Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Mobilné ihrisko 2010

Mobilné dopravné ihrisko prišlo medzi deti po piaty krát

Na mobilnom dopravnom ihrisku vítali členovia Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry žiakov prvého stupňa piatich škôl v tatranskom regióne výnimočne na začiatku školského roka.

„Zvykli sme si po štyri roky predtým deti „poistiť“ dopravnou osvetou pred prázdninami, tentoraz sme stavili na zmenu. Chceme tak podať pomocnú ruku aj prvákom, pre ktorých je nástup do školy niekoľkonásobnou životnou zmenou. Aby sa im ľahšie prekonávali nástrahy na ceste, rozhodli sme sa podrobiť ich modelovým situáciám v cestnej premávke,“ vysvetlil propagátor dopravnej osvety a tvorca prevenčných projektov, zástupca náčelníka tatranskej MsP Jozef Štefaňák.

Počas dvoch septembrových týždňov patril areál troch tatranských a dvoch podtatranských škôl simulovaným dopravným situáciám na mobilnom dopravnom ihrisku.
Okrem detí z najvyššie položenej základnej školy vo Vyšných Hágoch, z Dolného Smokovca a Tatranskej Lomnice sa na križovatkách premiérovo „prevetrali“ žiaci zo Ždiaru a z najväčšej školy v kežmarskom okrese – z Lendaku.

„Novému členovi osvetového programu, podhorskému Ždiaru, sme sa potešili aj preto, lebo samotnú dedinu pretína takmer desaťkilometrová cesta, do najbližšieho väčšieho mesta je viac ako tridsať kilometrov a deti si nemajú kde a ako vyskúšať správanie v cestnej premávke,“ netají Štefaňák ambície, prizývať k spolupráci ďalšie školy v regióne. Podobné podmienky v cestnej premávke má najľudnatejšia obec Prešovského kraja Lendak, ktorý hrá počtom okolo deväťsto detí prím aj medzi školami. „Príchod mobilného ihriska za deťmi privítali pedagógovia v Lendaku s nadšením,“ podotkol Štefaňák, ktorému patrí poďakovanie za úspešnú organizáciu náročného podujatia.

Modelové situácie v doprave korešpondujú s osnovami dopravnej výchovy, ktorá sa stala neoddeliteľnou súčasťou vzdelávacieho procesu v základných školách.

Projekt mobilného ihriska pripravila tatranská MsP v spolupráci so Slovenským autoturist clubom (SATC) a oddelením Bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPaT). Základy zdravotnej starostlivosti, poučenie o podaní prvej predlekárskej pomoci „vniesli“ medzi deti členovia Horskej záchrannej služby, oblastné stredisko Vysoké Tatry.
„Aj keď prijatím nového cestného zákona sa podarilo znížiť počet smrteľných dopravných nehôd takmer na polovicu, podľa smernice navrhnutej Európskou úniou (EÚ) sa má do roku 2020 znížiť počet smrteľných nehôd oproti súčasnosti v celej EÚ ešte na polovicu. V Slovenskej republike ročne zomiera pri dopravných nehodách okolo šesťdesiat detí, na každé smrteľné zranenie pripadá desať zranení s trvalými následkami (strata zraku, sluchu,...). Preto sa MsP Vysoké Tatry aj takýmto spôsobom snaží znížiť počet dopravných nehôd na cestách,“ doplnil leitmotív seriálu dopravnej osvety zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák.
 


 

Deti a bezpečnosť na horách

VYSOKÉ TATRY - Mobilné dopravné ihrisko prišlo za Tatranskými žiakmi. V pondelok si ho vyskúšali deti v Tatranskej Lomnici, včera v Dolnom Smokovci a dnes vo Vyšných Hágoch. Osvojenie si pravidiel účastníkov cestnej premávky a prevencia boli hlavným motívom stretnutia detí zo zástupcami Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry a Horskej záchrannej služby(HZS). „Štatistky hovoria, že na cestách zahynie ročne 60 detí. Praktický spôsob výučby dopravnej výchovy sa nám osvedčil. My takto prichádzame za deťmi už po piatykrát a staršie deti, ktoré sa s nami stretávajú opakovane majú omnoho viac poznatkov,“ uviedol Jozef Štefaňák z (MsP). Zatiaľ čo mestskí policajti sa zameriavajú na dopravnú výchovu, horskí záchranári priúčajú deti zdravotnej výchove. „Snažím sa ich upozorniť na to, čo sa môže stať, a že sa nemajú toho báť. V prvom rade je potrebné, aby vedeli ako si privolať pomoc, poznať základné telefónne čísla 112 a 155,“ vysvetlil Ján Kušnirák z HZS. Hravou formou sa deti učia zvládnuť kritické situácie v živote. Ako názornú ukážku použili policajti imitáciu malej polystyrénovej prilby, do ktorej dali vajíčko znázorňujúce krehkosť detskej hlávky Ak je v nej správne upevnené a spadne, nerozbije sa. Podobným spôsobom prilba môže ochrániť dieťa pri páde alebo kolízii na ceste. (ija)

zdroj: Tatranský Dvojtýždenník

 

Foto: A čo sa deti počas dopravnej výchovy naučili zhrnul v krátkosti druhák Teo Žampa: „Veľmi sa mi to páčilo.Naučili sme sa značky, čo znamená stopka alebo zákaz vjazdu, čo robiť na ceste, keď sú tam deti. A teraz viem už viac aj o policajtoch.“
 


 

Ak sa v prilbe nerozbije vajce, tak chráni naše hlavy

 

Aj pomocou vajíčka chcú odborníci ukázať deťom, ako sa správať na ceste a predchádzať vážnym zraneniam pri dopravných nehodách. Podľa mestských policajtov je dopravná výchova nevyhnutnosť.

VYSOKÉ TATRY/ŽDIAR/BATIZOVCE. "Krehkosť detskej lebky demonštrujeme na škrupine vajíčka. Ak spadne z výšky pol metra, rozbije sa. Ak však vajíčko zhodíte s prilbou, nič sa mu nestane, prilba ho ochráni pred rozbitím," vysvetľuje Jozef Štefaňák, zástupca náčelníka mestskej polície Vysoké Tatry len jednu z metód dopravnej výchovy. "Ak to deti vidia takto názorne, oveľa rýchlejšie pochopia, prečo je lepšie nosiť prilbu. Alebo reflexné vesty. Mnohí ich u nás pokladajú za smiešne, ale deti už začínajú chápať ich dôležitosť."

Podľa Štefaňáka práve dopravná výchova môže pomôcť naplniť cieľ EÚ znížiť počet úmrtí na cestách: "Sprísnením zákona o cestnej premávke sa už asi veľmi nebude môcť ísť, tu práve pomôže dopravná výchova."

Tatranská mestská polícia v spolupráci s horskou službou v rámci programu Becep v týchto dňoch deti prostredníctvom mobilného dopravného ihriska učia, ako zavolať pomoc, čo robiť a ako predísť krízovej situácii na ceste. Navštívia základné školy v meste Vysoké Tatry, Ždiar a Batizovce.

Beáta Kloudová, učiteľka ZŠ v Tatranskej Lomnici hovorí, že deti k mobilnému dopravnému ihrisku netreba vôbec naháňať a netešia sa naň len kvôli uliatiu z iných predmetov. Potvrdila to tretiačka Radka Pištová, ktorá si vyskúšala, aké to je ocitnúť sa na nosidlách horskej služby: "Je to zaujímavé, niečo sme sa naučili."

Jej spolužiak Matúš Kubík si zapamätal, že na stabilizovanie zlomeniny možno použiť konár.

Marek Krajči mal nedávno úraz: "Zlomil som si ruku, kľúčnu kosť. Teraz viem, čo robiť, ak sa niečo také stane."

Zdroj: Korzár
Autor Tomáš Tišťan
 


 

Dopravné ihrisko 2010

Mobilné ihrisko 2010

Mobilné ihrisko 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Mobilné ihrisko 2010

Mobilné ihrisko 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Mobilné ihrisko 2010

Mobilné ihrisko 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Mobilné ihrisko 2010

Mobilné ihrisko 2010
Autor: Štefaňák Jozef


 
 
Mobilné ihrisko 2010

Mobilné ihrisko 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Mobilné ihrisko 2010

Mobilné ihrisko 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Mobilné ihrisko 2010

Mobilné ihrisko 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Mobilné ihrisko 2010

Mobilné ihrisko 2010
Autor: Štefaňák Jozef


 
 
Mobilné ihrisko 2010

Mobilné ihrisko 2010
Autor: Štefaňák Jozef


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka