Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rok 2016

Najmenších učia dopravnú výchovu zážitkami

Kým sa roztopí posledný sneh v meste, budú tatranskí škôlkari bohatší o znalosti cestnej premávky. Starajú sa o to príslušníci mestskej polície (MP) vo Vysokých Tatrách. Uniformovaní muži prídu medzi škôlkarov už na budúci týždeň, čím nadviažu na dlhoročnú tradíciu prevencie.

VYSOKÉ TATRY. Dopravná výchova pre deti predškolského veku vychádza z ich špecifického vývinu.

Trojročné deti poznajú len tri základné farby – červenú, žltú a zelenú, no ich šesťroční kamaráti rozlišujú už aj doplnkové farby.
Detské vnímanie a jeho cielený rozvoj, najmä hravou formou, od raného veku napomáha deťom podávať čoraz lepšie výkony. Súvisí to aj s ich bezpečnosťou na ceste.

Deti sú na ceste najzraniteľnejšie

Na malé deti viac zapôsobí bezprostredný zážitok ako slovný komentár k udalosti. Preto medzi nich mestskí policajti zavolajú filmového hrdinu – maskota prevenčného dopravného projektu – ktorý ich bezpečne prevedie priechodom pre chodcov i križovatkami ciest.

Ako pripomenul iniciátor tatranských bezpečnostných projektov Jozef Štefaňák, zástupca náčelníka MsP vo Vysokých Tatrách, deti patria medzi najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky.

„Najmenší účastníci cestnej premávky sú ešte pod dozorom dospelých, ale vnímajú dôležitosť jej pravidiel. Tie sa na deti  'nalepia'  aj prostredníctvom maľovanky či leporelom s piktogramami a najčastejšími dopravnými značkami,“ opísal postup dopravnej výuky.

Deťom policajti pripomenú nutnosť nosiť reflexné prvky pre lepšiu viditeľnosť, používanie autosedačiek či osvetlenia na bicykli

Škôlkarov pravidelne vyučujú

Podľa Štefaňáka musia pomáhať predchádzaniu nehôd na cestách aj rodičia.
„Je dôležité, aby dopravnej výchove svojich detí od najútlejšieho veku venovali veľkú pozornosť a sami im boli príkladom,“ zdôraznil.

Cielenou prevenciou a osvetou medzi účastníkmi cestnej premávky „mestskáči“ dosahujú stabilné úspechy. Dopravná nehodovosť v Tatrách sa pohybuje na nízkej úrovni.

„Každé dieťa v ten deň odíde zo škôlky bohatšie nielen o cenné rady pre bezpečný pohyb na ceste, ale pribudnú im reflexné prvky,“ dodal.
Už v minulosti tak mestskí policajti zaodeli škôlkarov do reflexných vestičiek a každoročne dbajú aj na inovovanie ich reflexnej výbavy, ktorú využijú pri dlhých prechádzkach mestom.

Mestskí policajti navštívia škôlkarov v centre mesta Vysoké Tatry – od Nového Smokovca cez Dolný Smokovec po Tatranskú Lomnicu počas troch dní tohto týždňa.
Zdroj: Popradský Korzár dňa 21. marca 2013, www.poprad.korzar.sme.sk, autor: Marek Nemec


Zážitková dopravná výchova pre najmenších

VYSOKÉ TATRY – Kým sa roztopí posledný sneh v meste, budú tatranskí škôlkári „podkutí“ znalosťami cestnej premávky. Aby na cesty vyrazili malí chodci, cyklisti či kolobežkári zodpovednejší, o to sa postará Mestská polícia (MsP). Uniformovaní muži prídu medzi nich už na budúci týždeň. Nadväzujú na dlhoročnú tradíciu prevencie.

Dopravná výchova pre deti predškolského veku vychádza z ich špecifického vývinu. Trojročné deti poznajú len tri základné farby – červenú, žltú a zelenú, no ich šesťroční kamaráti rozlišujú už viac, aj doplnkových farieb. Detské vnímanie a jeho cielený rozvoj, najmä hravou formou, už od raného veku napomáha deťom podávať čoraz lepšie výkony. Súvisí to aj s ich bezpečnosťou na ceste.

Na malé deti viac zapôsobí bezprostredný zážitok ako slovný komentár k udalosti. Preto medzi nich mestskáči „zavolali“ filmového hrdinu Zajačika Becepáčika, maskota prevenčného dopravného projektu, ktorý ich bezpečne prevedie priechodom pre chodcov i križovatkami ciest. „Deti patria medzi najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky,“ pripomína iniciátor prevenčných projektov MsP, zástupca jej náčelníka, Jozef Štefaňák.
Najmenší účastníci cestnej premávky sú ešte pod dozorom dospelých, ale vnímajú dôležitosť jej pravidiel.

Tie sa na deti „nalepia“ aj prostredníctvom omaľovánky Becepáčik radí, či leporelom s piktogramami a najčastejšími dopravnými značkami. Deťom policajti pripomenú nutnosť nosiť reflexné prvky pre lepšiu viditeľnosť, používanie autosedačiek, či osvetlenia na bicykli

Aby aj rodičia predišli tragédiám na cestách, je dôležité, aby dopravnej výchove svojich detí od najútlejšieho veku venovali veľkú pozornosť a sami im boli príkladom.
Cielenou prevenciou a osvetou medzi účastníkmi cestnej premávky mestskáči dosahujú stabilné úspechy. Dopravná nehodovosť v Tatrách sa pohybuje na nízkej úrovni.

Každé dieťa v ten deň odíde zo škôlky bohatšie nielen o cenné rady pre bezpečný pohyb na ceste, ale pribudnú im reflexné darčeky. Už v minulosti zaodeli mestskáči škôlkárov do reflexných vestičiek a každoročne dbajú na inovovanie ich reflexnej výbavy, ktorú využijú pri dlhých prechádzkach mestom.

Mestskí policajti navštívia škôlkárov v centre mesta Vysoké Tatry – od Nového Smokovca cez Dolný Smokovec po Tatranskú Lomnicu počas troch dní budúci týždeň. (luci)


 

Becepáčik 2013

Becepáčik 2013

Becepáčik

Becepáčik 2013

Becepáčik

Becepáčik 2013

Becepáčik

Becepáčik 2013

Becepáčik

Becepáčik 2013

Becepáčik

Becepáčik 2013

Becepáčik


 
 
Becepáčik 2013

Becepáčik

Becepáčik 2013

Becepáčik


 

Šmejdi útočia na seniorov aj prostredníctvom sociálnych sietí

Celý minulý týždeň (predposledný septembrový) sa v tatranských denných centrách niesol v znamení besied s Ľubicou Gálisovou, prezidentkou Fóra pre pomoc starším. Aj keď šmejdi sú stále aktuálnou témou a vďaka upravenej legislatíve museli sa mnohých nekalých praktík vzdať, stále nachádzajú spôsob, ako vymámiť od ľudí peniaze.

 

„U nás v Tatrách sme sa nestretli s prípadom, že by niekto šmejdom naletel. Verím tomu, že je to aj vďaka tomu, že sa pravidelne snažíme našich seniorov informovať o nových formách ich nátlaku,“ priblížil Jozef Štefaňák, zástupca náčelníka Mestskej polície Vysoké Tatry.

Podvodníci na sociálnych sieťach: Nástrahy sa tak na najohrozenejšiu skupinu obyvateľstva pre

sťahovali z verejných priestranstiev do domácností. Šmejdi zvonia pri dverách, ozývajú sa

prostredníctvom telefónov, mailových adries, ale aj cez sociálne siete.

„Na Facebooku sa uzatvárajú priateľstvá a najčastejšie muži vydávajúci sa za cudzincov ponúkajú osamelým ženám rôzne výhody a že im kde-čo zabezpečia. Výsledkom je, že vymámia od nich peniaze. Od jednej pani tak vytiahli 5,7-tisíc eur, od inej dokonca až 50-tisíc eur. Nechápem, prečo dokáže jedna žena naletieť človeku, ktorého nepozná, ale na tej druhej je pre mňa pochopiteľné, že ak ľudia žijú sami, nemajú financie, tak im dobre padne, keď sa o nich niekto zaujíma, alebo im ponúka pomoc,“ konkretizuje Gálisová. Mestskí policajti odporúčajú na takéto

podvodné správy nereagovať, či už sú to Nigérijské listy, správy o výhrach alebo ponuky priateľstva od osôb, ktoré nepoznáme. Podvodníci striehnu na každom kroku a nie len cez internet, ale sú to vreckári v obchodoch, autobusoch a podobne. Ubližujú neraz aj blízki:

Ďalší problém, ktorý nám narastá, je týranie starších ľudí a často je to aj zo strany tých najbližších. „My sa s tým cez Senior linku stretávame takmer denne, je to tým, že im nie

je poskytnutá patričná starostlivosť, nepodávajú im lieky, nezabezpečia služby či lekára. Neraz sú týraní nielen fyzicky, ale aj psychicky. Toto je obrovský problém, na ktorý upozorňujeme. Veľakrát seniorov zneužívajú vlastné deti či vnuci. Vyťahujú od nich

peniaze a snažia sa získať aj ich majetok. Neraz sa z nich takto stávajú bezdomovci,“

konštatuje Gálisová. Senior linka je funkčná už od roku 2009 a podľa slov prezidentky občianskeho združenia majú mesačne okolo 200 až 250 telefonátov, kde starší

ľudia hľadajú pomoc. Podľa nej by sme mali byť všímavejší a ohľaduplnejší.

„Aj preto sa snažíme dostať medzi deti, aby sme zistili, aký majú vzťah

k seniorom a zasa naopak, pretože medzigeneračná spolupráca de facto neexistuje.“

Zdravie ako zaručená téma úspechu: Šmejdi sa snažia vždy odhaliť slabú stránku svojej potencio

nálnej obete. Raz je to samota, inokedy finančná núdza, ale najčastejšie je to zdravie.

„Predávajú zázračné škatuľky, ktoré liečia, tak načo sa dopovať chémiou, keď za tristo eur môžete mať liek, ktorý účinkuje okrem rakoviny takmer na všetko?,“ dopĺňa ďalší príklad Štefaňák. A to sme ešte nespomenuli falošných exekútorov, odpisovačov energií či tých, čo prevádzajú sčítanie obyvateľstva. (ija)

Autor: Inga Janigová

Zdroj: Tatranský Dvojtýždenník

 


 
seniori 2016

seniori 2016

seniori 2016

seniori 2016

seniori 2016

seniori 2016

seniori 2016

seniori 2016

seniori 2016

seniori 2016

seniori 2016

seniori 2016


 
 

 

Jesennú zbierku nepotrebností majú Tatranci za sebou

VYSOKÉ TATRY - Odliv zbytočností z domácností musí byť cielený. Príkladne o tom roky presviedča domáce obyvateľstvo Mestská polícia (MsP)Vysoké Tatry a pravidelne im umožňuje sa takto elegantne zbaviť nepotrebných vecí. Každoročne sa vyzbiera takýmto spôsobom priemerne päť ton vecí, ktoré dostanú druhú šancu. Nebolo to inak ani minulý pondelok, keď Tatranci znášali plné vrecia od Vyšných Hágov až po Tatranskú Lomnicu.

 

Do jesennej akcie sa zapojili mladí i starí. Vo vopred stanovenú hodinu už čakali na stano-

vištiach ľudia i plné vrecia. „Na niektoré miesta sme sa museli vrátiť s autom aj dvakrát a vyšli sme v ústrety aj tým, ktorí ich z objektívnych príčin nevedeli doniesť na určené miesto a zašli sme aj k nim domov,“ približuje mestský policajt Dušan Renner.

S plnými igelitkami „dobehli“ aj deti z Materskej školy v Novom Smokovci, v Dolnom

Smokovci zasa využili najmä pracujúci to, že vrecia mohli nechať v tamojšom dennom

centre. „Robíme to tak už roky. Prvé vrecia donášali obyvatelia už pred dvoma týždňami, ale

najviac sa ich tu nahromadilo včera a dnes ráno. Vlani sme narátali 67 vriec a teraz sme

ich počítať ani nestihli,“ hovorí Alžbeta Pálfiová a pridáva sa jej kolegyňa z denného centra

Elena Špaková a vyratúva, čo všetko Dolnosmokovčania doniesli: „Sú tu obleky, svetre, suk-

ne, topánky, kabelky, posteľné obliečky i periny a, aha, pozrite aký parádny kožuch a dokonca aj koberce...,“ hovorí obyvateľka Dolného Smokovca popri tom, ako znáša vrecia a krabice.

Ľudia neraz ťažko vyhadzujú veci, ktoré síce už reálne nepotrebujú, ale stále majú k

nim citový vzťah, preto sa ich vždy dokážu ľahšie zbaviť, ak dostanú nádej, že ešte poslúžia niekomu inému. Najmä textílie je možné „posunúť“ charitatívnym organizáciám, ktoré sa

vecnej pomoci potešia. „Prvé roky putovali napríklad odevy a obuv obyvateľom Inštitútu

Krista Veľkňaza (IKV) z podtatranských Žakoviec,“ začína ságu humánnej charity zástupca náčelníka MsP Vysoké Tatry Jozef Štefaňák.

Tamojší chovanci vyrazili do terénu, pomôcť po kalamite v roku 2004, no veru, odetí

dobre neboli. Naše ďakujem za ich nezištnú pomoc v podobe vriec odevov sa ešte niekoľko

rokov opakovalo.“ Ďalšie roky prešívali textílie z tatranských domácností ženy z oravskej

neziskovky Pomocný anjel na nemocničný erár. Výber aktuálneho adresáta, Sociálne družstvo Diakonie Broumov v královohradeckom kraji v ČR vznikol na základe ich deklarovania ponúk pracovných príležitostí pre znevýhodnených na trhu práce, čo sympatickým spôsobom zarezonovalo aj medzi „mestskáčmi“. (ija)

Autor: Inga Janigová

Zdroj: Tatranský Dvojtýždenník


 

Zo sánok na bicykle a kolobežky

VYSOKÉ TATRY – Doslova v takomto slede fungovali detské športy v Tatrách túto jar. Posledný aprílový týždeň sa školáci vo Vyšných Hágoch guľovali a stavali snehuliakov, no začiatkom mája zapreli nohy do pedálov bicyklov.  

 

Pribúda cyklistov, cyklochodníkov, aj nadšenia z pohybu na čerstvom vzduchu. Aby sa deti, účastníci cestnej premávky, správali obozretne a podľa pravidiel, na to veľmi dôkladne dozreli hliadky Mestskej polície (MsP).

Pred štyrmi rokmi im do vozového parku pribudla desiatka detských kolobežiek a bicyklov, ktoré získali vďaka neúnavnej každoročnej snahe o výuku praktickej dopravnej výchovy.

Po rokoch „lízingu“ mobilných dopravných ihrísk prevádzkujú mobilné dopravné ihrisko vo vlastnej réžii. Praxou na improvizovaných križovatkách tak prejde viac detí a v prípade náhlej zmeny počasia môžu zabukovaný termín výučby mestskáči preložiť na obdobie priaznivejšieho počasia.

 

„Vďaka vypozorovanému správaniu sa detí na dopravnom ihrisku ich vieme usmerniť a vystríhať ich chybným krokom, a to platí nielen pre chodcov,“  obhajuje dopravnú teóriu v praxi zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák, z iniciatívy ktorého sa mobilným dopravným ihriskom aj tohto roku preskúšajú desiatky detí v Tatrách.

Byť účastníkom cestnej premávky je vážna vec, aj preto detské, často úsmevné reakcie na situácie v doprave mestskáči dávajú na pravú mieru. „Od jedného z bonzáčikov sme sa dozvedeli, že otecko jazdil na červenú,“ načína Štefaňák úsmevnú story, ktorú za humornú možno považovať len keď nevinné dieťa „natrie“ rodičov pred policajtmi. V skutočnosti je to nielen na pokutu ale vážnu prevýchovu. „Aj preto je naša misia veľmi zodpovedná, lebo deti nevedomky odpozorujú aj zlý príklad,“ upozorňuje Štefaňák.

„Čoraz viac detí ako pasažierov sa vozí v autách rodičov, čoraz viac ich do vybranej základnej školy chodí mimo svoje bydlisko. Sú samostatnejšie ako my v ich veku, no zraniteľné rovnako,“ apeluje týmto aj na rodičov Štefaňák. Po stýkrát s deťmi memoruje povinnosť nosenia reflexných prvkov kvôli ich viditeľnosti, povinnosť nosenia prilby pri bicyklovaní, voľbu čo najkratšej trasy pri prechádzaní cesty, kde nie je priechod pre chodcov.

Roky praxe ho presviedčajú o tom, že politiku a metodiku bezpečnosti cestnej premávky dostávajú Tatranci pod kožu. „Prevenciu dopravnej nehodovosti berú naši obyvatelia vážne,“ dumá Štefaňák, ktorý vlani úspešne zavŕšil dvadsaťročnú kariéru mestského policajta. Teší ho, že môže ľudí povzbudzovať k prevzatiu vlastnej zodpovednosti za svoju bezpečnosť, aj bezpečnosť iných, a to už od útleho veku.

 

Mestskáči po zime oživili znalosť cestnej premávky všetkých školákov prvého stupňa na tunajších základných školách, zavítali aj k škôlkárom. Tí v Dolnom Smokovci boli predskokanmi celej dvojtýždňovej tour mestských policajtov medzi žiakmi.

O náročnosti podujatia svedčí aj fakt, že napriek enormnému úsiliu mestských policajtov sa im pre veľký záujem nepodarilo na dopravnom ihrisku preveriť všetkých adeptov na cestné dobrodružstvá. Hŕstka školákov si tak pravidlá cestnej premávky na mobilnom dopravnom ihrisku preskúša v novom školskom roku hneď na jeseň.  (stefa)


 
Mobilné dopravné ihrisko 2016

Mobilné dopravné ihrisko 2016

Mobilné dopravné ihrisko 2016

Mobilné dopravné ihrisko 2016

Mobilné dopravné ihrisko 2016

Mobilné dopravné ihrisko 2016

Mobilné dopravné ihrisko 2016

Mobilné dopravné ihrisko 2016

Mobilné dopravné ihrisko 2016

Mobilné dopravné ihrisko 2016

Mobilné dopravné ihrisko 2016

Mobilné dopravné ihrisko 2016


 
 

 

Vidím ťa!

Vysoké Tatry – Pokrik, ktorý si pamätáme z detskej hry na schovávačku, čoraz častejšie získava život zachraňujúci zmysel. Reflexná výbava „zviditeľnením“ chodca ako účastníka cestnej premávky zmenšuje pravdepodobnosť, že sa najmä za zníženej viditeľnosti stane nechceným terčom.

„Nikdy nesmieme prevenciu zanedbávať,“ apeluje zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry, Štefaňák na Tatrancov. „Chodca len v tmavom oblečení vidíte na vzdialenosť dvadsiatich metrov, no prirátajte brzdnú dráhu vozidla a jeho šanca vyhnúť sa kolízii je zanedbateľná,“ preratúva Štefaňák. „No chodca v reflexnom oblečení vidíte na vzdialenosť desaťkrát väčšiu, na dvesto metrov, čo dáva šancu vodičovi aj chodcovi, vzájomne na seba reagovať,“ myslí si.

Podľa neho policajné memorovanie myšlienky „vidieť a byť videný“ prináša v Tatrách svoje ovocie. Hoci podľa najčerstvejších štatistických zistení vlani zahynulo pri dopravných nehodách na Slovensku 80 chodcov, čo oproti roku 2014 to predstavuje nárast o 22 prípadov, v úzkom regióne sa dopravná nehoda s následkom smrti chodca za toto obdobie neeviduje.

No smutný prípad z predvianočného Kežmarku vzal v jednej z tatranských rodín mamu, svokru a starú mamu. Bezprostredne pri priechode pre chodcov, no za veľmi zlej viditeľnosti v skorých ranných hodinách...

V spolupráci s Farským úradom Vysoké Tatry budú už v najbližšom období členovia tatranskej MsP po skončení omše pred tatranskými kostolmi všetkým ľuďom rozdávať reflexné predmety.

„Dva roky platí novelizácia „cestného zákona“, ktorá chodcom idúcim po krajnici alebo po okraji vozovky prikazuje mať na sebe reflexné prvky za zníženej viditeľnosti nielen mimo obce, ale aj v obci,“ vysvetľuje úmysel, doplniť tatranským seniorom reflexnú výbavu, Jozef Štefaňák. „Aj preto, aby tá nehoda bola naozaj tou poslednou,“ verí Štefaňák, že ich dobrý úmysel podvihne povedomie chodcov, účastníkov cestnej premávky v správne konanie.

Akciu podporilo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, sekcia BECEP, ktorá akciu mestskáčov podporila venovaním reflexnej výbavy. (stefa)


 
reflexné predmety 2016

reflexné predmety 2016

reflexné predmety 2016

reflexné predmety 2016

reflexné predmety 2016

reflexné predmety 2016

reflexné predmety 2016

reflexné predmety 2016

reflexné predmety 2016

reflexné predmety 2016

reflexné predmety 2016

reflexné predmety 2016


 
 

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka