Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Mobilné dopravné ihrisko 2016

Zo sánok na bicykle a kolobežky

VYSOKÉ TATRY – Doslova v takomto slede fungovali detské športy v Tatrách túto jar. Posledný aprílový týždeň sa školáci vo Vyšných Hágoch guľovali a stavali snehuliakov, no začiatkom mája zapreli nohy do pedálov bicyklov.  

 

Pribúda cyklistov, cyklochodníkov, aj nadšenia z pohybu na čerstvom vzduchu. Aby sa deti, účastníci cestnej premávky, správali obozretne a podľa pravidiel, na to veľmi dôkladne dozreli hliadky Mestskej polície (MsP).

Pred štyrmi rokmi im do vozového parku pribudla desiatka detských kolobežiek a bicyklov, ktoré získali vďaka neúnavnej každoročnej snahe o výuku praktickej dopravnej výchovy.

Po rokoch „lízingu“ mobilných dopravných ihrísk prevádzkujú mobilné dopravné ihrisko vo vlastnej réžii. Praxou na improvizovaných križovatkách tak prejde viac detí a v prípade náhlej zmeny počasia môžu zabukovaný termín výučby mestskáči preložiť na obdobie priaznivejšieho počasia.

 

„Vďaka vypozorovanému správaniu sa detí na dopravnom ihrisku ich vieme usmerniť a vystríhať ich chybným krokom, a to platí nielen pre chodcov,“  obhajuje dopravnú teóriu v praxi zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák, z iniciatívy ktorého sa mobilným dopravným ihriskom aj tohto roku preskúšajú desiatky detí v Tatrách.

Byť účastníkom cestnej premávky je vážna vec, aj preto detské, často úsmevné reakcie na situácie v doprave mestskáči dávajú na pravú mieru. „Od jedného z bonzáčikov sme sa dozvedeli, že otecko jazdil na červenú,“ načína Štefaňák úsmevnú story, ktorú za humornú možno považovať len keď nevinné dieťa „natrie“ rodičov pred policajtmi. V skutočnosti je to nielen na pokutu ale vážnu prevýchovu. „Aj preto je naša misia veľmi zodpovedná, lebo deti nevedomky odpozorujú aj zlý príklad,“ upozorňuje Štefaňák.

„Čoraz viac detí ako pasažierov sa vozí v autách rodičov, čoraz viac ich do vybranej základnej školy chodí mimo svoje bydlisko. Sú samostatnejšie ako my v ich veku, no zraniteľné rovnako,“ apeluje týmto aj na rodičov Štefaňák. Po stýkrát s deťmi memoruje povinnosť nosenia reflexných prvkov kvôli ich viditeľnosti, povinnosť nosenia prilby pri bicyklovaní, voľbu čo najkratšej trasy pri prechádzaní cesty, kde nie je priechod pre chodcov.

Roky praxe ho presviedčajú o tom, že politiku a metodiku bezpečnosti cestnej premávky dostávajú Tatranci pod kožu. „Prevenciu dopravnej nehodovosti berú naši obyvatelia vážne,“ dumá Štefaňák, ktorý vlani úspešne zavŕšil dvadsaťročnú kariéru mestského policajta. Teší ho, že môže ľudí povzbudzovať k prevzatiu vlastnej zodpovednosti za svoju bezpečnosť, aj bezpečnosť iných, a to už od útleho veku.

 

Mestskáči po zime oživili znalosť cestnej premávky všetkých školákov prvého stupňa na tunajších základných školách, zavítali aj k škôlkárom. Tí v Dolnom Smokovci boli predskokanmi celej dvojtýždňovej tour mestských policajtov medzi žiakmi.

O náročnosti podujatia svedčí aj fakt, že napriek enormnému úsiliu mestských policajtov sa im pre veľký záujem nepodarilo na dopravnom ihrisku preveriť všetkých adeptov na cestné dobrodružstvá. Hŕstka školákov si tak pravidlá cestnej premávky na mobilnom dopravnom ihrisku preskúša v novom školskom roku hneď na jeseň.  (stefa)


 
Mobilné dopravné ihrisko 2016

Mobilné dopravné ihrisko 2016

Mobilné dopravné ihrisko 2016

Mobilné dopravné ihrisko 2016

Mobilné dopravné ihrisko 2016

Mobilné dopravné ihrisko 2016

Mobilné dopravné ihrisko 2016

Mobilné dopravné ihrisko 2016


 
 
Mobilné dopravné ihrisko 2016

Mobilné dopravné ihrisko 2016

Mobilné dopravné ihrisko 2016

Mobilné dopravné ihrisko 2016


 

dnes je: 21.7.2019

meniny má: Daniel

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka