Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rok 2010

Mobilné dopravné ihrisko prišlo medzi deti po piaty krát

Na mobilnom dopravnom ihrisku vítali členovia Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry žiakov prvého stupňa piatich škôl v tatranskom regióne výnimočne na začiatku školského roka.

„Zvykli sme si po štyri roky predtým deti „poistiť“ dopravnou osvetou pred prázdninami, tentoraz sme stavili na zmenu. Chceme tak podať pomocnú ruku aj prvákom, pre ktorých je nástup do školy niekoľkonásobnou životnou zmenou. Aby sa im ľahšie prekonávali nástrahy na ceste, rozhodli sme sa podrobiť ich modelovým situáciám v cestnej premávke,“ vysvetlil propagátor dopravnej osvety a tvorca prevenčných projektov, zástupca náčelníka tatranskej MsP Jozef Štefaňák.

Počas dvoch septembrových týždňov patril areál troch tatranských a dvoch podtatranských škôl simulovaným dopravným situáciám na mobilnom dopravnom ihrisku.
Okrem detí z najvyššie položenej základnej školy vo Vyšných Hágoch, z Dolného Smokovca a Tatranskej Lomnice sa na križovatkách premiérovo „prevetrali“ žiaci zo Ždiaru a z najväčšej školy v kežmarskom okrese – z Lendaku.

„Novému členovi osvetového programu, podhorskému Ždiaru, sme sa potešili aj preto, lebo samotnú dedinu pretína takmer desaťkilometrová cesta, do najbližšieho väčšieho mesta je viac ako tridsať kilometrov a deti si nemajú kde a ako vyskúšať správanie v cestnej premávke,“ netají Štefaňák ambície, prizývať k spolupráci ďalšie školy v regióne. Podobné podmienky v cestnej premávke má najľudnatejšia obec Prešovského kraja Lendak, ktorý hrá počtom okolo deväťsto detí prím aj medzi školami. „Príchod mobilného ihriska za deťmi privítali pedagógovia v Lendaku s nadšením,“ podotkol Štefaňák, ktorému patrí poďakovanie za úspešnú organizáciu náročného podujatia.

Modelové situácie v doprave korešpondujú s osnovami dopravnej výchovy, ktorá sa stala neoddeliteľnou súčasťou vzdelávacieho procesu v základných školách.

Projekt mobilného ihriska pripravila tatranská MsP v spolupráci so Slovenským autoturist clubom (SATC) a oddelením Bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPaT). Základy zdravotnej starostlivosti, poučenie o podaní prvej predlekárskej pomoci „vniesli“ medzi deti členovia Horskej záchrannej služby, oblastné stredisko Vysoké Tatry.
„Aj keď prijatím nového cestného zákona sa podarilo znížiť počet smrteľných dopravných nehôd takmer na polovicu, podľa smernice navrhnutej Európskou úniou (EÚ) sa má do roku 2020 znížiť počet smrteľných nehôd oproti súčasnosti v celej EÚ ešte na polovicu. V Slovenskej republike ročne zomiera pri dopravných nehodách okolo šesťdesiat detí, na každé smrteľné zranenie pripadá desať zranení s trvalými následkami (strata zraku, sluchu,...). Preto sa MsP Vysoké Tatry aj takýmto spôsobom snaží znížiť počet dopravných nehôd na cestách,“ doplnil leitmotív seriálu dopravnej osvety zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák.
 


Ak sa v prilbe nerozbije vajce, tak chráni naše hlavy

 

Aj pomocou vajíčka chcú odborníci ukázať deťom, ako sa správať na ceste a predchádzať vážnym zraneniam pri dopravných nehodách. Podľa mestských policajtov je dopravná výchova nevyhnutnosť.

VYSOKÉ TATRY/ŽDIAR/BATIZOVCE. "Krehkosť detskej lebky demonštrujeme na škrupine vajíčka. Ak spadne z výšky pol metra, rozbije sa. Ak však vajíčko zhodíte s prilbou, nič sa mu nestane, prilba ho ochráni pred rozbitím," vysvetľuje Jozef Štefaňák, zástupca náčelníka mestskej polície Vysoké Tatry len jednu z metód dopravnej výchovy. "Ak to deti vidia takto názorne, oveľa rýchlejšie pochopia, prečo je lepšie nosiť prilbu. Alebo reflexné vesty. Mnohí ich u nás pokladajú za smiešne, ale deti už začínajú chápať ich dôležitosť."

Podľa Štefaňáka práve dopravná výchova môže pomôcť naplniť cieľ EÚ znížiť počet úmrtí na cestách: "Sprísnením zákona o cestnej premávke sa už asi veľmi nebude môcť ísť, tu práve pomôže dopravná výchova."

Tatranská mestská polícia v spolupráci s horskou službou v rámci programu Becep v týchto dňoch deti prostredníctvom mobilného dopravného ihriska učia, ako zavolať pomoc, čo robiť a ako predísť krízovej situácii na ceste. Navštívia základné školy v meste Vysoké Tatry, Ždiar a Batizovce.

Beáta Kloudová, učiteľka ZŠ v Tatranskej Lomnici hovorí, že deti k mobilnému dopravnému ihrisku netreba vôbec naháňať a netešia sa naň len kvôli uliatiu z iných predmetov. Potvrdila to tretiačka Radka Pištová, ktorá si vyskúšala, aké to je ocitnúť sa na nosidlách horskej služby: "Je to zaujímavé, niečo sme sa naučili."

Jej spolužiak Matúš Kubík si zapamätal, že na stabilizovanie zlomeniny možno použiť konár.

Marek Krajči mal nedávno úraz: "Zlomil som si ruku, kľúčnu kosť. Teraz viem, čo robiť, ak sa niečo také stane."

Zdroj: Korzár
Autor Tomáš Tišťan


Deti a bezpečnosť na horách

VYSOKÉ TATRY - Mobilné dopravné ihrisko prišlo za Tatranskými žiakmi. V pondelok si ho vyskúšali deti v Tatranskej Lomnici, včera v Dolnom Smokovci a dnes vo Vyšných Hágoch. Osvojenie si pravidiel účastníkov cestnej premávky a prevencia boli hlavným motívom stretnutia detí zo zástupcami Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry a Horskej záchrannej služby(HZS). „Štatistky hovoria, že na cestách zahynie ročne 60 detí. Praktický spôsob výučby dopravnej výchovy sa nám osvedčil. My takto prichádzame za deťmi už po piatykrát a staršie deti, ktoré sa s nami stretávajú opakovane majú omnoho viac poznatkov,“ uviedol Jozef Štefaňák z (MsP). Zatiaľ čo mestskí policajti sa zameriavajú na dopravnú výchovu, horskí záchranári priúčajú deti zdravotnej výchove. „Snažím sa ich upozorniť na to, čo sa môže stať, a že sa nemajú toho báť. V prvom rade je potrebné, aby vedeli ako si privolať pomoc, poznať základné telefónne čísla 112 a 155,“ vysvetlil Ján Kušnirák z HZS. Hravou formou sa deti učia zvládnuť kritické situácie v živote. Ako názornú ukážku použili policajti imitáciu malej polystyrénovej prilby, do ktorej dali vajíčko znázorňujúce krehkosť detskej hlávky Ak je v nej správne upevnené a spadne, nerozbije sa. Podobným spôsobom prilba môže ochrániť dieťa pri páde alebo kolízii na ceste. (ija)

zdroj: Tatranský Dvojtýždenník

 

Foto: A čo sa deti počas dopravnej výchovy naučili zhrnul v krátkosti druhák Teo Žampa: „Veľmi sa mi to páčilo.Naučili sme sa značky, čo znamená stopka alebo zákaz vjazdu, čo robiť na ceste, keď sú tam deti. A teraz viem už viac aj o policajtoch.“


 

Dopravné ihrisko 2010

Mobilné ihrisko 2010

Mobilné ihrisko 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Mobilné ihrisko 2010

Mobilné ihrisko 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Mobilné ihrisko 2010

Mobilné ihrisko 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Mobilné ihrisko 2010

Mobilné ihrisko 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Mobilné ihrisko 2010

Mobilné ihrisko 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Mobilné ihrisko 2010

Mobilné ihrisko 2010
Autor: Štefaňák Jozef


 
 
Mobilné ihrisko 2010

Mobilné ihrisko 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Mobilné ihrisko 2010

Mobilné ihrisko 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Mobilné ihrisko 2010

Mobilné ihrisko 2010
Autor: Štefaňák Jozef


 

Autentickosť najlepšou prevenciou proti drogám


Včera – 21. septembra - sa žiaci druhého stupňa tatranských základných škôl a študenti Strednej odbornej školy v Hornom Smokovci zúčastnili filmového predstavenia českej režisérky Heleny Třeštíkovej Katka. Dokument opisuje životný osud drogovo závislej dievčiny Katky, jej priateľov a neskôr aj jej dieťaťa. Drsný život s autentickými zábermi z prostredia drogovo závislých by mal byť mementom pre ľudí koketujúcich s myšlienkou, siahnuť po návykových látkach.
„Je to jeden zo spôsobov aktívnej prevencie, ktorú sa snažíme robiť v tatranských školách. Myslíme si, že takéto reálne obrázky môžu mať väčší účinok ako besedy a mentorovanie“, vysvetlil zámer Jozef Štefaňák z Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry.
K filmu boli vydané aj metodické pokyny pre učiteľov a veková hranica bola znížená na 12 rokov práve preto, aby tento príbeh mohol byť využitý pre výchovno-vzdelávacie účely.
Najlepšie o reakcii žiakov vypovedajú ich vyjadrenia tesne po skončení filmu: „Bolo to strašné, vidieť, to naozaj ako si pichajú drogy a v akom prostredí žijú, “ povedal Tomáš Petrík.
„To dievča malo devätnásť rokov, ale vyzerala ako stará žena. V niektorých momentoch mi bolo z toho zle. Nikdy som to neskúsila a myslím si, že po tom, čo som videla, to už ani neskúsim“, zhrnula Sára Banková, obaja žiaci deviatej triedy Základnej školy Tatranská Lomnica. (ija) 
zdroj: Tatranský Dvojtýždenník


 

Aby to seniori zvládli...

Deduškov a babičky v častiach mesta Vysoké Tatry - od Tatranskej Kotliny cez Tatranskú Lomnicu, Nový a Dolný Smokovec navštívil v ich „klubovniach“ zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry Jozef Štefaňák.
Október - mesiac úcty k starším, privítali tatranskí seniori aj v spoločnosti ďalšieho známeho hosťa. Po druhýkrát k nim na pozvanie MsP zavítala predsedníčka národnej siete Fórum pre pomoc starším, Ľubica Gálisová. Posledné štyri septembrové dni strávila šéfka Fóra, ktoré podáva pomocnú ruku slovenským občanom v jeseni života a koordinátor desiateho ročníka prevenčných programov z dielne MsP medzi tatranskými dôchodcami v Denných centrách v rámci programu Susedská hliadka.

„V jesennom období, v ktorom sa vplyvom sychravého počasia znižuje viditeľnosť, trojnásobne stúpa počet zranených účastníkov cestnej premávky,“ zdôrazňuje jeden z aspektov súvisiacich s vyšším vekom Jozef Štefaňák.
Seniori sa dozvedeli o nutnosti zabezpečiť sa reflexnými prvkami pri pohybe v cestnej premávke, či možnosti zvýšiť si právne povedomie.
Okrem dopravnej osvety či analýzy prevencie pred kriminalitou vniesol Jozef Štefaňák so svojím hosťom medzi hostiteľov pocit bezpečia aj vďaka otvorenému dialógu.
Rezonovali medzi nimi otázky prevencie pred násilnou trestnou činnosťou, zaujímalo ich, ako môžu zvýšiť svoje šance v riešení konfliktných susedských vzťahov, aký postoj zaujať k podomovým predajcom či podozrivým indivíduám. „Ak vďaka našej osvete skúsia dôchodcovia čeliť nástrahám, ktoré na nich v seniorskom veku číhajú kvôli znižujúcej sa fyzickej či psychickej odolnosti – v dopravnej premávke či bežnom živote, budeme radi,“ konštatuje Štefaňák. „Seniori sú často pre svoju naivitu a dôverčivosť obeťou rôznych podvodníkov ktorí ich neraz pripravia o celoživotné úspory. Na rôzne takéto situácie ich chceme dopredu upozorniť a pripraviť,“ dodal Štefaňák.

Ľubici Gálisovej, ktorá je so svojím tímom verejnosti známa ako iniciátorka udeľovania spoločenského ocenenia Senior roka, kládli tatranskí dôchodcovia aj otázky z právnej legislatívy. Najmä v tejto oblasti zaznamenalo, tohto roku už desaťročné, Fórum patričné úspechy.

Takmer dva roky vedie Fórum bezplatnú telefonickú Senior linku (0800 172 500), prostredníctvom ktorej môžu starší ľudia získať návod na riešenie krízovej situácie. Operátorky za ten čas „posunuli“ právnikom a odborníkom nemálo podnetov porušovania osobnej slobody, psychické a fyzické týranie či rodinné problémy.
Lucia Petrasová
 

zdroj: Tatranský Dvojtýždenník


Gálisová: Starší ľudia sú naozaj veľmi dôverčiví

VYSOKÉ TATRY – Opäť po roku si to do tatranských denných centier, bývalých klubov dôchodcov, namierili spoločne zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry Jozef Štefaňák a Ľubica Gálisová, prezidentka Fóra pre pomoc starším, ktoré pomáha seniorom zlepšiť ich životy predovšetkým v oblasti ochrany práv.
„Seniori sú často pre svoju naivitu a dôverčivosť obeťou rôznych podvodníkov ktorí ich neraz pripravia o celoživotné úspory. Na rôzne takéto situácie ich chceme dopredu upozorniť a pripraviť,“ vysvetlil dôvod pravidelných stretnutí s dôchodcami Štefaňák, ktorý je zároveň aj koordinátorom desiateho ročníka prevenčných programov z dielne tatranských mestských policajtov určených pre seniorov v rámci programu Susedská hliadka.
„Tieto stretnutia sú veľmi dôležité. Na jednej strane je tu pre nich informácia, že takáto organizácia na Slovensku je a na druhej strane my máme možnosť si ich vypočuť, zistiť aké majú problémy a nazbierať skúsenosti,“ zdôraznila šéfka Fóra, ktoré pre seniorov zriadilo aj bezplatnú telefonickú linku. Na bezplatnom čísle 0800 172 500 im odborníci poradia, ako sa dostať z problémov. Starší ľudia ich podľa Gálisovej majú naozaj dosť. Obracajú sa na nich nielen so žiadosťou o pomoc pri riešení ich zložitej finančnej situácie či komplikovaných príbuzenských vzťahov. „Je veľmi veľa ľudí, ktorí sú rôznymi skupinami a rôznymi podvodníkmi oklamaní,“ netají sa prezidentka Fóra pre pomoc starším. Operátorky linky sa neraz stretávajú aj s psychickým či fyzickým týraním a zneužívaním seniorov – a to aj zo strany ich najbližších príbuzných.
Gálisová mala naporúdzi hneď niekoľko príkladov, ako dôverčivých dôchodcov dokázali oklamať nielen podomoví obchodníci, či špekulanti, ktorí sa vydávali za kamarátov ich detí či vnukov a tak poľahky vylákali od nich peniaze. Rizikom sú aj rýchle pôžičky, s ktorými sa v posledných rokoch doslova roztrhlo vrece. „Naozaj dôležité je, aby ste si akúkoľvek zmluvu riadne prečítali, aj tie maličké písmená. Ak niekto na vás tlačí, že vám dá pôžičku bez problémov, že je to pre vás výhodné, ak na vás veľmi nalieha, aby ste to urobili rýchlo, verte, že za tým niečo je,“ apelovala na seniorov prezidentka Fóra, ktoré tento rok oslavuje už desiate výročie svojho vzniku.
„Ak vďaka našej osvete dokážu dôchodcovia čeliť nástrahám, ktoré na nich v seniorskom veku číhajú v bežnom živote, budeme radi,“ dodal Štefaňák. (pet)

Text k foto:
Seniorov v denných centrách od Tatranskej Kotliny, cez Tatranskú Lomnicu, Nový a Dolný Smokovec navštívili v posledný septembrový týždeň už po druhýkrát spoločne zástupca náčelníka MsP Vysoké Tatry Jozef Štefaňák a prezidentka Fóra pre pomoc starším Ľubica Gálisová.

Foto: pet
Zdroj: Tatranský dvojtýždenník


Dôverčiví seniori sú terčom podvodníkov

VYSOKÉ TATRY (mna) – Mestská polícia vo Vysokých Tatrách aj tento rok pripravila pre tatranských dôchodcov v rámci programu Susedská hliadka stretnutia zamerané na prevenciu kriminality. Ich zmyslom je varovať dôchodcov pred ich zneužívaním zo strany rôznych pokútnych podnikavcov.
Práve starší ľudia kvôli svojej dôverčivosti sa najčastejšie stávajú terčom podvodníkov. Jozef Štefaňák, zástupca náčelníka mestskej polície, popísal niekoľko takýchto prípadov, ktoré sa odohrali na území Vysokých Tatier. Vo Vyšných Hágoch si napríklad istá žena požičala 12-tisíc korún a jej dlh sa po krátkom čase vyšplhal na 420-tisíc Sk. Ďalší známy prípad bol z Tatranskej Lomnice, kde požička vo výške 70-tisíc korún od nebankového subjektu sa nevyplatila inej žene, dlh jej narástol až na 800-tisíc korún a pani prišla o byt. Starší ľudia vo finančnej tiesni mnohokrát naletia na prvý pohľad výhodným požičkám, už po krátkom čase však zistia, že požička je nad ich sily a dostávajú sa tak do ťažkej situácie. Dôverčiví starší ľudia sa v podobných prípadoch často ocitnú aj na opačnej strane, a to, že oni sami požičajú peniaze iným, ako to dokazuje aj nedávny prípad z Novej Lesnej, a príde o ne. Pomoc v takýchto prípadoch môžu postihnutí dôchodcovia nájsť v inštitúcii Fórum pre pomoc starším, ktoré na Slovensku pôsobí už desať rokov. „Za toto obdobie sme urobili veľmi veľa aktivít, v rámci ktorých sa snažíme pomôcť zlepšiť a skvalitniť život starších ľudí v rôznych oblastiach, ale hlavne v ochrane práv. Je veľa ľudí, ktorí sú oklamaní rôznymi podvodníkmi,“ uviedla prezidentka tohto Fóra Ľubica Gálisová. Fórum pre pomoc starším ľuďom – národná sieť uviedlo do prevádzky aj tzv. Senior linku 0800 172 500, ktorá je bezplatná a na ktorej nájdu starší ľudia z celého Slovenska 24 hodín denne radu a pomoc vo svojich problémoch. Tie sa nemusia týkať len ich zneužitia zo strany podvodníkov, ale aj prípadov, keď sa cítia osamotení, alebo keď trpia zlým správaním zo strany ich rodiny alebo blízkeho okolia. Ľubica Gálisová sa vo Vysokých Tatrách stretla so seniormi v denných centrách v Tatranskej Kotline, Lomnici, v Dolnom i v Novom Smokovci. Ako uviedla, najväčším problémom tatranských dôchodcov sú nízke dôchodky. „Tunajší dôchodcovia väčšinou robili v službách a dôchodky majú nízke, ich životná úroveň nie je dobrá, majú všade ďaleko, ak si napríklad chcú niečo kúpiť. To treba riešiť,“ dodala. Podľa prieskumu, ktorý Fórum robilo na vzorke 826 respondentov z celého Slovenska, 80 percent ľudí uviedlo, že má taký nízky dôchodok, že im nepostačuje ani na úhradu ubytovania a základných životných potrieb.

Marcela Nováková
Zdroj: Podtatranské noviny č. 41, vyšlo 5. októbra 2010


 

Susedská hladka 2010

Susedská hlaidka 2010

Susedská hlaidka 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Susedská hlaidka 2010

Susedská hlaidka 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Susedská hlaidka 2010

Susedská hlaidka 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Susedská hlaidka 2010

Susedská hlaidka 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Susedská hlaidka 2010

Susedská hlaidka 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Susedská hlaidka 2010

Susedská hlaidka 2010
Autor: Štefaňák Jozef


 
 
Susedská hlaidka 2010

Susedská hlaidka 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Susedská hlaidka 2010

Susedská hlaidka 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Susedská hlaidka 2010

Susedská hlaidka 2010
Autor: Štefaňák Jozef


 

Literárna súťaž

Chcú poraziť černokňažníka

Cez prázdniny písali rozprávky, v pondelok získali ceny. Školáčky z Tatranskej Lomnice uspeli v netradičnej literárnej súťaži. Písali, ako drogy ničia človeka a ako z tej zloby von.

STARÝ SMOKOVEC. "Uvedomil som si, že drogy nevystupujú v žiadnej z rozprávok. Pritom je to moderné zlo, ktoré číha všade a treba proti nemu bojovať. Je to černokňažník dneška, preto by bolo dobré, aby vstúpil do rozprávky, aby deti o ňom vedeli," povedal člen poroty literárnej súťaže Jozef Tomko.

Vicenáčelník mestskej polície Vysoké Tatry Jozef Štefaňák literárnu súťaž zaradil do tohtoročného cyklu protidrogovej prevencie: "Deti dostali zadanie už pred prázdninami, aby mali čas písať. Popri ďalších aktivitách, ako sú prednášky, výstavy, kontroly drog u mladistvých v baroch, súťaž dopĺňa naše snaženie.


Zvíťazili dievčatá

Súťaž vyhrali tri dievčatá z tej istej základnej školy v Tatranskej Lomnici. Prvá skončila Katarína Šimoňáková: "Písala som o dievčine, ktorá sa aj vďaka drogám dostala do problémov, zbili ju a skončila v nemocnici."

Druhá na stupni víťazov Lenka Kilianová si vymyslela príbeh, ako jej kamarátka neposlúchla dobré rady, aby s drogou prestala, až napokon zomrela.

Zdenka Závacká písala o tom, ako je ťažké s drogami prestať, ak už raz niekto začne.

J. Tomko povedal, že literárna úroveň dielok bola pôsobivá. "Dôležité bolo aj do rozprávky dostať drogu, pozitívny efekt sa dostaví," povedal tatranský básnik a sochár.

 

Zdroj: Tatranský korzár
Autor: Tomáš Tišťan


Drogy nie očami tínedžerov

V pondelok si v obradnej miestnosti Mestského úradu v Starom Smokovci prevzali z rúk primátora mesta Jána Mokoša ocenenia víťazky literárnej súťaže vyhlásenej Mestskou políciou (MsP)Vysoké Tatry. Do súťaže s drogovou tematikou sa zapojilo dvadsaťdeväť žiakov druhého stupňa oboch tatranských škôl. „Štvorčlenná porota posúdila práce a zhodou okolností všetky tri ceny putujú na Základnú školu v Tatranskej Lomnici. Práce boli rôznej kvality, našli sa aj také, ktoré boli stiahnuté z internetu, ale väčšinou išlo o práce detí a niektoré boli skutočne dobré,“ povedal zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák. Prvé miesto získala Katarína Šimoňáková pred Lenkou Kilianovou a Zdenkou Závackou. Jedným z porotcov bol aj Jozef Tomko, tatranský umelec, ktorý víťazke daroval aj plastiku. „Páčil sa mi literárny prístup, ktorý dievčatá zvolili. Drogy vnímam ako černokňažníka v reálnej podobe, kde rozprávka vychováva deti.“
Literárna súťaž bola súčasťou celoročnej preventívnej akcie Drogy nie, ktorej garantom vo Vysokých Tatrách bola MsP. Okrem toho tatranské deti absolvovali besedy s Ľubomírom Okruhlicom, riaditeľom Centra pre liečbu drogových závislostí, maľovanie na chodníku a žiaci druhého stupňa videli autentický dokument Katka, pojednávajúci o dievčine, ktorá je už roky drogovo závislá. Poslednou tohtoročnou akciou bude v decembri putovná výstava Správna voľba, ktorá je organizovaná v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru SR a videlo ju už množstvo detí po celom Slovensku. (ija)

Zdroj: Tatranský dvojtýždenník


 

Literárna súťaž 2010

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž


 
 
Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž

Literárna súťaž


 

Mestskí policajti venovali prvákom reflexnú výbavu na cestu do školy

Viac ako tridsiatku prvákov základných škôl – vo Vyšných Hágoch, Dolnom Smokovci a v Tatranskej Lomnici - privítali na prahu školskej dochádzky aj tatranskí mestskí policajti. Na cestu do školy ich v spolupráci s Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií „vyzbrojili“ balíčkom predmetov s reflexným efektom a odporúčaniami na bezpečnú cestu do školy.

Podľa štatistík po nástupe do školy prudko stúpne krivka nehodovosti detí, najmä malých chodcov. Ich osamostatňovanie sprevádzajú aj riziká, ktoré prináša cestná premávka. „Deti v tomto veku nie sú schopné samy vyhodnocovať dopravné situácie a predvídať nástrahy premávky. Je našou povinnosťou, upozorniť ich na možné nebezpečenstvo a napomôcť im čeliť týmto nástrahám,“ povedal zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry Jozef Štefaňák, koordinátor preventívnych projektov dopravnej výchovy. Policajti informovali deti dostupnou formou o zvýšení ich bezpečnosti pri použití pestrého a svetlého odevu, reflexných a predmetov s odrazovým efektom, ktorý podľa prieskumu niekoľkonásobne zvyšuje šance zazrieť chodca na ceste už z niekoľkých desiatok metrov, čo umožňuje vodičovi včas zareagovať a brzdiť...

„...pretože, kto nie je videný, nachádza sa v ohrození zdravia a života. Malého školáčika vodič už z diaľky zbadá, ak je jeho odev pestrofarebný. Bezpečnosť svojho dieťaťa môžu rodičia zvýšiť i reflexnými nášivkami či odrazkami na školskej taške,“ povedal Štefaňák. Dodal, že reflexné predmety nájdu svoje uplatnenie už hneď s nástupom jesenných hmlistých dní a za zníženej viditeľnosti.

Policajti deťom pridali zopár rád na cestu do školy: ešte skôr, ako sa dieťa samo vydá na cestu do školy bez dozoru dospelých, by malo vedieť, že...
...skôr ako vstúpi na vozovku, musí sa rozhliadnuť vpravo i vľavo ...vykročiť smie až vtedy, keď si je isté, že sa nepribližuje auto
... spomedzi zaparkovaných áut na vozovku nesmie vstupovať, pretože sa vzhľadom na svoju výšku nemôže poriadne porozhliadať
...cez vozovku sa prechádza najkratším smerom – kolmo (nie šikmo) a len po vyznačených priechodoch pre chodcov, po ktorých sa chodí vpravo

Návštevou prvých ročníkov všetkých troch tatranských škôl začali mestskí policajti písať desiaty ročník preventívnych projektov určených rizikovým skupinám obyvateľstva od detí po seniorov. (luci)
 


Školákov budú ochraňovať reflexné pásky

Tatranskí mestskí policajti školákom rozdávali reflexné predmety. Podľa učiteliek deti ich rady ako sa správať na ceste berú vážne a môžu im veľmi pomôcť. Darované reflexné predmety chodca v tme urobia viditeľným až na 200 metrov.

VYSOKÉ TATRY. "Prváci nastupujú do škôl a začnú sami cestovať, nie ako boli doteraz zvyknutí pod dozorom rodičov," vysvetľuje vicenáčelník mestskej polície Jozef Štefaňák, prečo sa s dopravnou akciou zamerali najmä na prvákov.

Podľa neho rady a reflexné predmety sú o to dôležitejšie, že prichádza jeseň. Reflexná páska zvýši viditeľnosť aj o 200 metrov. Polícia včera navštívila školy v Tatranskej Lomnici, Dolnom Smokovci a Vyšných Hágoch.

Podľa Marcely Kottmannovej, riaditeľky ZŠ v Tatranskej Lomnici, deti k pozornosti na prednáške policajtov nebolo treba vôbec nútiť. "Robia to spôsobom, že ich vedia okamžite upútať. Myslím, že je to veľmi dôležité a že tieto vedomosti alebo darované reflexné predmety deťom veľmi pomôžu," povedala Kottmannová.

sobota 4. 9. 2010 | autor Tomáš Tišťan

zdroj: Tatranský Korzár


 

Reflexné predmety 2010

Školákov budú ochraňovať reflexné pásky

Reflexné predmety 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Školákov budú ochraňovať reflexné pásky

Reflexné predmety 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Školákov budú ochraňovať reflexné pásky

Reflexné predmety 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Školákov budú ochraňovať reflexné pásky

Reflexné predmety 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Školákov budú ochraňovať reflexné pásky

Reflexné predmety 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Školákov budú ochraňovať reflexné pásky

Reflexné predmety 2010
Autor: Štefaňák Jozef


 
 
Školákov budú ochraňovať reflexné pásky

Reflexné predmety 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Školákov budú ochraňovať reflexné pásky

Reflexné predmety 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Školákov budú ochraňovať reflexné pásky

Reflexné predmety 2010
Autor: Štefaňák Jozef


 

„Marihujane a kokajimu“ jasné – nie!

V ten deň nebolo najdôležitejšie, držať sa správnej gramatiky. Fonetický prepis názvov návykových látok, ktorým školáci z tatranských škôl dali „červenú“, situáciu odľahčil. Téma je však vážna!
Na prevenciu toxikománie u školákov sa zamerali tatranskí mestskí policajti, autori a tvorcovia niekoľkých projektov s protidrogovou tematikou. Aktuálny prevenčný program pozostáva z výtvarnej súťaže na tému Drogy nie! pre žiakov prvého stupňa základných škôl, ich starším kamarátom je určená korešpondenčná literárna súťaž, ktorá vyvrcholí začiatkom budúceho školského roka hodnotením príspevkov vo forme poézie i prózy odbornou literárnou porotou. Na tretiu vekovú kategóriu školákov a prípadné výčiny mladistvých konzumentov alkoholických nápojov a návykových látok sa „mestskáči“ zameriavajú priebežne, no počas prichádzajúcich prázdnin si na nich „posvietia“ častejšie.
"Život a zdravie máme len jedno a bola by škoda, keby sme si ho ničili nejakými hlúposťami. Viacerí žiaci už na prvom stupni školy okúsili cigaretu. Týmto projektom ich chceme upozorniť, že akákoľvek závislosť je veľmi nebezpečná," povedal zástupca náčelníka Mestskej polície Jozef Štefaňák, ktorý je autorom projektov prevencie kriminality.
Vo Vyšných Hágoch 24. júna a v Tatranskej Lomnici 29. júna patrila prvákom až štvrtákom škôl asfaltová plocha, na ktorej „rozbalili“ svoje výtvarné vyjadrovacie schopnosti. Veľkoplošné kresby kriedou jednoznačne potvrdili ich odmietavý postoj k drogám a deti prekvapili nielen znalosťou názvov, ale vedeli aj o ich devastačných účinkoch na človeka. „Moja mamka fajčí. Ale len trošičku. A nemusela by vôbec,“ zamýšľa sa sympatická tmavovláska, deväťročná Vanda Jasenčáková, mysliac na zdravie svojej mamy, zdravotnej sestry.
Porotcom výtvarnej súťaže mladších žiakov sa stal drevorezbár a výtvarník Jozef Tomko, pre ktorého je umelecká tvorba jednoznačným vyjadrovacím a výrazovým prostriedkom. Preto ho spolupráca so žiakmi potešila a uznanlivo posudzoval každú jednu výtvarnú prácu. (luci)
 


Dali nie drogám
Deti kreslili na chodník


Školáci z Vyšných Hágov kreslili na chodník kresby na tému Drogy nie. S nápadom prišli mestskí policajti z Vysokých Tatier.

VYŠNÉ HÁGY. Drogy nie! Pod týmto heslom spoločne bojovali proti drogám policajti s deťmi z Tatier. Tridsať žiakov prvého stupňa miestnej základnej školy včera ukázalo svoju fantáziu v kreslení na chodník na tému: Drogy nie! a mestská polícia očami detí. Jednu výhernú kresbu si vybrali deti a dva námety ohodnotil Jozef Tomko, maliar z Vyšných Hágov.

Pre starších žiakov vyhlásili literárnu súťaž, ktorú ukončia až po prázdninách. Všetky deti dostali lietajúci tanier, aby cez prázdniny športovali a trávili svoj voľný čas efektívne. V utorok bude kreslenie na chodník pokračovať v Tatranskej Lomnici. Polícia postupne navštívi všetky školy vo Vysokých Tatrách.

V rámci prvej časti projektu Drogy nie! policajti pripravili pre školy prednášky o škodlivosti návykových látok s riaditeľom centra pre liečenie závislostí v spolupráci so psychológom. V druhej praktickej časti deti kreslili. Nakoniec si policajti posvietia na popíjanie a fajčenie detí v tatranských podnikoch.

"Deti majú život a zdravie len jedno a bola by škoda, keby si ho zničili nejakými hlúposťami. Mnohí žiaci už prvého stupňa skúsili cigaretu. Týmto projektom ich chceme upozorniť, že akákoľvek závislosť je veľmi nebezpečná," povedal zástupca náčelníka mestskej polície vo Vysokých Tatrách Jozef Štefaňák.
 

piatok 25. 6. 2010 Natália Labudová
zdroj: Tatranský Korzár 25.6.2010
 


Deti z najvyššie položenej školy na Slovensku:
Proti drogám bojujú kresbami!

VYŠNÉ HÁGY – Drogám povedali jasné – nie! Asi 30 detí z najvyššie položenej základnej školy na Slovensku včera pokreslilo kriedami celé detské ihrisko protidrogovými motívmi. Akciu organizovali mestskí policajti v rámci seriálu vzdelávania a prevencie drogových závislostí.
Školáci z Vyšných Hágov majú v otázke drog jasno. Včera návykovým látkam povedali jasné nie! „Kreslil som marihuanu a striekačku s kokaínom, ktoré som preškrtol. Je to zlé,“ povedal Matúško z Tatier, ktorý so spolužiakmi kreslil na tému NIE DROGÁM! Na detskom ihrisku vo výške 1 100 metrov nad morom. „Všetko sa začalo prednáškami, kde sme vysvetľovali, aké sú drogy škodlivé. Pokračovali sme druhou časťou, ktorá spočívala v kreslení pre školákov prvého stupňa,“ vysvetlil Jozef Štefaňák, zástupca náčelníka Mestskej polície vo Vysokých Tatrách. Tu sa však ich projekt so školákmi proti drogám neskončil. „Starších žiakov sme do projektu zapojili literárnou súťažou. Po prázdninách nám ukážu svoje diela. V poslednej časti budeme robiť kontroly školákov v pohostinských zariadeniach. Uvidíme, či si to všetko zobrali k srdcu,“ dodal Jozef Štefaňák.

Detské kresby včera ohodnotil známy maliar Jozef Tomko. „Deti sa veľmi snažili a mne sa to páčilo,“ zhodnotil Jozef Tomko. Braňo Bielený
Zdroj: Nový čas 25.6.2010
 


 

Výtvarná súťaž - drogy nie 2010

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie


 
 
Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie


 

Deň detí v zajatí „kukláčov“
Medzinárodný deň detí bol pre tatranských školákov už po siedmy krát príležitosťou, „nazrieť pod pokrievku“ základných záchranných zložiek.
V jazdeckom areáli v Tatranskej Lomnici sa posledný májový pondelok spoločne predstavili zložky Integrovaného záchranného systému i elitné vojenské jednotky, ktoré prišli na pozvanie gestora populárneho podujatia – Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry.
Volajte 112: O priazeň školákov z Vyšných Hágov, Dolného Smokovca a Tatranskej Lomnice mali záchranné zložky postarané.
„Chceli sme sa deťom predstaviť tak, ako nás nepoznajú,“ priblížil koordinátor podujatia, zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák.
Po prvýkrát zavítali medzi deti deviati príslušníci útvaru vojenskej polície Banská Bystrica – Oddelenie policajného výkonu aj so štvorročným služobným psom Ronym a tromi vozidlami „naloženými“ vojenskou technikou. Školáci so zatajeným dychom sledovali prezentáciu vojakov a služobnej kynológie v mierových podmienkach. „Predviedli sme ukážku zaistenia unikajúceho páchateľa a vojnového zločinca vo fiktívnej krajine Alfaland,“ reprodukoval dianie detskému publiku vedúci starší inšpektor špecialista Martin Holko. Na dynamickú časť prezentácie banskobystrického útvaru vojenskej polície, jedného zo štyroch na Slovensku, nadväzovala prezentácia služobnej techniky, ktorá sa u detí stretla s veľkou odozvou. Napriek použitiu imitačných prostriedkov, ktoré „kukláči“ použili v záujme bezpečnosti, na vierohodnosti prezentácie to nič neubralo. Nechýbala vojenská výzbroj, efektná dymovnica či technika, ktoré najbližšie bude môcť verejnosť s „kukláčmi“ zažiť na podobnej prezentácii až v Starej Ľubovni.
So sladkou odmenou od mestských policajtov odišli v ten deň všetky deti, ale špeciálnej cene, vecným darčekom, sa tešilo päť detí, ktoré sa preukázali poskladaným modelom policajného autíčka. Súťaž v lepení papierového modelu áut záchranných a poriadkových zložiek vyhlásili mestskí policajti po druhýkrát a deti predviedli doslova filigránsku prácu.
Záchranári z Horskej záchrannej služby, oblastného strediska Vysoké Tatry, sa každoročne ocitnú v obkľúčení deťmi vďaka atraktívnej simulovanej lanovej dráhe. Rozmočený terén pripravil adrenalín popradským hasičom a piati členovia Hasičského a záchranného zboru mali čo robiť, aby dve hasičské autá – jedno z výsuvnou plošinou a druhé s veľkoobjemovou nádržou dostali z blata na súš. Popradská nemocničná Záchranná zdravotná služba s lekárom pôsobiaca na poliklinike v Starom Smokovci nemusela „kriesiť“ žiaden vážny zdravotný stav a pod Lomnický štít si to po druhýkrát namierili aj členovia prešovského Regrutačného strediska s vojenskou technikou.
Deťom sa trpezlivo venovali aj štyria príslušníci Obvodného oddelenia Policajného zboru (OOPZ) Vysoké Tatry. Uniformy policajného zboru vzbudzujú v deťoch rešpekt, preto príležitosť navliecť na seba čo i len kúsok ich odevu či ukryť sa za ochranný policajný štít, takzvanú „korytnačku“ a môcť „zastrieľať si“ slepými nábojmi sa u detí stretla s veľkým ohlasom. (luci)

Zdroj: Tatranský dvojtýždenník 3.6.2010


Deti kukláčov hltali očami

Zážitok pripravili tatranskí mestskí policajti pre deti v meste na ich sviatok. Tento rok popri ostatných záchranných zložkách mohli vidieť a vyskúšať si naozajstné zbrane elitných špeciálnych zložiek polície. A čo býva pre bežných smrteľníkov úplne výnimočné, s kukláčmi mohli drobci prehodiť aj nejaké to slovo.

TATRANSKÁ LOMNICA. Do Tatier prišli kukláči, štátni policajti, vojenskí policajti, horská záchranná služba, hasiči aj mestská polícia, aby deťom ukázali, ako vyzerá ich práca. Mohli tak vidieť všetkých na jednom mieste.

Zaujímavosťou bolo zapadnuté hasičské auto. "Deti mohli vidieť úplne reálnu akciu, ako ho vyslobodzovali z bahna," povedal vicenáčelník Mestskej polície Vysoké Tatry Jozef Štefaňák.

Deti uchvátili zbrane, policajti im predviedli aj streľbu slepými nábojmi. "Mohli vidieť úplne najnovšie typy samopalov špeciálnych jednotiek. Ukážky ich zaujali," spokojne dodal J. Štefaňák. | toti

Zdroj: Tatranský korzár 1.6.2010


 

MDD 2010

MDD 2010

MDD 2010

MDD 2010

MDD 2010

MDD 2010

MDD 2010

MDD 2010

MDD 2010

MDD 2010

MDD 2010

MDD 2010

MDD 2010


 
 
MDD 2010

MDD 2010

MDD 2010

MDD 2010

MDD 2010

MDD 2010

MDD 2010

MDD 2010

MDD 2010

MDD 2010

MDD 2010

MDD 2010


 
 

 

Jarná policajná kvapka krvi


VYSOKÉ TATRY/ POPRAD – Spolupráci členov troch mestských polícií v regióne dali desiati z nich nový rozmer. Minulý pondelok sa do popradskej pobočky Národnej transfúznej služby (NTS) vybrali spoločne darovať krv.
Iniciátorom myšlienky na kolektívne darcovstvo krvi, ku ktorému sa plánuje postupne zapojiť väčšina „mestskáčov“ v regióne, bol zástupca náčelníka Mestskej polície Vysoké Tatry Jozef Štefanák.
Tatranskí policajti „pestujú“ individuálne darcovstvo dva roky, tentoraz na spoločný humánny čin nahovorili aj piatich kolegov z Kežmarku a jedného z Popradu.
„Neraz sme svedkami vážnych úrazov, dopravných nehôd, v ktorých veľká strata krvi môže účastníkov stáť život. Z praxe vieme, že jeho záchrana je hrou o čas, v ktorej svoju nezastupiteľnú rolu zohráva aj dostatok náhradnej krvi. Jej darcovstvom pestujeme v sebe prirodzenú pokoru k životu a veríme, že týmto gestom vzbudíme aj povedomie ostatných,“ priblížil zmysel masívnej účasti policajtov Štefaňák, ktorý sa pred viac ako rokom stal držiteľom striebornej Jánskeho plakety za dvadsaťnásobné darcovstvo krvi.
Minulotýždňový termín dobročinnej misie popradským mestskáčom nepasoval, pretože viacerým od posledného odberu neubehli potrebné tri mesiace na regeneráciu.
„Človek nevie, kedy ho život dostane do situácie, že bude potrebovať krv. Aj ja som darcom a plne sa stotožňujem s morálnou potrebou, darovať krv. Najbližšieho hromadného odberu, ktorý tatranskí iniciátori avizovali na jeseň, sa chceme najmenej my štyria darcovia krvi zúčastniť," povedal náčelník viac ako štyridsiatich popradských mestských policajtov Jaroslav Marušin dodávajúc, že by vo svojom kolektíve chceli nájsť viacerých darcov a doviesť ich už na jesenný spoločný odber krvi.
„K participácii mestských polícií z regiónu na projektoch, z ktorých vzišiel napríklad informačný leták Bezpečný turista v piatich jazykových mutáciách, by sme postupne chceli pridávať viaceré aktivity,“ netají sa Štefaňák. Tatranskí iniciátori veria, že ďalšej spoločnej policajnej kvapky krvi, ktorú plánujú hneď po letnej sezóne, sa „mestskáči“ z okolia Tatier zúčastnia v ešte väčšom počte. (luci)
 

Zdroj: Tatranský dvojtýždenník
 


Policajti zachránili svojou krvou 27 ľudí


Mestskí policajti z Vysokých Tatier, Kežmarku a Popradu včera darovali viac ako štyri litre krvi. Zachránili tak približne 27 ľudských životov.
POPRAD. V Národnej transfúznej stanici (NTS) sa to včera o ôsmej ráno hemžilo mestskými policajtmi. Bez váhania darovali krv štyria tatranskí, jeden popradský a traja kežmarskí policajti. Tatranskú štvorčlennú posádku podporili aj dve pracovníčky mestského úradu.
Jeden odber pomôže trom ľuďom
Pri jednom odbere človek príde o 450 mililitrov vzácnej telovej tekutiny. Deviatim darcom tak dokopy odobrali viac ako štyri litre krvi. "Jedna krvná konzerva pomôže trom ľuďom, urobí sa z nej plazma, červené krvinky a trombocyty," poznamenal vedúci lekár NTS Pavel Repovský.
Naše jednoduché výpočty hovoria, že deviatimi odbermi zachránili 27 ľudských životov.
Premiéra
Policajt z Kežmarku Miroslav Ugraj daroval krv prvý raz ešte na vojne. Keďže už ubehlo pár rôčkov, včera ho brali opäť ako prvodarcu. Podobne na tom bol aj jeho kolega Viktor Olšavský. Naozajstnú premiéru v darovaní krvi včera zažil Michal Šterbák. Strach z ihly nemal žiaden, jediné, čoho sa obával bolo, či prejde cez prvotné vyšetrenia, ktoré sa robia pri každom odbere.
Štefaňák je rekordman
Tatranská zostava Peter Cetinský, Dušan Renner a Ján Majerčák darovali krv druhý- až tretíkrát. Absolútnym rekordmanom bol zástupca náčelníka mestskej polície Jozef Štefaňák, ktorý je po včerajšku už dvadsaťtrinásobným darcom.
Chceli pomôcť, no nemohli
S dobrým úmyslom prišiel aj policajt z Kežmarku Jozef Bukovina. Kvôli čerstvému tetovaniu mu však krv nemohli vziať. "Musím čakať pol roka, po tomto čase som tu ako na koni," povedal Jozef.
Krv nemohli odobrať ani jedinému Popradčanovi. Viac popradských kolegov neprišlo kvôli tomu, že od posledného darcovstva u niektorých neubehli potrebné tri mesiace. Policajti prisľúbili, že túto masívnu dobročinnú akciu by chceli naštartovať a stala by sa tak nepísaným železným pravidlom. (mel)


Zdroj: Korzár

 


 

Darovanie krvi 4 - 2010

Darovanie krvi 4 - 2010

Darovanie krvi 4 - 2010
Autor: luci

Darovanie krvi 4 - 2010

Darovanie krvi 4 - 2010
Autor: luci

Darovanie krvi 4 - 2010

Darovanie krvi 4 - 2010
Autor: luci

Darovanie krvi 4 - 2010

Darovanie krvi 4 - 2010
Autor: luci

Darovanie krvi 4 - 2010

Darovanie krvi 4 - 2010
Autor: luci

Darovanie krvi 4 - 2010

Darovanie krvi 4 - 2010
Autor: luci


 
 

 

Správaj sa normálne

 

Príslušníci Msp Vysoké Tatry Dušan Renner a Jozef Štefaňák ukončili v ZŠ Tatranská Lomnica po 3. krát program „ Správaj sa normálne“, ktorý pripravili v spolupráci s Prezídiom PZ SR. Program je zameraný pre žiakov 5 ročníka ZŠ. Obsahuje desať tém, napr. „ Priatelia policajti!, Správaj sa normálne!, Zákerná droga!, Kto kradne je zlodej!“ a iné. Príslušníci Msp počas školského roka 2009-10 raz mesačne jednu z tém prebrali so žiakmi.
(J.Š)
 


 

Správaj sa normálne 2010

Správaj sa normálne_1

Správaj sa normálne_1

Správaj sa normálne_2

Správaj sa normálne_2

Správaj sa normálne_3

Správaj sa normálne_3

Správaj sa normálne_4

Správaj sa normálne_4

Správaj sa normálne_5

Správaj sa normálne_5

Správaj sa normálne_6

Správaj sa normálne_6


 
 

 

Šrobárov ústav 2010

 

Detskí pacienti Šrobárovho ústavu pre liečbu horných dýchacích ciest strávia na liečení vo Vysokých Tatrách často sami bez rodičov veľkú časť roka. Všade na nich striehne veľa nebezpečenstiev, preto príslušníci MsP dňa 4.5.2010 pre nich pripravili prednášku na tému prevencie kriminality. Pre žiakov druhého stupňa ZŠ sme pripravili prednášku na tému „Drogy nie“ a pre žiakov prvého stupňa program „Mestská polícia deťom“.
(J.Š.)
 


 

Šrobárov ústav 2010

Šrobárov ústav_1

Šrobárov ústav_1

Šrobárov ústav_2

Šrobárov ústav_2

Šrobárov ústav_3

Šrobárov ústav_3

Šrobárov ústav_4

Šrobárov ústav_4

Šrobárov ústav_5

Šrobárov ústav_5

Šrobárov ústav_6

Šrobárov ústav_6


 
 

 

Becep 2010


Príslušníci MsP Vysoké Tatry v spolupráci s príslušníkmi OO PZ SR Vysoké Tatry, MDPaT oddelení BECEP a dobrovoľníkmi projektu VAMOS pripravili 5.5.2010 pre žiakov Strednej odbornej školy v Hornom Smokovci prednášku na tému bezpečnosť cestnej premávky. Častou príčinou dopravných nehôd začínajúcich vodičov je agresívna jazda a alkohol. Žiaci sa zoznámili s medzinárodným projektom DON´T DRINK & DRIVE! zameraný na jazdu bez alkoholu. Je to príbeh 20 ročného mladého dievčaťa do ktorej auta narazil opitý vodič (opitý vodič veselý vrah), vozidlo Jesici zhorelo a Jesica utrpela zranenia z ktorých sa bude liečiť celý život. Žiaci boli upozornení na jedno zo základných pravidiel chodcov a cyklistov „Vidieť a byť videný“. Príslušníci OO PZ SR Vysoké Tatry predstavili žiakom prístroje na meranie alkoholu a rýchlosti jazdy a predviedli im ako fungujú v praxi. Žiaci si osobne vyskúšali ako sa dýcha do prístroja na meranie alkoholu v krvi našťastie vždy s negatívnym výsledkom.

(J.Š)
 


 

BECEP 2010

BECEP_1

BECEP_1

BECEP_2

BECEP_2

BECEP_3

BECEP_3

BECEP_4

BECEP_4

BECEP_5

BECEP_5

BECEP_6

BECEP_6


 
 

 

Ľubomír Okruhlica: Alkohol je prvou príčinou smrti mladých ľudí


VYSOKÉ TATRY – Ôsmakom a deviatakom tatranských základných škôl a žiakom Strednej odbornej školy v Hornom Smokovci bola určená ďalšia časť preventívneho seriálu Drogy nie! „z dielne“ Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry, ktorého aktivity aplikujú „mestskáči“ už niekoľko rokov.
„Najmä na mladých ľudí, ktorí v tomto veku ešte nevedia vyhodnotiť dôsledky alkoholizmu, tabakizmu a narkománie, číha nebezpečenstvo, a je naším poslaním, snažiť sa uchrániť ich pred nimi,“ zamýšľa sa zástupca náčelníka tatranskej MsP Jozef Štefaňák, na pozvanie ktorého prišiel školákov s drogovou problematikou oboznámiť naslovovzatý odborník, riaditeľ bratislavského Centra pre liečbu drogových závislostí (CpLDZ), hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica. Podľa neho za podľahnutím akejkoľvek závislosti treba hľadať aj tlak okolia. „Tromi najčastejšími diagnostikovanými závislosťami u nás sú alkohol, drogy a gamblerstvo,“ uviedol Okruhlica, ktorý ide klientom osobným príkladom - holduje zdravému životnému štýlu a športu, najmä vytrvalostným behom. Najmä fajčeniu sa na Slovensku pripisuje ročne diagnostikovaných dvetisíc prípadov rakoviny pľúc. V celosvetovom meradlo je to jedno úmrtie za desať sekúnd, ktoré má na svedomí tento neduh.
„Alkohol je prvou príčinou smrti u ľudí vo veku 15 až 30 rokov a ročne je otrava alkoholom príčinou smrti dvesto ľudí,“ uviedol Okruhlica.
„Novodobým fenoménom, najmä medzi mladými, je takzvaný binge drinking – nárazové pitie – pri ktorom sa užije päť a viac alkoholických drinkov pri jednej príležitosti, a považuje sa za prechodový mostík k závislosti od alkoholu,“ dodala psychologička z centra drogových závislostí Michaela Tejová.
Minulý rok prenikla na verejnosť aj informácia o viac ako desať kilogramovom kontrabande heroínu, ktorý mal byť zhabaný vo Vysokých Tatrách. „Odborníci na drogovú prevenciu sa zhodujú, že sme významným uzlom na prepravnej križovatke drog,“ uviedol Štefaňák, ktorý je autorom viacerých projektov prevencie kriminality. „Marihuana nespôsobuje priamo smrť, ale postupne sa z nej hlúpne, príznakom je aj kazenie zubov, zmena fyzického vzhľadu,“ komentoval Okruhlica sugestívnu prezentáciu z prostredia narkomanov, ktorá aj na školákov pôsobila odstrašujúcim dojmom. Viacerí detskí účastníci prednášky sa zhodli, že dokument pôsobil natoľko vierohodne, že po jeho zhliadnutí prípadnú zvedavosť na drogu rozhodne premôžu.
Vyvrcholením prevenčných aktivít mestských policajtov v tomto školskom roku bude výtvarná súťaž pre žiakov prvého stupňa a literárna pre starších žiakov, obe na tému drogovej prevencie. Na jeseň sa „mestskáči“ zamerajú aj na kontroly v podávaní alkoholických nápojov na verejných priestranstvách. (luci)
 

(zdroj: Tatranský dvojtýždenník 9/2010)

 

Prednášal deťom

 

Najčastejšie zomierajú na otravu alkoholom
Vie sa, že drogy ako cigarety, alkohol a marihuana škodia. Ako to však povedať deťom, aby si to zobrali za svoje a dymovému či tekutému svinstvu sa vyhýbali?

 

TATRANSKÁ LOMNICA/DOLNÝ SMOKOVEC. Zdá sa, že aj prednáška, ak nie je nudná ale pútavá, môže pomôcť. "Nikdy, nikdy som ešte nezažila takú zaujímavú prednášku, ktorá vôbec nenudila, ale naopak," povedala žiačka ZŠ v Tatranskej Lomnici Tereza Váradyová. Tá hovorí, že drogy sa v žiadnom prípade vyskúšať nechystá.

Uznávaný slovenský expert na drogové závislosti Ľubomír Okruhlica v základných školách v Tatranskej Lomnici a Dolnom Smokovci hovoril o všeličom. Ukazoval napríklad, aké všetky choroby môžu drogy spôsobiť. Rozprával príhody, čo všetko s človekom dokáže urobiť alkohol.

Okruhlicu k deťom priviedla tatranská mestská polícia. "Štatisticky najčastejšou príčinou smrti medzi 15 a 25 rokom života býva alkohol. Ako vidno, tento spôsob, ktorý deti zaujme, môže pomôcť a časť z nich či len od skúšania, alebo užívania drog odradiť," povedal vicenáčelník tatranskej mestskej polície Jozef Štefaňák.
piatok 23. 4. 2010 | toti
 

(zdroj: Tatranský korzár, 23.4.2010)


 

Drogy NIE 2010

Drogy nie_1

Drogy nie_1

Drogy nie_2

Drogy nie_2

Drogy nie_3

Drogy nie_3

Drogy nie_4

Drogy nie_4

Drogy nie_5

Drogy nie_5

Drogy nie_6

Drogy nie_6


 
 
Drogy nie_7

Drogy nie_7

Drogy nie_8

Drogy nie_8

Drogy nie_9

Drogy nie_9


 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka