Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Tlačové správy

Obnovené cykloturistické značenie v celkovej dĺžke 105,4 km

Obnovené cykloturistické značenie v celkovej dĺžke 105,4 km

Združenie Región „Tatry“ so sídlom v Kežmarku v partnerstve so Zväzkom Euroregión „Tatry“ so sídlom v Nowom Targu, Slovenským cykloklubom a mestom Vysoké Tatry zrealizovalo v mesiacoch jún – december 2013 aktivity naplánované v projekte pod názvom „Generálna obnova a modernizácia cyklotrás v pohraničnom území Euroregiónu Tatry“. Celková výška rozpočtu projektu bola 19.889,60 €. Zároveň v tomto období prebiehala realizácia časti aktivít ďalšieho projektu pod názvom „Dobudovanie cyklistickej infraštruktúry na území Euroregiónu Tatry – Orava a Spiš“ v regióne Vysokých Tatier. Partnermi tohto projektu sú Zväzok Euroregión „Tatry“, mestá: Dolný Kubín, Kežmarok, Vysoké Tatry, Zakopane, Nowy Targ a Slovenský cykloklub. Celková výška rozpočtu projektu je 19.961,56 €. Oba projekty boli podporené z rozpočtovej kapitoly Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky v rámci Výzvy na predkladanie žiadosti o poskytnutie finančného príspevku na projekty, ktoré sú zamerané na realizáciu euroregionálnych aktivít v roku 2013.
Cykloturistika patrí k využívanej a žiadanej aktivite cestovného ruchu v regióne Tatier a v celej podtatranskej oblasti. Na slovenskej a poľskej strane Euroregiónu „Tatry“ (priamo v tatranskom a podtatranskom regióne) sa nachádza sieť cykloturistických trás, v hraničnom území asi 400 km cykloturistických trás. Vzhľadom na vyťaženosť a medzinárodný význam týchto trás je potrebné neustále zabezpečovať ich údržbu, rekonštrukciu a dobudovávať doplnkovú cyklistickú infraštruktúru. Cieľom našich projektov priamo v oblasti Vysokých Tatier bolo odstránenie nedostatkov prostredníctvom generálnej opravy - obnovy maľovaného značenia a výmeny prvkov cykloturistického značenia.
Samotnej výrobe prvkov cykloturistického značenia predchádzal výber a identifikácia cykloturistických trás a bol vyčlenený súbor najaktuálnejších cyklotrás, ktoré sú bezprostredne dôležité pre efekt cezhraničného produktu a vyžadovali si generálnu opravu a modernizáciu. Modernizácia vybraných cykloturistických trás v teréne pozostávala z kompletnej obnovy maľovaného značenia tzv. "céčok", obnovy a údržby cykloturistických smerovníkov, osadenia nových cyklosmerovníkov a imidžových miest, demontáže starých a poškodených prvkov cykloturistického značenia. Celkovo bolo v rámci oboch projektov namontovaných 40 ks nových cyklosmerovníkov, 124 sád veľkých cyklosmeroviek, 4 sady malých cyklosmeroviek, 18 sád obrázkových cyklosmeroviek, 17 sád emblémových cyklotabuliek, 15 sád donorských cyklotabuliek a 6 sád doplnkových významových cyklotabuliek, všetko prvky v súlade s STN 01 8028 Cykloturistické značenie. Realizáciou tohto projektu bolo obnovené značenie v teréne v celkovej dĺžke 105,4 km na trasách: Tichá dolina (12 km), Kôprová dolina (7,8 km), na Popradské Pleso (5,5 km), na Sliezsky dom (7 km), Bielovodská dolina (3,2 km), Sibír – Žakovská Poľana – Gerlachov (8,4 km), Žakovská Poľana – Nová Lesná – Tatranská Lomnica (13,5 km), Tatranská Lomnica – Štart (4,1 km), Tatranská Lomnica – Pod Štartom (1,9 km), Spišská Teplica – Lopušná dolina (11 km), Poprad – Horný Smokovec (10,8 km), Vyšné Hágy – Štôla – Nová Polianka (4,9 km), okruh Nová Lesná – Dolný Smokovec (11,2 km) a Stará Lesná (4,1 km). V rámci projektu bol osadený aj imidžový cyklopoludník v Tatranskej Lomnici a tri trasy boli zaradené do súboru tematických cyklotrás „Bicyklom na horské chaty“. Konkrétne sa jednalo o Sliezsky dom, Popradské pleso a Hrebienok.

Mgr. Jana Majorová Garstková
riaditeľka kancelárie Združenia Región „Tatry“

 

Cykloturistické značenie Cykloturistické značenie Cykloturistické značenie Cykloturistické značenie
Cykloturistické značenie Cykloturistické značenie Cykloturistické značenie Cykloturistické značenie
       

 

Loga

„Tieto projekty boli podporené z rozpočtovej kapitoly
Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky“

 


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka