Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu vodorovná

Nový Smokovec

   

 

 995 m.n.m. – vznik r.1875

   Vznikol predovšetkým ako liečebná osada. Bola prvá, v ktorej sa začali liečiť pacienti aj v zime. Postupne sa funkcia rozširovala aj na služby turizmu a vyrástol tu aj lyžiarsky areál s menej náročnými terénmi. Sú tu aj športoviská pre letné a zimné športy a v časti Sibír je jedno zo sídlisk, v ktorom bývajú trvalí obyvatelia mesta.

Osada je východiskovou pre túry do dolín. Je bezprostredne napojená na Starý Smokovec, architektonicky s ním splynula. Sú tu veľmi kvalitné hotely a penzióny.

  


 

Nový Smokovec

Smokovce-mapka

Smokovce-mapka


 

Z histórie

    Leží na západnom okraji osady Starého Smokovca, na úpätí Slavkovského štítu. Zakladateľom tejto osady bol Dr. Mikuláš Szontagh (1843-1899), ktorý si v roku 1875 prenajal od obce Veľký Slavkov 20 hektárov pozemkov v blízkosti dnešného Starého Smokovca, s cieľom vybudovať na tomto území prvé klimatické sanatórium vo Vysokých Tatrách. Klimatická liečba bola v tom čase balneologickou novinkou, ktorá začala vážne konkurovať "klasickým" vodoliečebným a bahenným procedúram.  

     Zámer vybudovať sanatórium si Dr. Szontagh priniesol z pobytu vo švajčiarskom Davose. Sobášom s bohatou nevestou jeho vízia dostala reálnejšie obrysy a po podpise nájomnej zmluvy s veľkoslavkovskými urbárnikmi nič nebránilo tomu, aby sa celkom premenila na realitu. Szontaghove klimatické sanatóriá prijali prvých hostí v roku 1876. Zo začiatku musel Nový Smokovec čeliť nepriazni svojho staršieho suseda. Starosmokovčania mali výhrady najmä proti prítomnosti pacientov postihnutých nákazlivou tuberkulózou.

   V roku 1883 začal Mikuláš Szontagh dovtedy v Tatrách nevyskúšaný experiment a sanatóriá nechal otvorené aj v zimných mesiacoch. Obavy z krutých mrazov a snehových víchric sa však nenaplnili. Naopak, turisti objavili čaro tatranskej zimy. Zimná sezóna bola čoskoro samozrejmosťou vo všetkých tatranských osadách. Na konci 19. storočia založil Dr. Szontagh so synom akciovú spoločnosť podporovanú bohatými podnikateľmi z Liptovského Mikuláša. V jej réžii sa uskutočnil projekt dostavby a modernizácie Nového Smokovca. Okrem sanatórií bolo jeho súčasťou aj prvé kino v Tatrách, ktoré otvorili v roku 1913, v priestoroch bývalej kúpeľnej zimnej záhrady. V roku 1925 sa dominantným objektom kúpeľnej osady stalo nové sanatórium na liečbu tuberkulózy (dnes Odborný Liečebný ústav respiračných chorôb alias " Penzák") projektované významným slovenským architektom medzivojnového obdobia, M. M. Harmincom. V roku 1933 bolo realizované ďaľšie Harmincovo dielo, sanatórium Palace. Okrem liečebných objektov vzniklo na území Nového Smokovca do r. 1948 aj niekoľko súkromných rezidencií a viliek. (Napr. Vila Szikra,dnes Vila Sibír patriaca rodine Telekiovcov). Počet a lokalizácia týchto "neliečebných objektov" bola však striktne limitovaná akciovou spoločnosťou Dr. Szonntagha, ktorá mala vďaka dohode s obcou Veľký Slavkov na celom území Nového Smokovca rozvojový monopol a bez jej súhlasu nebolo možné realizovať žiadnu stavbu. Po roku 1948 vyrástlo na juhozápadnom okraji osady sídlisko Sibír, neskôr hotel Bystrina a v roku 1970 hotel MS-70 a hotel Park, ktorý bol postavený na mieste svojho rovnomenného predchodcu z roku 1930. Pôvodná súkromná rezidencia rodiny Szontaghovcov postavená v roku 1914 dnes slúží ako hotel s názvom "Villa Dr.Szontagh".

   

 
ÚvodÚvodná stránka