Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rok 2012

Štedrí muži zákona: Policajti zbierali šatstvo pre bezdomovcov
03. 10. 2012 17:00 - Mestskí policajti z Vysokých Tatier zbierali šatstvo pre sociálne odkázaných. Z jednotlivých tatranských osád vyzbierali plný nákladiak nepotrebných odevov.
Mestskí policajti obišli jednotlivé tatranské osady s dodávkou, do ktorej postupne nazbierali obrovskú hromadu šatstva. Do organizovania zbierky šatstva sa pustili doslova na žiadosť obyvateľov. „Najmä tí starší sa nám sťažovali že majú nepotrebné šatstvo, ktoré by radi dali na charitu, ale pre nich je problém dopraviť to tam. Zároveň to nechceli hádzať do kontajnerov, pretože to odtiaľ rôzni asociáli vyberali a robili neporiadok. Dokonca jeden z bezdomovcov vykopol dvere do bytu jedného z Tatrancov a obslúžil sa sám. Tak sme sa radšej pustili do organizovania zbierky,“ hovorí Jozef Štefaňák z Mestskej polície Vysoké Tatry.
„Veľmi dobrá myšlienka, pretože mať doma skladisko je zbytočné. Čo rok neoblečiem, radšej sa toho zbavím,“ hovorí Alexander Liška (34). „Je to prospešné, pretože, každý má staré veci, ktoré môžu mať ďalšie využitie,“ dopĺňa Michal Labus (51) z Tatier. Obrovská hromada šatstva poputuje neziskovej organizácii Pomocný anjel z Oravy, ktorá ich bude distribuovať  ľudom v núdzi.
Zdroj: čas.sk, autor: Marián Galajda


Tatranci pomáhali ľuďom na Orave
Obyvatelia Vysokých Tatier minulý týždeň mali možnosť pomôcť ľuďom z rôznych sociálnych domovov na Orave. Mestská polícia v spolupráci so združením Pomocný anjel zorganizovala zbierku šatstva, ktoré poputuje tým, ktorí takúto pomoc potrebujú.

„Oslovili nás najmä starší ľudia, ktorí nepotrebné oblečenie chceli dať na charitu, ale mali problém doručiť ho do mesta. Prvé štyri roky sme zbierku robili pre Žakovce, teraz už tretí rok idú tieto veci na Oravu. Keď ešte môžu niekomu poslúžiť, tak tam nájdu svojho adresáta,“ upresnil Jozef Štefaňák, zástupca náčelníka Mestskej polície vo Vysokých Tatrách. Do zbierky prispela aj Smokovčanka Mária Kostolníková. Tá mala naložené plné auto.

„Vítame takúto akciu, hlavne preto, aby to pomohlo iným ľuďom. Mám tu všelijaké koberce, záclony, dekoračky, deky, vetrovky. Doniesla som veci za všetkých susedov, neviem, či sa to vôbec zmestí do toho ich auta,“ povedala s úsmevom na tvári. „Každý rok sa vyzbiera asi jedno nákladné auto vecí. Zužitkuje sa všetko. Keď sú niektoré veci poškodené alebo nemoderné, tak to používajú na výrobu kobercov,“ dodal Štefaňák.
Zdroj: Podtatranské noviny 8.10.2012, www.podtatranske.noviny24.sk/aktuality, autor: Marcela Nováková


Mestská polícia v Tatrách zozbierala tony šiat pre charitu
Mestská polícia vo Vysokých Tatrách sa už niekoľko rokov pokúša zabrániť „roznášačom“ nepotrebného ošatenia robiť neporiadok po okolí Tatier. Organizuje preto verejné zbierku nepotrebného šatstva, aby to čo sa vyhodí, neputovalo do prírody, ale k niekomu, kto to potrebuje. Každoročne dokážu policajti s obyvateľmi Vysokých Tatier vyzbierať tony oblečenia.

VYSOKÉ TATRY. K myšlienke zorganizovať zbierku obnosených vecí došlo počas stretnutí mestských policajtov z Vysokých Tatier s dôchodcami v denných centrách.
„Obracali sa na nás starší ľudia, keďže doma majú často veci, ktoré sú vhodné na použitie, ale oni ich nemajú kde dať. Keď ich vyhodili do kontajnera, tak sa stávalo, že neprispôsobiví občania to vyberali a triedili mimo neho. Tvorili sa smetiská. Preberali to aj cestou domov a popri cestách sa objavovali kusy šatstva,“ poznamenal zástupca náčelníka MsP vo Vysokých Tatrách Jozef Štefaňák.
Pripomenul aj jeden kuriózny prípad. „Staršia pani sa na prechádzke zľakla postavy pri chodníku v smere na Starú Lesnú. Mala slabší zrak a nevedela, či tam na niekoho nestriehne náhodou nejaký úchyl. Až keď prišla bližšie, zistila, že na konári visí starý kabát, ktorý tam pravdepodobne vyhodili 'odnášači ' šatstva,“ vyrozprával.
Presedlali k inej organizácii
Podľa Štefaňáka najmä starší ľudia nemajú možnosti, ako staré veci odnášať na charitu či do zberní, a tak oslovili policajtov, ktorí preto zorganizovali zbierku šatstva.
„Prvé štyri roky sme to robili cez Inštitút Kristovho Kňaza, lenže oni sú už takýmito vecami zaplavení. Ozvali sa nám z Oravy z neziskovej organizácie Pomocný anjel a už tretí rok robíme zbierku pre nich. Ročne sa vždy nazbiera asi jedno niekoľkotonové nákladné auto. Výhoda je v tom, že sa všetko zužitkuje a my máme menej práce, lebo netreba toľko v teréne upratovať a po uliciach sa nám nepohybujú rôzni ľudia, ktorí znepríjemňujú život obyvateľom,“ dodal policajt.
Zbierka sa konala v strede minulého týždňa na piatich tatranských miestach. My sme sa zastavili v dennom centre Pod lesom, kde práve policajti nakladali preplnené vrecia do auta.
„Každý sa poteší, ak dostane nejakú vec, ktorú potrebuje. Minulý rok sa nazbieralo vyše šesťdesiat vriec a tento rok to nebude o nič menej. Už skoro dva týždne sem chodili ľudia a nechávali veci u nás, lebo vedeli, že sa blíži táto akcia,“ povedala vedúca denného centra Pod lesom Marta Sýkorová.
Dodala, že aj členovia klubu prispeli niekoľkými vrecami, vraj sa im tak uvoľnilo pred Vianocami miesto v skrini.
Zdroj: Popradský Korzár 11. októbra, autor: Marek Vaščura


 

Zbierka 2012

Zbierka

Zbierka

Zbierka

Zbierka

Zbierka

Zbierka

Zbierka

Zbierka

Zbierka

Zbierka

Zbierka

Zbierka


 
 

 

Miestnosť samovrahov, bol posledným snímkom premietnutým v Kine Tatry v Tatranskej Lomnici
Tak, ako sme to avizovali už na jar, pôsobenie kina na území Vysokých Tatier sa nedočkalo storočnice. Posledné premietanie sa v kine Tatry v Tatranskej Lomnici uskutočnilo v polovici septembra. Kinosálu ostatný raz zaplnili žiaci siedmych až deviatych ročníkov. Išlo o sponzorované filmové predstavnie, ktoré Mestská polícia (MsP) Vysoké Tatry sprostredkovala školákom ako súčasť programu prevencie pred šikanou prostredníctvom internetu a sociálnych sietí. “Pred dvoma rokmi sme im premietli film Katka, ktorý rozprával príbeh o drogovej závislosti a jej následkoch na mladý organizmus. Teraz sme sa snažili zamerať ich pozornosť na nástrahy virtuálneho sveta. Chodievame na prednášky a upozorňujeme deti na rôzne momenty, ale takáto ukážka je pre ne možno obraznejšia a prirodzenejšia, ako to, čo sa im snažíme povedať,“ vysvetlil zámer Jozef Štefaňák, zástupca náčelníka MsP Vysoké Tatry.
Žiaci tatranských základných škôl a ich rovestníkov z Lendaku a zo Ždiaru si pozreli poľsky film režiséra Jana Komasu Miestnosť samovrahov, ktorý zaznamenal veľký divácky i kritický ohlas na Festivale v Gdyni 2011 a na ďalších svetových festivaloch. Teší sa obľube najmä u tínedžerského publika. Jeho úspech súvisí najmä s faktom, že približuje svet, v ktorom dnes žijú mladí ľudia: virtuálna realita, šikana cez sociálne siete a problémy dospievania v súčasnom modernom svete.
Mladý poľský režisér Jan Komasa sa vo svojom filme zameriava na najvyužívanejšiu zbraň súčasnosti v stredoškolskej politike – Internet. Vovádza nás do sveta, kde má kyberšikana nedozierne následky a jeho svieži a presne vypočítaný prístup k látke nám umožňuje preniknúť do tohto sveta s oveľa hlbším porozumením. “Zo všetkých krásnych veľkých tém v umení ma v puberte najviac priťahovala téma lásky… Ani pri nakrúcaní Miestnosti samovrahov to nebolo inak. Láska, puberta a rebelanstvo sa tu miesia s hystériou internetových komunít, so závislosťou na ilúzii, posadnutosťou ľuďmi a možnosťou stvorenia seba samého vo virtuálnych svetoch,” vyznáva sa autor filmu. (ija)


 

Premietanie pre školy

Premietanie pre školy

Premietanie pre školy

Premietanie pre školy

Premietanie pre školy

Premietanie pre školy

Premietanie pre školy

Premietanie pre školy

Premietanie pre školy

Premietanie pre školy

Premietanie pre školy

Premietanie pre školy

Premietanie pre školy


 
 

 

Až 90% opýtaných seniorov uviedlo, že majú skúsenosť so zneužívaním

Mestská polícia (MsP) Vysoké Tatry už po šiestykrát pripravila stretnutie tatranských seniorov s Ľubicou Gálisovou, prezidentkou Fóra pre pomoc starším. Cieľom je pravidelná prevencia pred zneužívaním či dokonca týraním tejto skupiny obyvateľstva, ktorá spolu s deťmi patrí k najčastejšie ohrozeným. Na stretnutiach v denných centrách sa vždy hovorí o tom, aké nové praktiky podvodníci vymyslia na to, aby dosiahli svoj cieľ a dostali sa k peniazom či majetku dôverčivých ľudí. Dôchodcovia v Tatrách sa stali vďaka vyplneným dotazníkom súčasťou medzinárodného projektu o týraní a zneužívaní seniorov. Výsledky skutočne neveštia nič dobré. „Až 90 % ľudí má skúsenosti z rôznym zneužívaním, to znamená, že je to vážny problém, ktorému sa treba vyhnúť a je potrebné ho riešiť. Naše zistenia potvrdili, že dochádza k zneužívaniu neraz až k týraniu. Vážnym zistením prieskumu je, že väčšina z opýtaných sa bojí zostať sama doma. Pociťujú ohrozenie zo strany asociálov alebo majú strach z krádeží,“ konkretizuje Gálisová a poukazuje na to, že neraz tieto prípady vznikajú aj v rodinách: „Je to skrytý problém, o ktorom sa nevie. Často okolie nemá o týchto skutočnostiach ani len tušenia. Ostala som zaskočená tým, že najčastejšie uviedli fyzické napádanie, potom psychické a až potom nasledovalo materiálne zneužívanie. Doteraz som predpokladala, že väčšinu starších ľudí oberajú o financie, byty, domy a podobne a nie, že najčastejšie sú fyzické ataky.“
Aj preto by sme nemali byť ľahostajní voči tomu, čo sa okolo nás deje, ale mali by sme na neštandardné situácie upozorňovať. Zbytočné je o tom hovoriť, až potom, keď sa už stane nešťastie. 
Podvodníci stále vymýšľajú nové praktiky. Najnovšie chodia špekulanti so zmluvami o plyne a elektrine. Podstrkujú ľuďom na podpis rôzne zmluvy a dohody. Obozretní by mali byť však nielen pred tými, ktorí im zazvonia pri dverách či pred telefonátmi ponúkajúcimi im „výhodný“ nákup, ale aj pred pochybnými stretnutiami na ulici. „Často starší ľudia podpisujú veľmi nevýhodné zmluvy, pretože si ich nestihnú prečítať. Známy je prípad od našich západných susedov, kde zastavovali ľudí na ulici a núkali im krém za korunu, podmienkou bolo podpísať zmluvu na členstvo v klube. A potom im prišli faktúry na 2,5-tisíc českých korún na zaplatenie členského,“ uviedol konkrétny príklad Jozef Štefaňák, zástupca náčelníka MsP Vysoké Tatry.
O tom, že to nie sú ojedinelé prípady, hovoria aj neuveriteľne vysoké čísla. Exekúciám z rôznych príčin v tomto roku podlieha skoro 37-tisíc dôchodkov na Slovensku. Vlani Sociálna poisťovňa stiahla z dôchodkov viac ako 23 miliónov eur. Najčastejším dôvodom je nevýhodne uzatvorená pôžička od nebankových spoločností. Aj preto prvou výstrahou by pre nás malo byť, že ak je niečo veľmi lacné, je to podozrivé. „Klame sa vždy novým spôsobom. Napríklad udajú cenu, koľko zaplatíte mesačne, ale nikde nie je povedané, ako dlho to budete splácať. Zo zvedavosti som bola na jednej prezentácii, kde nám núkali mixér. Po konkrétnom opýtaní, som sa dozvedela, že až 75 mesiacov by sme mali splácať pôžičku, mesačne po 50 eur. Veď to by musel byť pozlátený. A to navyše bolo potrebné dokúpiť ešte ďalšie komponenty,“ zhrozene opisuje praktiky Galisová.  Aj preto sa snaží ľudí informovať, aké majú možnosti brániť sa a kde hľadať pomoc, či už použitím Seniorskej linky, oslovením rôznych spotrebiteľských organizácií a podobne.  OZ Fórum pre pomoc starším – národná sieť -  spolupracuje aj s ministerstvom spravodlivosti pri riešení nevýhodných zmlúv u starších spoluobčanov a mnohým už pri ochrane majetku pomohli. „Ich dôverčivosť neraz hraničí až naivitou. Neraz sa stalo, že človek, ktorý sa dal oklamať raz, stalo sa mu tu opätovne. Podvodníci sú slušne oblečení, milí a vystupujú dôveryhodne. Podpisom nevýhodných zmlúv sa dôchodcovia neraz dostávajú do kolotoča, z ktorého sa nedá vystúpiť,“ hovorí Štefaňák. Aj preto MsP Vysoké Tatry dala vyhotoviť samolepky, ktoré rozdáva dôchodcom. Nalepiť by si ich mali na dvere do bytu či domu z vnútra, aby im stále pri otváraní pripomínali, pred čím ich vystríhali na stretnutiach v denných centrách. (ija)


 

Susedská hliadka 2012

Susedská hliadka 2012

Susedská hliadka 2012

Susedská hliadka 2012

Susedská hliadka 2012

Susedská hliadka 2012

Susedská hliadka 2012

Susedská hliadka 2012

Susedská hliadka 2012

Susedská hliadka 2012

Susedská hliadka 2012

Susedská hliadka 2012

Susedská hliadka 2012


 
 

 

Mestskí policajti zviditeľnili tatranských prvákov. A to doslova!
VYSOKÉ TATRY – Čerstvých školákov na ich každodennú cestu za vzdelávaním vystrojili tatranskí mestskí policajti reflexnou výbavou.

„Deťom pribudnú príchodom do školy povinnosti, a postupným osamostatňovaním vzrastá miera zodpovednosti. Na ceste z bezstarostného detstva do školského obdobia malým účastníkom cestnej premávky chceme účinnou prevenciou pomôcť aj my,“  približuje zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry Jozef Štefaňák ich viac ako desaťročnú myšlienku eliminácie dopravnej úrazovosti.

Hneď druhý deň po príchode do školských lavíc „vyzbrojili“ mestskáči malých prvákov balíčkom reflexných predmetov, vyskúšali ich zo znalosti základných pravidiel cestnej premávky a po deťoch poslali rodičom pozdrav v podobe letáku Zodpovedný rodič, zodpovedné dieťa, z ktorého desatorom by sa mali malí aj veľkí účastníci cestnej premávky riadiť.

„Príchod jesene skryje Tatry do častej zníženej viditeľnosti aj počas dňa a chceme pozornosť detí upriamiť na význam používania reflexných ochranných prvkov,“ upozorňuje Štefaňák na šancu zvýšenia viditeľnosti chodcov.

Najväčšie množstvo smrteľných úrazov sa totiž stáva na cestách! Z nich tretina u detí vo veku do štrnásť rokov. Relatívne nízku nehodovosť v Tatrách si môžu úspešne na svoje konto pripísať tatranskí mestskí policajti. Majú overené a potvrdené, že účinnou prevenciou a osvetou je možné predísť 30 – 60 percentám úrazov v cestnej doprave.

Dlhodobo materiálne k úspechu prevencie v Tatrách prispieva aj oddelenie Bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. (luci)


 

Refexné predmety 2012

Refexné predmety 2012

Refexné predmety 2012

Refexné predmety 2012

Refexné predmety 2012

Refexné predmety 2012

Refexné predmety 2012

Refexné predmety 2012

Refexné predmety 2012

Refexné predmety 2012

Refexné predmety 2012

Refexné predmety 2012

Refexné predmety 2012


 
 

 

MDD 2012

MDD 2012

MDD 2012

MDD 2012

MDD 2012

MDD 2012

MDD 2012

MDD 2012

MDD 2012


 

Šrobárov ústav 2012

Šrobárov ústav 2012

Šrobárov ústav 2012

Šrobárov ústav 2012

Šrobárov ústav 2012

Šrobárov ústav 2012

Šrobárov ústav 2012

Šrobárov ústav 2012

Šrobárov ústav 2012

Šrobárov ústav 2012

Šrobárov ústav 2012


 

Mobilné dopravné ihrisko zavíta do Tatier po šiesty raz
Po šiesty raz si v tatranskom regióne budú môcť žiaci prvého stupňa šiestich základných škôl vyskúšať teóriu dopravnej výchovy v praxi a pod odborným dohľadom.
VYSOKÉ TATRY. Dnes na kolobežkách na mobilnom dopravnom ihrisku preukážu znalosti z pravidiel cestnej premávky.
Počas šesťdňovej akcie pod dohľadom členov Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry si na dopravnom ihrisku otestuje dopravnú spôsobilosť takmer 500 chlapcov a dievčat.
"Každoročne medzi deťmi hosťujeme s mobilným dopravným ihriskom, aby na ňom v modelových situáciách preukázali znalostnú úroveň i flexibilnosť v rozhodovaní na ceste," poukázal na potrebu vzdelávania malých účastníkov cestnej premávky zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák, ktorý je dlhoročným tvorcom projektov prevencie z dielne "mestskáčov".
Podľa neho je to dobrý spôsob ako prispieť k bezpečnejšiemu pohybu detí na cestách. Z minuloročnej štatistiky dopravnej nehodovosti vyplýva, že z celkového počtu 546 nehôd zapríčinených chodcami sa deti do 15 rokov podieľali na 156 prípadoch.
Cyklisti prispeli k 416 kolíziám, z ktorých v 54 prípadoch nedali prednosť v jazde a takmer 5 percent z týchto nehôd išlo na vrub nesprávnemu odbočovaniu.
"Vzrastá obľúbenosť cyklochodníkov a tým aj pohybu na čerstvom vzduchu, k čomu chceme svojou troškou prispieť aj my. Prevencia je aktuálna stále. Našou snahou je, aj takouto formou každoročne prispieť k čoraz lepšej bezpečnosti účastníkov cestnej premávky, a to už od útleho veku," zdôraznil Štefaňák.
Neoddeliteľnou súčasťou dopravnej výchovy bude aj výučba a ukážky prvej pomoci pri nehodách, ktoré predvedú záchranári Horskej záchrannej služby (HzS) Vysoké Tatry.
"Vďaka výbornej spolupráci so Sekciou bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, Slovenským autoturist clubom a spoločnosťou vyrábajúcou pneumatiky sa deti budú môcť nielen ďpodkuťď pravidlami cestnej premávky, ale v záujme vlastnej bezpečnosti získa každé ako darček ochrannú prilbu a tiež prospekty s dopravnou tematikou," dodal Štefaňák.
Zdroj: Denník Korzár, štvrtok 17. 5. 2012 13:02 | Copyright © TASR 2012

Čítajte viac: http://poprad.korzar.sme.sk/c/6379944/mobilne-dopravne-ihrisko-zavita-do-tatier-po-siesty-raz.html#ixzz1v7uPqXwl


Michelin rozdal pod Tatrami sedemsto cyklistických heliem
Deti v tatranských školách dostávali cyklistické helmy vďaka spoločnosti Michelin, ktorá sa už piaty rok zapája do osvetovej akcie za zníženie počtu dopravných nehôd. „U dospelých kladieme dôraz na udržanie správneho tlaku v pneumatikách a poukazujeme na rozdiely medzi letnými a zimnými pneumatikami. U detí sa snažíme upriamiť pozornosť na potrebu využívania ochranných prostriedkov. Na tieto projekty prebiehajúce po celej Európe sme už vyčlenili štyri milióny eur,“ povedal Daniel Cahel, PR manažér spoločnosti Michelin pre Českú republiku a Slovensko.
Deti si ich mohli vyskúšať na mobilnom ihrisku, s ktorým pravidelne prichádza Mestská polícia (MsP) Vysoké Tatry. „Medzi deti sme prišli s mobilným dopravným ihriskom po šiesty raz. Nielen oprášia vedomosti ako sa správať na ceste, ale aj ako flexibilne reagovať pri vzniknutých situáciách,“ vysvetlil zámer Jozef Štefaňák, zástupca náčelníka MsP Vysoké Tatry.
Z ochranných heliem sa na Slovensku tešia zatiaľ len deti z Tatier a blízkeho okolia, no podobný darček už dostali školáci vo Francúzsku i Slovinsku. Aj keď by cyklistická prilba mala byť samozrejmou súčasťou športovej výbavy dieťaťa, nie všetky ju majú. „Bicyklujem a veľmi rada, doteraz som nemala cyklistickú prilbu, ale odteraz ju už budem nosiť stále,“ povedala Eunike Mervartová, žiačka Základnej školy Vyšné Hágy. Jej spolužiak Metod Majerčák však bez prilby nechodieva: „Používam ju pri bicyklovaní i korčuľovaní.“
Michelin ako meradlo kvality: Do Vysokých Tatier, a vlastne aj na Slovensko, táto spoločnosť zavítala zatiaľ len ako propagátor ochranných prostriedkov na cestách. Michelin však vydáva od roku 1900 sprievodcu pre vodičov. Uvádzajú sa tam adresy autoopravovní, čerpacích staníc, hotelov, reštaurácií a cien benzínu. Hviezdička na zdôraznenie vynikajúcej kuchyne bola zavedená v roku 1926. Na začiatku tridsiatych rokov dvadsiateho storočia pridali Michelinovci druhú a tretiu. Zrodil sa slávny systém hodnotenia kvality jedla, ktorý sa stal legendárnym. V súčasnosti táto spoločnosť hodnotí kvalitu v jedenástich európskych krajinách a deviatich svetových veľkomestách. Hviezdičky sa udeľujú na základe najprísnejších kritérií. Jedna hviezda znamená „zaujímavé“, dve sú označením „veľmi dobrej reštaurácie, hodnej zastávky“ a napokon kvôli trojhviezdičkovým reštauráciám sa vám oplatí spraviť si aj obchádzku. Na svete ich však je len 81, z toho vo Francúzsku 26. „Hviezdičku môže získať ten, čo ponúka kombináciu chutného jedla z čerstvých surovín, kreatívnosť používania zaujímavých chutí a preferujeme lokálne suroviny vyrobené a vypestované v danom regióne,“ ozrejmil Cahel, ktorý patrí k inšpektorom spoločnosti hodnotiacim kvalitu ponúkaných služieb. S dvoma hviezdami sa môžu pochváliť naši západní susedia Česká republika a Maďarsko. Bez „michelinských“ hviezd okrem nás sú však aj Poliaci či Rusi. Bolo by krásnym úspechom, keby prvá hviezda na Slovensku zažiarila práve v niektorom zariadení vo Vysokých Tatrách. (ija)

Zdroj: Tatranský dvojtýždenník


Deti sa učia pravidlá cestnej premávky
Žiaci prvého stupňa základných škôl vo Vysokých Tatrách si počas týchto dní vyskúšajú a zároveň sa priučia pravidlám cestnej premávky. „Každoročne medzi deťmi hosťujeme s mobilným dopravným ihriskom, aby tu v modelových situáciách preukázali znalostnú úroveň i flexibilnosť v rozhodovaní na ceste," poukazuje na potrebu vzdelávania malých účastníkov cestnej premávky zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry, Jozef Štefaňák, ktorý je dlhoročným tvorcom projektov prevencie z dielne mestskáčov. Podľa neho je to dobrý spôsob, ako prispieť k bezpečnejšiemu pohybu detí na cestách.
Podľa minuloročnej štatistiky dopravnej nehodovosti sa deti vo veku do pätnásť rokov podieľali na 156 prípadoch z celkového počtu 546 nehôd zapríčinených chodcami. Cyklisti „prispeli“ ku 416 kolíziám, z čoho 54-krát nedali prednosť v jazde a takmer päť percent z týchto nehôd išlo na vrub nesprávnemu odbočovaniu.
„Vzrastá obľúbenosť cyklochodníkov a tým aj pohybu na čerstvom vzduchu, k čomu chceme svojou troškou prispieť aj my. Prevencia je aktuálna stále. Našou snahou je, aj takouto formou každoročne prispieť k čoraz lepšej bezpečnosti účastníkov cestnej premávky, a už od útleho veku,“ približuje overený koncept projektu dopravnej výchovy v Tatrách Štefaňák.
Neoddeliteľnou súčasťou dopravnej výchovy je aj výučba a ukážky poskytnutia prvej pomoci pri nehodách, ktoré predviedli záchranári Horskej záchrannej služby (HzS).
Vďaka výbornej spolupráci tatranskej MsP so sekciou bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, Slovenským autoturist clubom a spoločnosťou Michelin sa deti budú môcť nielen „podkuť“ pravidlami cestnej premávky, ale v záujme vlastnej bezpečnosti získa každé ako darček ochrannú prilbu a prospekty s dopravnou tematikou.
Zdroj: Podtatranský kuriér z 29.5.2012, autor: M. Budaj, www.podtatransky-kurier.sk


 

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012


 
 
Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012

Mobilné dopravné ihrisko 2012


 

Nie drogám! vo Vysokých Tatrách
Minulý pondelok a utorok Mestská polícia (MsP) Vysoké Tatry pripravila pre žiakov Základnej školy v Tatranskej Lomnici, Dolnom Smokovci a Strednej odbornej školy (SOŠ) v Hornom Smokovci prednášku o nebezpečenstvách spojených s užívaním drog.
Pozvanie policajtov prijal MUDr. Ľubomír Okruhlica, Csc., hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre liečbu závislostí a riaditeľ centra pre liečbu drogových závislostí Bratislava a Michaela Tejová, štátna radkyňa a manžérka projektu Národného monitorovacieho centra pre drogy. Počas prednášky sa žiaci najvyšších ročníkov oboznámili s konzumáciou nielen legálnych drog, alkoholu a cigariet, ale hovorili aj o tvrdých drogách. Žiaci sa okrem otázok a odpovedí na tému drog dozvedeli o následkoch ich užívania aj formou krátkych filmových ukážok. Prevencie nie je nikdy dosť, hlavne u tínedžerov, ktorí sú považovaní za najohrozenejšiu skupinu konzumentov.
„Vzhľadom k dnešnej dobe, kedy užívanie drog akéhokoľvek charakteru je celospoločenský problém, takéto akcie sú vítané. Pán doktor je výnimočný prednášateľ  a odborník naslovovzatý a takéto akcie pravidelne zaraďujeme do plánu školy. Každá generácia, ktorá prechádza našími rukami, bola oboznámená s nástrahami, ktoré život prináša. Aj na našej škole sme prišli do styku s legálnymi drogami a je to problém, ktorý riešime vždy individuálne,“ povedal riaditeľ Základnej s materskou školou v Dolnom Smokovci, Ondrej Balogh. 
Zdroj: Spoločensko-ekonomický týždenník Podtatranský kuriér, vyšlo: v utorok 22. mája 2012, autor: isa, www.podtatransky-kurier.sk/clanky/nie-drogam-vo-vysokych-tatrach


Okruhlica: Už sa nestretávame s naivnými otázkami či je marihuana návyková
Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva a riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave Ľubomír Okruhlica sa opakovane stretol so žiakmi druhého stupňa základných škôl a stredoškolákmi podtatranského regiónu. Práve táto veková kategória má tendenciu podľahnúť závislosti či už od legálnych alebo nelegálnych návykových látok. Porozprávali sme sa o jeho skúsenostiach, ktoré nadobudol za roky praxe.
Keďže sa stretávate s tínedžermi opakovane, zaznamenali ste nejaké zmeny?
Najvýraznejšia zmena je v tom, že vďaka internetu informovanosť o tejto problematike je ďaleko väčšia ako to bolo v minulosti. V pozitívnom zmysle slova je ich prehľad kvalifikovanejší. Už nie sú takí naivní, že si myslia, že je to len zákaz starších, ktorí nás strašia, ale vidia reálne dôsledky. Už sa nestretávame s naivnými otázkami či je marihuana návyková a podobne. Potvrdzuje nám to aj fakt, že užívanie drog, v tejto vekovej kategórii začalo stagnovať, dokonca mierne klesá. Druhá vec je, že sa všeobecne začalo bagatelizovať užívanie legálnych látok ako alkohol a tabak. Preto sa v našich programoch snažíme zamerať aj na tieto návykové látky, pretože máme prípady, keď nám deti, ktoré nie sú navyknuté na alkohol umierajú na otravu alkoholom.
Slovensko bolo dlho považované za tranzitnú krajinu drog. Denne sa však dozvedáme o prípadoch odhalenia či ich prechovávania a neraz je to aj blízko, v našom okolí.
Nie je tu menej drog ako vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Trnava alebo Košice. Z rozhovorov so študentmi je zrejmé, že marihuana je pre nich známa droga a dosť je aj takých čo užívajú pervitín, ktorý je nebezpečný a dostal sa do popredia po ústupe heroínu. Veľa mladých má aj vedomosť o lysohlávke, ktorá v našich končinách bežne rastie.
Čo by si rodičia mali všímať na dieťati, aby včas dokázali odhaliť, že ich ratolesť sa stala konzumentom drog?
Mali by si všímať zmenu správania, zhoršenie prospechu v škole, stratu záujmu o učenie a nárast absencií na vyučovaní. Dieťa začne chodiť neskoro domov. Veľa sa dá vypozorovať z toho, akých má kamarátov. Najčastejšie ho však prezradí neobvyklé správanie, ak je príliš rozjarené, na maličkostiach alebo bezdôvodne sa smeje, prípadne má rozšírené zrenice. Stále je to však v rovine domýšľania si, pokiaľ ho neotestujeme.
Dnes na testovanie postačuje moč, aby hociktorý lekár dokázal otestovať požitie základných drog ako sú marihuana, pervitín či opiáty. Dá sa to aj na druhý, tretí deň, nemusí to byť hneď ako sme si to všimli.
Učitelia trávia s deťmi pomerne dosť času a taktiež môžu spozorovať, že niečo nie je v poriadku. Ako by mali reagovať oni?
Učitelia majú dve možnosti. Prvá je oficiálna je cez políciu, alebo by mali ísť priamo za rodičmi a túto informáciu posunúť im. Ďalšie kroky sú už na zákonných zástupcoch. Máme však skúsenosť, že sa učitelia väčšinou s nimi dostanú do konfliktu. Rodič popiera, že by jeho dieťa mohlo mať takýto problém a naopak začne obviňovať pedagóga zo zaujatosti. Rodičia to aj berú vážne, ale nechcú, aby sa o ich dieťati hovorilo.
Ak sa potvrdí, že sa našli stopy po užití drog, znamená to, že je dieťa závislé?
Vždy sa veľmi opatrne pristupuje k záveru. Zisťujú sa rôzne príčiny a súvislosti. Diagnostické vyšetrenie sa opakuje, aby sa vylúčilo jednorazové skúšanie. Z prípadov, s ktorými sa dostávame do styku, mi to vychádza tak na päťdesiat percent. Pubertálny vek je obdobie, keď sa experimentuje a skúša sa ako ďaleko sa dá zájsť. Prejavy, ktoré sme spomínali, však môžu byť aj príznakmi rodiacej sa duševnej poruchy, ktoré sa nám v tomto veku zvyknú odhaliť.
Ako sa tínedžerom prihovárate, aby to brali ako dobre mienenú radu, keďže v tomto veku zvyknú a priori robiť to, čo sa im zakazuje.?
V Amerike i Európe sa robil prehľad ako vplýva primárna prevencia na tieto aktivity a ukázalo sa, že je len zopár programov, ktoré potvrdili svoju účinnosť, ostatné sú skôr neutrálne. My sa na to pozeráme zo zdravotného hľadiska a snažíme sa im o tom povedať čo najviac. Často sa môže zdať, že neprijímajú rady, ale v hlavách im to zvykne rozležať a uvedomia si, čo odznelo. Taktiež funguje dať do popredia bezprostredný negatívny dopad, že môžu dostať napríklad AIDS a veľmi sú citliví aj na estetickú stránku. Zaberá na nich, keď vidia, ako rýchlo užívatelia drog zostarli.
Keď počúvame o takýchto prípadoch, zvykneme sa ubezpečovať, že nám sa to nemôže stať, prax však hovorí niečo iné.
Poznám prípady, kde v rodine vychovávajú tri deti a problém s drogami má len jedno. V puberte je prirodzená opozícia voči rodičom a väčšiu autoritu majú priatelia a kamaráti, zlá partia a tlak rovesníkov. Na začiatku nemáme šancu zbadať, že sa niečo deje, často je to až oveľa neskôr. Preto nie je dobré sa za to viniť. Vinovatí sú až vtedy, keď vedia, že dieťa má problém a oni nezareagujú. (ija)
Zdroj:Tatranský dvojtýždenník


 

Drogy nie 2012

drogy nie 2012

drogy nie 2012

drogy nie 2012

drogy nie 2012

drogy nie 2012

drogy nie 2012

drogy nie 2012

drogy nie 2012

drogy nie 2012

drogy nie 2012

drogy nie 2012

drogy nie 2012


 
 

 

Štvrtáci sa učili ako chrániť, ale aj pomáhať
Už piaty rok Mestská polícia (MsP) Vysoké Tatry navštevuje štvrtákov tatranských základných škôl, aby sa im prihovorila a hravou formou ich upozornila na situácie, ktoré sa môžu v živote stať alebo na ľudí, ktorých môžu stretnúť, ale nie vždy by si mali z nich brať príklad. „Prišla nám jar, je pár mesiacov pred prázdninami čo je najvhodnejší čas na to, aby sme sa s deťmi stretli a pohovorili si. Počas leta bývajú deti častejšie samé, viac sa hrávajú po lese a miestach, kde nie sú pod dohľadom. Snažíme sa ich upozorniť nielen na kriminálnu prevenciu, ale aj na tú úrazovú,“ vysvetľuje dôvod stretnutí so školákmi zástupca náčelníka MsP Vysoké Tatry Jozef Štefaňák.
Školáci počúvajú denne upozornenia a zákazy od rodičov i pedagógov, ale predsa z úst človeka v uniforme to znie inak. „Je to také vážnejšie, keď nám rôzne historky rozpráva policajt. Myslím si, že si to aj lepšie zapamätáme,“ povedal Michal Teplický, štvrták Základnej školy s Materskou školou v Dolnom Smokovci. 
Na pomoc si policajti berú aj malú farebnú brožúrku Pomáhať a chrániť, v ktorej prostredníctvom detských kresieb a heslovitých upozornení sú opísané najčastejšie situácie, do akých sa deti nevedomky či vedome môžu dostať. Po besede každému dieťaťu ostáva aj publikácia. „Jej posledná časť je určená aj pre rodičov, ktorí by mali svojim ratolestiam pomôcť pri lúštení krížoviek. Chceli sme tak podnietiť v nich, aby sa viac zaujímali čo ich deti robia, kde a s kým trávia voľný čas,“ vysvetlil zámysel Štefaňák.

Foto: Minulý týždeň sa mestskí policajti stretli najskôr s deťmi z lomnickej školy a potom s deťmi z dolnosmokoveckej školy, ktoré sú aj na obrázku s besedujúcim Jozefom Štefaňákom.  Foto: ija


Obdobie mimo sezóny venujú prevencii

VYSOKÉ TATRY - Mestská polícia vo Vysokých Tatrách využíva medzisezónne obdobie na rôzne preventívne aktivity.

„V letnom aj zimnom období máme vždy veľmi veľa roboty, tak sa aspoň mimo sezóny snažíme venovať čo najviac prevencii,“ konštatoval zástupca náčelníka mestskej polície Jozef Štefaňák. Minulú stredu sa zamerali na žiakov 4. ročníkov. Tým distribuovali zošit nazvaný Mestská polícia deťom, v ktorom im vysvetľujú, na čo si majú dávať pozor pri ceste do školy, na ktorých miestach by sa nemali hrať, či ako sa správať v lese. „Je to už piaty rok, čo to robíme, vždy ku koncu školského roka. Deti sú teraz viac vonku, dlhšie je vidno, o chvíľu sú prázdniny, budú viacej bez dozoru. Zošit je zameraný nielen na kriminálnu prevenciu, ale aj na prevenciu pred úrazmi, aby deti dávali na seba čo najviac pozor. Prvú časť preberieme s deťmi spoločne a tú poslednú, kde je krížovka, necháme, nech ju vylúštia spolu s rodičmi,“ vysvetlil Jozef Štefaňák. V ďalších dňoch ich čaká aj beseda so študentmi smokoveckej odbornej školy. K nim prídu so špeciálnymi okuliarmi, ktoré simulujú opilosť. „Teraz už môžu mať vodičské preukazy aj sedemnásťroční. A vidíme to sami okolo seba - stredoškoláci končia školy, robia rôzne majálesy, juniálesy a ťažká noha na plyne u mladých je neraz smrteľná kombinácia,“ dodal. Do konca mája majú pripravené aj prednášky odborníka s protidrogovou témou a v rámci dopravnej výchovy mobilné dopravné ihrisko na školách.(mna)

Zdroj: Podtatranské noviny


Mestská polícia deťom

V stredu minulého týždňa pripravila Mestská polícia (MsP) Vysoké Tatry bezpečnostnú prednášku „Mestská polícia deťom" v Základnej škole v Tatranskej Lomnici. Už po piatykrát sa stretli príslušníci MsP so žiakmi. „Teším sa angažovanosti policajtov, pretože prevencie nie je nikdy dosť," hovorí zastupujúca riaditeľka Základnej školy Jitka Černá. Prednáška je určená pre žiakov štvrtých ročníkov, ktorí spolu s mestskými policajtmi riešia rôzne témy, ktoré obsahuje zaujímavá brožúrka. Pútavou formou hovorí o tom, s čím sa deti môžu stretnúť a čo sa im môže stať, ak nedajú na seba pozor. Detské kresby sú doplnené o užitočné rady, ktoré sa týkajú dopravy, športu, pobytu pri vode, v lese ale aj v bežnom živote. Posledná časť zošita obsahuje krížovku, ktorú deti lúštia doma s rodičmi.
Autorom malej publikácie je Jozef Štefaňák, zástupca náčelníka MsP Vysoké Tatry, ktorý konštatoval, že touto prednáškou chcú poukázať na nebezpečenstvá, ktoré môžu deti postretnúť. „Do domácej úlohy sú zapojení aj rodičia, aby sa aj oni zaujímali, čo deti robia, s kým sa hrajú a ako trávia voľný čas,“ dodal Jozef Štefaňák.

Zdroj: Podtatranský kuriér z 30. apríla 2012, http://www.podtatransky-kurier.sk, autor: isa


 

MsP detom 2012

MsP deťom

MsP deťom

MsP deťom

MsP deťom

MsP deťom

MsP deťom

MsP deťom

MsP deťom

MsP deťom

MsP deťom

MsP deťom

MsP deťom


 
 

 

Uvedomujú si svoju zodpovednosť?

Kombinácia alkohol a ťažká noha na plyne býva často smrteľná . Mladí však už dnes dostávajú vodičáky od sedemnástich rokov. Uvedomujú si svoju zodpovednosť? Sme v období, keď sa blížia maturity, a s tým spojené oslavy, následne stužkové, ale aj rôzne majálesy a iné zábavy, ktoré sa neodmysliteľne viažu ku koncu roka. A neraz práve mládež posilnená alkoholom si často sadne za volant aby rozmýšľali, aké to môže mať neblahé následky nielen na ich život, ale aj na životy ich spolužiakov, či náhodných okoloidúcich. Na nebezpečenstvá jazdy pod vplyvom alkoholu a agresívnu jazdu prišli v stredu 2. mája 2012 upozorniť žiakov Strednej odbornej školy (SOŠ) v Hornom Smokovci príslušníci Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry, ktorí prednášku pripravili v spolupráci so Slovenským autoturist clubom Ministerstva dopravy, oddelením Becep.
Súčasťou prednášky je prezentácia pod krátkym názvom Jackie, ktorá rozpráva príbeh dvadsaťročnej slečny, účastníčky autonehody, do auta ktorej nabúral mladý vodič pod vplyvom alkoholu. Nielenže pri nehode vyhasli životy mladých ľudí, ale Jackie utrpela rôzne vážne zranenia, v dôsledku ktorých musela podstúpiť viac ako päťdesiat operácií. V priebehu niekoľkých sekúnd prišla o celý svoj život, aj keď prežila... Žiaľ, aj život vodiča, ktorý nehodu spôsobil, je poznačený nielen výčitkami svedomia, ale aj doživotnou traumou.

Žiaci si na prednáške vyskúšali aj okuliare simulujúce opitosť, aby mládež zistila, ako alkohol mení reakcie vodiča. Jozef Štefaňák, zástupca náčelníka MsP Vysoké Tatry

Zdroj textu: Podtatranský kuriér z 2. mája 2012, http://www.podtatransky-kurier.sk

Mestskí policajti prednášali o alkohole za volantom
Tatranskí mestskí policajti navštívili študentov Strednej odbornej školy v Hornom Smokovci. Rozprávali sa s nimi o alkohole za volantom. Súčasťou prednášky bola aj videoprezentácia, ktorá mnohým vyrazila dych.

HORNÝ SMOKOVEC. Prednáškam sa mestskí policajti z Vysokých Tatier venujú celoročne. Na jar je ich cieľovou skupinou mládež na prahu dospelosti.
„Teraz je to obdobie, keď sa začínajú zábavy a oslavy. Mladí dostávajú vodičáky už ako sedemnásťroční a mnohokrát jazdia z frajeriny agresívne. Neuvedomujú si, že kombinácia alkoholu a ťažkej nohy na plyne je často smrteľná,“ povedal prednášajúci Jozef Štefaňák.
Z praxe si Štefaňák pamätá množstvo prípadov, keď za volantom asistoval alkohol. „Preto za mladými chodíme, aby si uvedomili, že auto je zbraň a ak sa nesprávne používa, môže to mať nepekné následky,“ dodal.
Súčasťou prednášky bola aj videoprezentácia, ktorá doslova vyrážala študentom dych. Bol to príbeh mladej Jackie, do auta ktorej nabúral opitý vodič a dievča utrpelo rôzne zranenia, z ktorých sa ťažko dostáva. „Ukázali sme im krutú realitu. Ročne zomiera niekoľko desiatok mladých ľudí pri dopravných nehodách. Na jedného mŕtveho pripadá až desať zranených, ktorí majú trvalé následky. Kým to človek nevidí na vlastné oči, myslí si, že je nedotknuteľný. Toto je jedna z foriem, ako ich na to upozorniť,“ zdôraznil mestský policajt Jozef Štefaňák.

Čerství vodiči sú opatrní
Prednáška bola spojená s niekoľkými praktickými ukážkami. „Pre študentov boli pripravené okuliare simulujúce opitosť, aby si vyskúšali, ako alkohol mení reakcie vodiča,“ povedal Štefaňák. Pre čerstvého vodiča Dominika Daniela je alkohol za volantom dostatočným strašiakom. „Nikdy by som to neskúsil. Mám veľký rešpekt z auta a snažím sa jazdiť opatrne,“ povedal. Jeho spolužiak Dominik Polák jazdí vždy s rodičmi. „Tí mi nedovolia jazdiť prirýchlo či agresívne. Nehovorím, že si nevypijem, ale pod vplyvom za volant nikdy nesadnem,“ dodal. Učiteľka nemeckého jazyka Zuzana Voláková žiakov na túto tému upozorňuje aj počas vyučovania. „Som triednou učiteľkou, moji žiaci sú na prahu dospelosti a poniektorí vodičáky majú. Treba ich na tieto veci upozorňovať, lebo to mnohokrát berú na ľahkú váhu,“ povedala.

Zdroj: www.poprad.korzar.sme.sk, autor: Marek Vaščura


 

BECEP 2012

BECP 2012

BECP 2012

BECP 2012

BECP 2012

BECP 2012

BECP 2012

BECP 2012

BECP 2012

BECP 2012

BECP 2012


 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka