Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Nebankové pôžičky 2014

Šafárenie „šmejdov“ priškripne legislatíva v ďalších zákonoch
Na pozvanie tatranskej Mestskej polície (MsP) prišla medzi obyvateľov Vysokých Tatier štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti, JUDr. Monika Jankovská spoločne s JUDr. Ing. Milanom Budjačom, predsedom Komisie na posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách a nekalých obchodných praktík predávajúcich, zriadenej ministerstvom spravodlivosti .

JUDr. Jankovská je autorkou dvojdielneho zákazníckeho manuálu, 7 krokov na ochranu spotrebiteľa – jedného s dobrými radami, ako sa brániť proti nekalým praktikám nebankových subjektov a následným exekúciám a druhého s návodom, ako odolať praktikám podomových predajcov – šmejdov, ktoré už v januári MsP distribuovala štatisticky najzraniteľnejšej klientskej skupine, seniorom.

„Stáva sa, že ľudia vinou finančnej negramotnosti, alebo stratou obozretnosti podpíšu nevýhodné zmluvy, čím sa dostanú do vážnych finančných problémov,“ vysvetľuje zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák. Podľa neho za celý minulý rok prijali exekútori okolo milióna návrhov na začatie exekučného konania, no len za prvý mesiac tohto roka ich bolo pol milióna. Siahlo sa na 37-tisíc dôchodkov, zrážkam z ktorých budú čeliť klienti, pôvodne dúfajúci v skvelý nákup či premrštené úrokové sadzby. „Alarmujúce však je, že mnohí svoju zúfalú situáciu riešia zúfalými činmi,“ pokračuje Štefaňák. „Je známych viacero prípadov, kedy sa títo ľudia v bezvýchodiskovom stave snažili situáciu „zachrániť“ prepadom banky, záložne, alebo inou trestnou činnosťou,“ pripomína nelogizmus snáh Štefaňák. „Viaceré také prípady poznáme z médií alebo z okolia, no takto sa problémy nielenže nevyriešia, ale ešte aj zhoršia,“ apeluje Štefaňák na zvýšenú opatrnosť všetkých zákazníkov „diaľkového“ obchodu.

Záujemcov o bezplatnú právnu sebaobranu  v pondelok 17. marca na prednáške s JUDr. Jankovskou a JUDr. Ing. Budjačom zaujímalo aj uvedenie novely zákona „o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji“ do praxe. Tá prešla koncom januára druhým čítaním v parlamente, no podľa štátnej tajomníčky už v prvom polroku tohto roka parlament voči praktikám šmejdov pritvrdí prijatím ďalších dvoch zákonov, ktoré vyjasnia pravidlá podomového predaja. (stefa)

Nebankové pôžičky 2014


 

dnes je: 21.7.2019

meniny má: Daniel

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka