Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Tlačové správy

Primátor sa rozlúčil s obyvateľmi Štrbského Plesa

VYSOKÉ TATRY (29. december 2007) – V prvý deň nového roku prejde časť katas-trálneho územia Štrbské Pleso pod správu obce Štrba. Stane sa tak na základe verdiktu Najvyššieho súdu SR, ktorý začiatkom mája rozhodol o zmene katastrálnych hraníc v neprospech mesta Vysoké Tatry. S obyvateľmi mestskej časti Štrbské Pleso sa dnes prišiel rozlúčiť tatranský primátor Ján Mokoš.

„Nikdy som sa tým netajil, a netajím sa tým ani dnes, že rozhodnutie Najvyššieho súdu považujem za nepremyslený, nelogický a nesprávny krok - krok, ktorý sa dotkol nielen fungovania samotného mesta Vysoké Tatry, ale aj vás, obyvateľov Štrbského Plesa, ktorí sa cítite a túžite ostať Tatrancami. A zdôrazňujem, že pre nás nimi aj vždy budete. Ne-zmení to ani rozhodnutie Najvyššieho súdu,“ povedal hneď v úvode svojho príhovoru primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš a vzápätí zložil obyvateľom Štrbského Plesa „zá-verečný účet“.

„Iste mi dáte za pravdu, že reči o tom, že na Štrbskom Plese sa za posledné roky nič ne-urobilo, nie sú pravdivé. Iba z tzv. Veľkého projektu sa tu za posledný rok preinvestovalo takmer 9 miliónov korún. Z toho takmer 4 milióny sme vynaložili na opravu parkoviska, príjazdových komunikácií, zábradlí na troch mostoch, ďalšie milióny šli do opravy chodní-kov, terénnych úprav a výsadby drevín. Osadili sa lavičky, pribudli nové koše, informačné a mestské tabule, chodníkový a cestný informačný systém v hodnote okolo pol milióna korún,“ uviedol Ján Mokoš. Ako dodal, ďalšie dva milióny stáli nové predajné stánky, cez štyristotisíc mesto investovalo do opravy zdravotného strediska. Okrem toho vybudovalo, opravilo a upravilo lyžiarske bežecké stopy. Vyše 3,5 milióna korún vynaložilo na rekon-štrukciu verejného osvetlenia, ktorého prevádzka vyjde ročne na vyše 600-tisíc korún, dva milióny korún mesto dalo aj na opravu zvodidiel, ktoré lemujú Cestu Slobody sme-rom na Štrbské Pleso. Odštartovala aj prestavba chátrajúcich objektov ako napríklad bý-valý liečebný dom Hviezdoslav, Helios či Crocus. „Celkovo sa v poslednom období prein-vestovalo na Štrbskom Plese cez 32 miliónov korún,“ zdôraznil Ján Mokoš.

Mesto Vysoké Tatry investovalo aj do kultúry a športu. Každý rok finančne podporilo športové podujatia, ktorých dejiskom bolo Štrbské Pleso. Či už išlo o pravidelne organi-zované akcie ako napríklad Majstrovstvá Slovenska v behu na lyžiach, Tatranská lyžiar-ska liga detí, Veľká cena Slovenska v zjazdovom lyžovaní, preteky v behu na koliesko-vých lyžiach, Kritérium prvého snehu alebo nočné preteky skialpinistov. „Dlhé roky sme sa aktívne podieľali aj na kultúrnom dianí na Štrbskom Plese. Najprv prostredníctvom or-ganizácie Tatranské kultúrne centrum, neskôr priamo cez oddelenie kultúry a športu mestského úradu. Dramaturgicky, organizačne i režijne mesto vstupovalo do celého radu podujatí. Či už to bolo otvorenie zimnej lyžiarskej sezóny, vianočné programy, veľkonoč-né zábavné programy, otvorenie letnej sezóny alebo Tatranské kultúrne leto. Tieto akcie zastrešovalo mesto nemalou mierou aj finančne. Napríklad len za vlaňajšok bol finančný vklad mesta Vysoké Tatry do kultúrnych a športových podujatí realizovaných na Štrb-skom Plese cez dvestotisíc korún,“ poznamenal Ján Mokoš. Ďalších stotisíc mesto dalo na obnovu pamätnej tabule venovanej významnému architektovi a zakladateľovi Nového Štrbského Plesa Karolovi Mórymu. V spolupráci s mestom Košice a Občianskym združe-ním Tatry-EU-Vrcholy rozbehlo projekt panoramatických tabuliek. Prvá z nich bola osade-ná práve na brehu Štrbského plesa.

Mesto Vysoké Tatry má v súčasnosti rozpracovaný aj projekt Tatranskej cyklolyžiarskej magistrály, ktorá zahŕňa okrem iného aj Štrbské Pleso. Prepojením jednotlivých mest-ských častí sa dosiahne približne 60 kilometrov upravených bežeckých tratí. V lete bude trasa slúžiť cyklistom. „Pustili sme sa aj do príprav 17. deaflympijských hier, ktorých de-jiskom má byť aj Štrbské Pleso. Je pripravený projekt olympijskej dediny, ktorá vyrastie tu neďaleko, na Mlynickej lúke, zmenami prejde centrálne parkovisko, kde sa ráta s parkovacím domom a curlingovou halou, rekonštrukcia čaká aj areál skokanských mos-tíkov,“ podotkol Ján Mokoš, ktorý je aj čestným predsedom organizačného výboru hier.

„Žiaľ, neuvážené rozhodnutie Najvyššieho súdu o prinavrátení časti katastrálneho územia Štrbské Pleso obci Štrba, nás núti korigovať naše ďalšie plány. Je škoda, že jedným šma-hom ruky súd zotrel rokmi osvedčený systém fungovania mesta. A navyše sa tak stalo práve teraz, keď mesto Vysoké Tatry oslavuje 60. výročie svojho vzniku,“ podotkol Ján Mokoš. „Ja osobne si v tejto chvíli úprimne želám, aby zmeny vyplývajúce z takéhoto, prinajmenšom zvláštneho, rozhodnutia pocítili občania čo najmenej. A dúfam, že tomu bude naozaj tak,“ dodal primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš.

Súčasťou rozlúčky bolo vystúpenie dvojice známych humoristov – Roba Kajzera a Petra Meluša. O príjemnú atmosféru sa už tradične postarala hudobná formácia HUPS. Na oby-vateľov Štrbského Plesa okrem zábavy čakalo aj prekvapenie v podobe umeleckých foto-grafií Štrbského Plesa s venovaním primátora.


 

dnes je: 25.8.2019

meniny má: Ľudovít

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka