Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Mobilné dopravné ihrisko pre Detský domov

 

 Domováci jazdia ako draci

    Vraj médiá majú moc... O ich pozitívnom vplyve svedčí uskutočnenie podujatia, ktoré iniciovala rozhlasová reportáž z detského mobilného ihriska medzi školákmi najvyššie položenej školy na Slovensku. Ale pekne po poriadku.

    V minulom školskom roku zavítalo na pôdu tatranských škôl Prvé mobilné dopravné ihrisko. Členovia Národného automotoklubu (NAMK) z Banskej Bystrice prišli na pozvanie Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry s praktickou ukážkou dopravnej výchovy a teóriou zdravotnej výuky za asi osemdesiatimi žiakmi prvého stupňa. Ohlas bol mimoriadny!

    Tento rok zapojili členovia MsP širší počet žiakov všetkých troch tatranských škôl. Tentoraz v spolupráci so Štefániou Piovarcsyovou zo Slovenského autoturist clubu (SATC), zorganizovali členovia MsP Jozef Štefaňák a Marián Nedorost seriál praktických ukážok. Záver školského roka je nanajvýš aktuálnym obdobím na získanie, či potvrdenie zručností a vedomostí malých účastníkov cestnej premávky, preto padla voľba praktickej dopravnej výchovy na predprázdninový termín. Hneď v úvode série podujatí, 25. júna do ZŠ na Vyšných Hágoch, prišli aj pozvané médiá. Zakrátko znela z éteru hodnotná informácia...

    Jaroslavu Tomášovú, poverenú riadením Detského domova v Spišskom Štiavniku, v ten deň zaujala reportáž v rádiu Expres o mobilnom dopravnom ihrisku. To by bolo niečo pre chovancov domova! Detektívne vlohy ju priviedli na stopu policajtov - aký milý paradox. Od myšlienky k realizácii bol len krôčik. Hoci plný manžérskych a logistických drobností. Niekoľko telefonátov, dohoda termínov, „protekcia u tvorcu počasia“ pre akciu pod holým nebom...

    Napokon v piatok 6. júla zamierilo do Spišského Štiavnika na Slnečnú ulicu č. 421 auto tatranskej mestskej polície nasledované autom SATC.

    Vzdialené boli tatranské štíty so zasneženými čiapkami... Chlad vystriedalo v podhorí zubaté júlové slniečko a vrúcne privítanie deťmi v detskom domove.

     Nedočkaví kolobežkári, ktorých sa vo veku od sedem do dvadsať rokov nazbieralo tridsaťjeden, sledovali inštaláciu (stavbu, zostavovanie,...) simulovanej križovatky. Tú členovia mestskej polície vytvorili z takmer desiatky dopravných značiek. Aby bola situácia hodnoverná, pribudol prechod pre chodcov, svetelné signalizačné zariadenie a policajný regulovčík (člen MsP) na križovatke.

     Kým sa deti sústredene venovali praktickej hre, zástupca náčelníka MsP Vysoké Tatry Jozef Štefaňák sa pustil do obhajoby prednášky: „Deti sa počas leta častejšie stávajú účastníkmi cestnej premávky. Na slovenských cestách ročne zomiera šesťsto ľudí, z toho je šesťdesiat detí! V lete stúpa počet úrazov o 100%. Približne tretina smrteľných úrazov detí do štrnásť rokov sa stáva na cestách. Enormne vzrastá počet detí, ktoré nemajú ani len základné informácie o správaní sa v dopravných situáciách. Takouto cestou sa snažíme prispieť k zníženiu nehodovosti detí.“ Kým sa najmenšia obyvateľka detského domova v súčasnosti, sedemročná Evička snaží na kolobežke, Jaroslava Tomášová prikyvuje: „Jazda na bicykli a kolobežke je skúsenostným zážitkom pre deti. Sme radi, že táto akcia sa nám podarila. Deťom sa snažíme pestrou ponukou obohatiť letnú činnosť.“ Ondrej sa s dešpektom prizerá, neskôr mu kamaráti rozpovedia svoje zážitky. Lukáš, Július, Simona a ostatné deti sa snažia. Po takmer dvojhodinovej demonštrácii situácie na križovatke Jaroslava Tomášová s uspokojením konštatuje: „deti získali v rámci odbornej prednášky vedomosti z oblasti správania sa cyklistov na cestách, spoznávali význam dopravných značiek. Priamo v teréne – dopravnom ihrisku, si mohli deti osobne vyskúšať jazdu na bicykloch a kolobežkách s rešpektovaním dopravných pravidiel a za priamej asistencie polície. Ocenením pre deti bolo získanie „Preukazu cyklistu.

    Nakukli sme do detských izbietok. Čestné miesto na poličke dostal „Preukaz cyklistu“. Celkom nakoniec odovzdali členovia MsP deťom sponzorský dar – sladkosti, čo bolo už len sladkou príjemnou bodkou za morom dojmov, zážitkov a skúseností... Organizátorov – členov Mestskej polície Jozefa Štefaňáka, Mariána Nedorosta a Štefániu Piovarcsyovú zo SATC vyprevádzali slová ocenenia ústretovosti, ochoty a humánneho prístupu. Niekedy zas dovidenia?

 

 luci


 

Mobilné dopravné ihrisko pre Detský Domov Sp.Štiavnik

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka