedli záchranári Horskej záchrannej služby (HzS).
Vďaka výbornej spolupráci tatranskej MsP so sekciou bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, Slovenským autoturist clubom a spoločnosťou Michelin sa deti budú môcť nielen „podkuť“ pravidlami cestnej premávky, ale v záujme vlastnej bezpečnosti získa každé ako darček ochrannú prilbu a prospekty s dopravnou tematikou.
Zdroj: Podtatranský kuriér z 29.5.2012, autor: M. Budaj, www.podtatransky-kurier.sk


 

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012


 
 
Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012


 
 
Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012


 

dnes je: 17.7.2019

meniny má: Bohuslav

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka