Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Tlačové správy

Pietna spomienka na tragickú haváriu lietadla

Pietna spomienka na tragickú haváriu lietadla

 

VYSOKÉ TATRY/ TATRANSKÉ ZRUBY - Rok 2014 sa nesie v  znamení pripomienky si 69. výročia skončenia druhej svetovej vojny, najväčšieho vojnového konfliktu 20. storočia, ktorý síce zachvátil celý svet, ale najviac ním bola poznačená Európa. Slováci si zasa pripomínajú 70 rokov od vypuknutia Slovenského národného povstania.

Priebeh vojny bol síce v každej krajine iný, ale všetky spája jedno spoločné, obrovské materiálne škody a veľké straty na životoch. Nie je snáď miestečka, kde by sa nejaká tragédia neudiala. Pred smutnými a tragickými okamihmi neboli ušetrené ani Vysoké Tatry. Jednu takúto udalosť si pripomenú v piatok 10. októbra pri pamätníku v Tatranských Zruboch o 14. hodine, kde si uctia pamiatku obetí havárie lietadla na Zadnom Gerlachu.

„Z poľského mesta Krosno na pomoc Slovenskému národnému povstaniu letelo dvanásť lietadiel Li-2 a dve lietadlá C-47. Cieľom letu bolo letisko tri Duby, terajší Sliač. Jedno z nich so šestnástimi príslušníkmi 1. československej brigády a šiestimi členmi posádky tam však nikdy nedorazilo. Lietadlo v zlom počasí narazilo do Zadného Gerlachu a túto tragickú udalosť nikto neprežil. Hoci sa už títo vojaci nemohli zapojiť do bojov a pomôcť slovenskému národu pri vzbure proti fašizmu, pre nás sú hrdinovia, ktorí za nás položili svoje životy,“ približuje dramatické udalosti primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš a dodáva dôvod, prečo by sme nemali na tieto momenty našej histórie zabúdať: „Myslím si, že dnes keď vo svete tlie na viacerých miestach ohnisko nesváru, krajinami lomcujú vojnové konflikty a nikto sa nemôže cítiť bezpečne pred nástrahou terorizmu, mali by sme si uvedomiť, že všetko máme vo svojich rukách. Nie sme zodpovední, len za seba, ale aj za svoje deti a vnúčatá i nasledujúce generácie. Preto je potrebné držať v povedomí nielen históriu, ale aj formovať našu budúcnosť.“

  Okrem položenia vencov a krátkych zamyslení sa prítomných, je pripravená aj ekumenické pobožnosť.

Pietnu spomienku organizujú Generálny štáb Ozbrojených síl Slovenskej republiky, mesto Vysoké Tatry, akciová spoločnosť HOREZZA a Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Poprade.                           (ija)


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka