Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rok 2017

Bojovať proti drogám chcú aj besedami na školách

Vo Vysokých Tatrách budú policajti diskutovať aj o alkohole a jeho vplyve na mladistvých.

 

POPRAD. Vo Vysokých Tatrách sa bude mestská polícia koncom druhého decembrového týždňa venovať boju proti drogám, spolu s odborníkmi sa vyberie na dve základné školy a jednu strednú.

Ako pripomenul zástupca náčelníka mestskej polície Jozef Štefaňák, len pred mesiacom sa v Trenčíne policajtom podarilo usvedčiť študenta z obchodovania s drogami.

„Aj táto informácia svedčí o tom, že toxikománia nie je problémom len konzumentov drog. Drogy a ich distribúcia sú fenoménom prekračujúcim hranice krajín a kontinentov, obchod s nimi je čoraz sofistikovanejší. Vedie k zdravotným, sociologickým a ekonomickým dôsledkom, no s neutíchajúcou snahou o univerzálne riešenie,“ uviedol.

Pomôcť v boji proti tomuto zlu môžu podľa jeho slov aj besedy so študentmi.

Prídu aj odborníci na liečbu

Mestskí policajti navštívia vo štvrtok 14. decembra o 8:30 h Strednú odbornú školu v Hornom Smokovci, následne o 10:50 h Základnú školu v Dolnom Smokovci.

V piatok ich čaká stretnutie so žiakmi Základnej školy v Tatranskej Lomnici o 9:30.

Na stretnutia príde aj hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR a riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave Ľubomír Okruhlica spolu s kolegyňou, ktorá sa špecializuje na detoxikačné skupinové programy.

Štefaňák pripomenul, že aj mestskí policajti bývajú konfrontovaní s trestnou činnosťou páchanou pod vplyvom návykových látok.

Doplnil, že práve tohtoročný Európsky týždeň boja proti drogám sa venoval alkoholu ako legálnej droge.

„Na Slovensku je alkoholová závislosť dedičstvom z minulosti, keď prípitky patriace ku koloritu osláv pokračovali pitím ako takým. Alkohol je súputníkom smútkov a radostí národa, preto aj problematike alkoholu a jeho vplyvu na mladistvých bude venovaný blok prednášok,“ uzavrel.

Zdroj: 13. decembra 2017 o 13:21 SITA, www.spis.korzar.sme.sk


 
Drogy nie 2017

Drogy nie 2017

Drogy nie 2017

Drogy nie 2017

Drogy nie 2017

Drogy nie 2017

Drogy nie 2017

Drogy nie 2017

Drogy nie 2017

Drogy nie 2017

Drogy nie 2017

Drogy nie 2017


 
 

 

Škôlkari

spoznali Zajačika Becepáčika

NOVÝ SMOKOVEC

– Hoci sa apríl považuje za mesiac dopravnej bezpečnosti, Mestská polícia Vysoké Tatry (MsP VT) kladie dôraz na dopravnú výchovu pre predškolákov i školákov počas celého roka. Po nástupe detí do škôl ich navštívili s mobilným doprav­ným ihriskom, aby si žiaci prvého stupňa zopakovali základné poznatky o tom, ako sa správať, keď sú účastníkmi cestnej dopravy. Prvé návyky však dostávajú deti už v materských školách. „Prednáška musí byť vždy prispôsobená veku detí, a tak u školákov volíme iný prístup ako u škôlkarov. Tu sa nám osvedčil edukatívny program so Zajačikom Becepáčikom, ktorý sa učí správne prechádzať cez cestu za pomoci svetelného značenia. Popri tom sa naučia pár základných značiek. Deti vždy poteší pexeso, ktoré im s touto tematikou rozdáme,“ priblížil Jozef Štefaňák, zástup­ ca náčelníka MsP VT, ktorý však jedným dychom dodáva, že rodičia musia byť v tejto edukačnej činnosti nápomoc­ní. „Je potrebné, aby sa rodičia s nimi pexeso zahrali a stále sa rozprávali o nástrahách, ktoré deti ako účastníkov cestnej premávky čakajú. Len spoločnými silami môžeme eliminovať počty dopravných nehôd a hlavne by mali ísť svojím konaním deťom vzorom. Nemôžem na jednej strane porušovať pravidlá a na druhej strane chcieť, aby ich moja dcéra či syn dodržiavali.“

Zdroj: Tatranský dvojtýždenník č. 23/2017, autor: (ija)


 
Bcepáčik 2017

Bcepáčik 2017

Bcepáčik 2017

Bcepáčik 2017

Bcepáčik 2017

Bcepáčik 2017

Bcepáčik 2017

Bcepáčik 2017

Bcepáčik 2017

Bcepáčik 2017


 

Mestskí policajti Vysokých Tatier vzdelávajú deti na dopravnom ihrisku

TASR, včera 8:34 22.05.2017

V týchto dňoch sa kampane na dopravnom ihrisku zúčastnia žiaci základných škôl z Tatranskej Lomnice, Dolného Smokovca a Vyšných Hágov. Ilustračné foto

Vysoké Tatry 22. mája (TASR) – Mestskí policajti Vysokých Tatier pripravujú pre tatranské základné a materské školy podujatia zamerané na prevenciu pred detskou dopravnou nehodovosťou. Ako uviedol zástupca náčelníka Mestskej polície Vysoké Tatry Jozef Štefaňák, túto nehodovosť chcú udržať na nulovej úrovni.

V minulosti dopravnú edukáciu mestskí policajti praktizovali na zapožičanom mobilnom dopravnom ihrisku, piatu jar modelové situácie v cestnej premávke simulujú na vlastnom dopravnom ihrisku. „Najčastejšími príčinami úmrtí detí a mladistvých vo veku od 10 do 19 rokov vo svete sú dopravné nehody. Vyplýva to zo správy Svetovej zdravotníckej organizácie. Podľa údajov z nej v celosvetovom meradle v roku 2015 zahynulo takto 1,2 milióna tínedžerov. Každý desiaty zahynul pri dopravnej nehode, väčšinou v pozícii chodca či cyklistu. A každý deň tak zomiera vo svete zhruba 300 tínedžerov,“ povedal tvorca preventívnych projektov Štefaňák.

Ako doplnil, pri dodržaní cestného zákona, a teda použití reflexných ochranných prvkov za zníženej viditeľnosti už aj v obci, stúpne viditeľnosť chodca na 200 metrov, a tak aj šanca nestať sa obeťou dopravnej nehody. Deti z ihriska odchádzajú nielen zdatnejšie v pravidlách cestnej premávky, ale domov si odnesú aj reflexné predmety.

Bezpečnostné kampane mestská polícia adresuje najmä prvákom, ale aj žiakom materských škôl či seniorom. V týchto dňoch sa kampane na dopravnom ihrisku zúčastnia žiaci základných škôl z Tatranskej Lomnice, Dolného Smokovca a Vyšných Hágov.

Zdroj: https://www.teraz.sk/regiony/vysoke-tatry-mestski-policajti-vzdel/261024-clanok.html


Deti na ceste bezpečne, a nikdy inak

VYSOKÉ TATRY – Leitmotívom Mestských policajtov (MsP), ktorí takmer dve desaťročia pripravujú pre tatranské školy a škôlky podujatia zamerané na prevenciu pred detskou dopravnou nehodovosťou je, udržiavať ju na nulovej úrovni. Darí sa to!

 

Deti sú rovnocenní, a rovnako častí, účastníci cestnej premávky ako dospelí, avšak zraniteľnejší. Nielen kvôli mentálnej úrovni, ale aj preto, že ich ako chodcov, kolobežkárov či cyklistov nechráni konštrukcia automobilu, najvyužívanejšieho dopravného prostriedku na svete. Sú viac „na rane“.

Aby sa nástrahy dopravy na deti čo najviac eliminovali, cyklicky ich mestkáči vzdelávajú.

V minulosti dopravnú edukáciu praktizovali na zapožičanom mobilnom dopravnom ihrisku, piatu jar modelové situácie v cestnej premávke nasimulujú mestskáči deťom na vlastnom dopravnom ihrisku.

 

„Najčastejšími príčinami úmrtí detí a mladistvých vo veku od 10 do 19 rokov vo svete sú dopravné nehody. Vyplýva to zo správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Podľa údajov z nej v celosvetovom meradle v roku 2015 zahynulo takto 1,2 milióna tínedžerov. Každý desiaty zahynul pri dopravnej nehode, väčšinou v pozícii chodca či cyklistu. A každý deň tak zomiera vo svete zhruba tristo tínedžerov,“ pripomína varovné čísla tvorca preventívnych projektov, zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák.

 

Výklad slovenskej judikatúry uvádza, že pri dodržaní cestného zákona, a teda použití reflexných ochranných prvkov za zníženej viditeľnosti už aj v obci, stúpne viditeľnosť chodca na dvesto metrov a tak aj šanca nestať sa obeťou dopravnej nehody.

Deti z ihriska odchádzajú nielen „podkutejšie“ v pravidlách cestnej premávky a bohatšie o zážitky, ale domov si odnášajú aj praktické reflexné predmety, ktoré im napomôžu byť videnými pre iných účastníkov cestnej premávky.

Pre každé dieťa máme pexeso s dopravnými značkami, ktoré mu aj s rodičmi a súrodencami i po návrate z dopravného ihriska domov hravou formou umožní ich memorovanie. Aby sa informácie nimi sprostredkované opakovane deťom dostávali do hlávok,“ hovorí Štefaňák. Z dlhoročných skúseností vie, že deti majú výborné pozorovacie vlastnosti, ale až opakovanie potrebných vnemov, v tomto prípade dopravných značiek, vycibrí ich pamäť, aby sa v cestnej premávke mohli pomocou nich orientovať.

 

Bezpečnostné kampane tatranských mestských policajtov pamätajú na všetkých účastníkov cestnej premávky bez rozdielu. Svoje odporúčania na cesty spravidla na začiatku školského roka adresujú prvákom, neskôr na jeseň seniorom, škôlkarov priebežne navštívia s programom Zajačik BECEPÁČIK a pred letnými prázdninami „prevetrávajú“ žiakov prvého stupňa základných škôl na dopravnom ihrisku. (stefa)

 

Plán návštevy mobilného dopravného ihriska medzi deťmi 1. až 4. ročníkov základných škôl - nasledovne:

- žiakom v ZŠ Tatranská Lomnica v pondelok 22.5.2017 o 7.40 h.

- pre žiakov ZŠ Dolný Smokovec v utorok 23.5.2017 o 8.00 h.

-pri ZŠ Vyšné Hágy v piatok 26.5.2017 o 8.30 h.


VYSOKÉ TATRY: Mestskí policajti vzdelávajú deti na dopravnom ihrisku

TASR, včera 8:09, teda 22.05.2017

V minulosti dopravnú edukáciu mestskí policajti praktizovali na zapožičanom mobilnom dopravnom ihrisku.

 

Vysoké Tatry 22. mája (TASR) – Mestskí policajti Vysokých Tatier pripravujú pre tatranské základné a materské školy podujatia zamerané na prevenciu pred detskou dopravnou nehodovosťou. Ako uviedol zástupca náčelníka Mestskej polície Vysoké Tatry Jozef Štefaňák, túto nehodovosť chcú udržať na nulovej úrovni.

V minulosti dopravnú edukáciu mestskí policajti praktizovali na zapožičanom mobilnom dopravnom ihrisku, piatu jar modelové situácie v cestnej premávke simulujú na vlastnom dopravnom ihrisku. „Najčastejšími príčinami úmrtí detí a mladistvých vo veku od 10 do 19 rokov vo svete sú dopravné nehody. Vyplýva to zo správy Svetovej zdravotníckej organizácie. Podľa údajov z nej v celosvetovom meradle v roku 2015 zahynulo takto 1,2 milióna tínedžerov. Každý desiaty zahynul pri dopravnej nehode, väčšinou v pozícii chodca či cyklistu. A každý deň tak zomiera vo svete zhruba 300 tínedžerov,“ povedal tvorca preventívnych projektov Štefaňák.

Ako doplnil, pri dodržaní cestného zákona, a teda použití reflexných ochranných prvkov za zníženej viditeľnosti už aj v obci, stúpne viditeľnosť chodca na 200 metrov, a tak aj šanca nestať sa obeťou dopravnej nehody. Deti z ihriska odchádzajú nielen zdatnejšie v pravidlách cestnej premávky, ale domov si odnesú aj reflexné predmety.

Bezpečnostné kampane mestská polícia adresuje najmä prvákom, ale aj žiakom materských škôl či seniorom. V týchto dňoch sa kampane na dopravnom ihrisku zúčastnia žiaci základných škôl z Tatranskej Lomnice, Dolného Smokovca a Vyšných Hágov.

Zdroj: http://skolskyservis.teraz.sk/skolstvo/vysoke-tatry-mestski-policajti-vzdel/34784-clanok.html


 
Mobilné dopravné ihrisko 2017

Mobilné dopravné ihrisko 2017

Mobilné dopravné ihrisko 2017

Mobilné dopravné ihrisko 2017

Mobilné dopravné ihrisko 2017

Mobilné dopravné ihrisko 2017

Mobilné dopravné ihrisko 2017

Mobilné dopravné ihrisko 2017

Mobilné dopravné ihrisko 2017

Mobilné dopravné ihrisko 2017

Mobilné dopravné ihrisko 2017

Mobilné dopravné ihrisko 2017


 
 
Mobilné dopravné ihrisko 2017

Mobilné dopravné ihrisko 2017

Mobilné dopravné ihrisko 2017

Mobilné dopravné ihrisko 2017

Mobilné dopravné ihrisko 2017

Mobilné dopravné ihrisko 2017


 

Deň detí budú vo Vysokých Tatrách oslavovať dva dni

Predvedú sa ozbrojené a záchranné zložky, vystúpi aj spevák Martin Harich.

29. máj 2017 o 11:29  SITA

Martin Harich. Poteší deti v Tatrách.(Zdroj: Judita Čermáková)

VYSOKÉ TATRY. Oslavy Medzinárodného dňa detí (MDD) sa začnú vo Vysokých Tatrách už v stredu ráno 31. mája.

Deti všetkých troch tatranských základných škôl mesto pozvalo do parku v Tatranskej Lomnici. Stretnú sa tam so zástupcami ozbrojených a záchranných zložiek, ktorí prostredníctvom ukážok predvedú, ako vyzerá ich nasadenie v praxi.

Medzi deti prídu zástupcovia Horskej záchrannej služby, Hasičského a záchranného zboru Slovenskej republiky (SR), Policajného zboru SR, Regrutačnej skupiny Ozbrojených síl SR z Prešova, ale tiež vojenská i mestská polícia a dobrovoľní hasiči z Tatranskej Lomnice i Tatranskej Kotliny, ktorí si plánujú urobiť medzi žiakmi nábor.

Podujatie v parku sa v stredu začne o 8:30.

„Dnes, v dobe internetu a virtuálneho sveta sme chceli deťom sprostredkovať pozitívne vzory, nech vedia, že takíto ľudia sú z mäsa a kostí, a preto sme oslovili zástupcov jednotlivých zložiek, aby sa stali súčasťou pripraveného programu,“ uviedol Jozef Štefaňák, zástupca náčelníka Mestskej polície Vysoké Tatry.

Ako ďalej informoval, jednotlivé zložky prídu aj s modernou technikou.

„Z výbavy vojska nebude chýbať napríklad obrnené auto Aligátor. Policajní technici z Popradu zasa ukážu deťom, ako sa berú odtlačky prstov,“ priblížil program.

Vystúpi aj Martin Harich

Po ukážkach ozbrojených síl a záchranných zložiek vystúpi priamo v parku hudobný hosť Martin Harich s kapelou.

Prvú časť programu osláv MDD zabezpečila Mestská polícia Vysoké Tatry, o kultúrnu sa postaralo oddelenie kultúry a športu mesta Vysoké Tatry.

„Nezabudli sme ani na najmenšie deti, vo štvrtok 1. júna je pre škôlkarov pripravená šou kúzelníka Wolfa pod názvom Sranda Banda. Prvé vystúpenie je naplánované na 9:00 v kongresovej sále Kúpeľov Starý Smokovec, na ktoré sú pozvané deti z materských škôl v Hágoch a Smokovcoch. O 11:00 program kúzelník Wolf zopakuje v koncertnej sále Základnej umeleckej školy v Tatranskej Lomnici, kde si ho pozrú deti z predškolských zariadení v Tatranskej Lomnici a Tatranskej Kotline,“ konkretizoval vedúci oddelenia kultúry a športu Ján Bendík.

Zdroj: Korzár Spiš dňa 31.05.2017


Čítajte viac: https://spis.korzar.sme.sk/c/20544901/den-deti-budu-vo-vysokych-tatrach-oslavovat-dva-dni.html#ixzz4ieh2Vpbr


 

Počas MDD sa malí Tatranci stretnú aj so záchranármi a hasičmi

TASR, 29. mája 2017 12:34, aktualizované 29. mája 12:33

Oslavy Medzinárodného dňa detí začnú vo Vysokých Tatrách v stredu 31. mája o 8.30 h. Deti všetkých troch tatranských základných škôl sú pozvané do parku v Tatranskej Lomnici.


Vysoké Tatry 29. mája (TASR) - Oslavy Medzinárodného dňa detí (MDD) začnú vo Vysokých Tatrách v stredu 31. mája o 8.30 h. Deti všetkých troch tatranských základných škôl sú pozvané do parku v Tatranskej Lomnici, kde sa stretnú so zástupcami ozbrojených a záchranných zložiek, ktoré predvedú prostredníctvom ukážok, ako vyzerá ich nasadenie v praxi.

Nebude chýbať Horská záchranná služba, Hasičský a záchranný zbor SR, Policajný zbor SR, Regrutačná skupina Ozbrojených síl SR z Prešova, vojenská i mestská polícia a dobrovoľní hasiči z Tatranskej Lomnice i Tatranskej Kotliny, ktorí plánujú medzi žiakmi urobiť zároveň aj nábor. "Dnes v dobe internetu a virtuálneho sveta sme chceli deťom sprostredkovať pozitívne vzory, nech vedia, že takíto ľudia sú z mäsa a kostí, a preto sme oslovili zástupcov jednotlivých zložiek, aby sa stali súčasťou pripraveného programu," vysvetlil zástupca náčelníka Mestskej polície Vysoké Tatry Jozef Štefaňák. Podľa jeho slov jednotlivé zložky prídu aj s modernou technikou. "Z výbavy vojska nebude chýbať napríklad obrnené auto Aligátor. Policajní technici z Popradu zasa ukážu deťom, ako sa berú odtlačky prstov," priblížil.

Po ukážkach ozbrojených a záchranných zložiek vystúpi v parku spevák Martin Harich s kapelou. "Nezabudli sme ani na najmenšie deti, vo štvrtok 1. júna je pre škôlkarov pripravená šou kúzelníka Wolfa. Prvé vystúpenie je naplánované na 9.00 h v kongresovej sále Kúpeľov Starý Smokovec, o 11.00 h program kúzelník Wolf zopakuje v koncertnej sále Základnej umeleckej školy v Tatranskej Lomnici," konkretizoval vedúci Oddelenia kultúry a športu na Mestskom úrade vo Vysokých Tatrách Ján Bendík.

Zdroj: TASR, teraz.sk/regiony


 
MDD 2017

MDD 2017

MDD 2017

MDD 2017

MDD 2017

MDD 2017

MDD 2017

MDD 2017

MDD 2017

MDD 2017

MDD 2017

MDD 2017


 
 

 

Medzigeneračná spolupráca v Tatrách funguje

VYSOKÉ TATRY – Seniori, obyvatelia vekovej kategórie nad 65 rokov, sú podľa štatistík v slovenskej populácii zastúpení necelými dvanástimi percentami. V Tatrách sa toto číslo pohybuje na úrovni 22,32 percent. Tatranci starnú aktívne. Medzigeneračnú spoluprácu pred takmer dvadsiatimi rokmi naštartovala Susedskými hliadkami tatranská Mestská polícia (MsP).

Tvoria ochranný val. Mestskáči sa medzi Tatrancami pohybujú dennodenne, sú zžití s každým ich podnetom. Mestskáči stavili na podporu starkých aj v procese legislatívnych zmien, v účinnom vytesňovaní „šmejdov“.

„Aj keď oficiálne v aktivitách šmejdi poľavili, nezdráhajú sa skúšať na klientoch nové praktiky. V poslednom čase sa preorientovali na ponuku výživových doplnkov, ktoré majú podporovať zdravie. A kto už by nechcel účinný všeliek proti všetkým neduhom,“ nabáda k ostražitosti nielen seniorov zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) Jozef Štefaňák.

Na pomoc, diskusiu, si prizvali ich rovesníčku. Medzi Tatrancov „doviedli“ Ľubicu Gálisovú, šéfku občianskeho združenia (OZ) Fórum pre pomoc starším. Nie v putách. Doviedli ju ako hosťa a hosťuje takto medzi tatranskými seniormi už dvanásť rokov. Je zdrojom inšpirácie, je vzorom pracovitosti a zápalu pre dobrú vec. Vie, ako vzbudiť záujem o veci verejné, vie usmerniť a vliať energiu aj ročníkom, ktoré si užívajú jeseň života. „Vážení priatelia, dnes je Deň úcty k starším, celý mesiac október je mesiacom úcty k starším... Dovoľte mi, všetkým starším zaželať veľa zdravia, mnoho radosti, pokoja, mnoho lásky od všetkých blízkych ale aj celej spoločnosti,“ znel minuloročný októbrový príspevok Gálisovej na FB profile.

 „Sme hrdí na to, že môžeme spolupracovať s ľuďmi, ktorých oceňujú doma aj vo svete, ale sme hrdí aj na Tatrancov, ktorí vďaka nej naberajú silu domáhať sa svojich nárokov na dôstojnú starobu,“ prízvukuje Štefaňák, z iniciatívy ktorého charizmatická Gálisová opakovane Tatrancov navštevuje.

V súvislosti so seniormi zaujme však výsledok dotazníkového prieskumu z nedávneho obdobia, v ktorom mali pomenovať, čím sa cítia byť ohrození. Kým väčšina slovenských seniorov považuje za strašiak napríklad nárast pouličnej kriminality, my máme iných gangstrov. Tatranských starkých, a nielen ich, máta – výskyt medveďov v intraviláne. (stefa)

 

Plánik stretnutí so seniormi v Kluboch dôchodcov, denných centrách, Vysoké Tatry 2017

Tatranská Kotlina 9.10.2017 o 14.00 h.

Tatranská Lomnica 10.10.2017 o 14.00 h.

Dolný Smokovec 11.10. 2017 o 14.00 h.

Nový Smokovec 12.10.2017 o 14.00 h.


 
Seniori 2017

Seniori 2017

Seniori 2017

Seniori 2017

Seniori 2017

Seniori 2017

Seniori 2017

Seniori 2017

Seniori 2017

Seniori 2017

Seniori 2017

Seniori 2017


 
 

 

Mestská polícia Tatrancom: Myslime environmentálne!

VYSOKÉ TATRY  - Opäť prichádza ponuka tatranskej mestskej polície (MsP) určená domácemu obyvateľstvu: ak chceme mať čisté sídliská bez vyberačov kontajnerov, nelákajme ich na bezplatný nákup!

 

Pri pohľade na to, čo všetko vyhadzujeme, ponuka asi prevyšuje nad dopytom. Alebo aj nízke environmentálne povedomie je dôvodom, ktorý vyúsťuje do neželaných nájazdov „zákazníkov“ na tatranské kontajnery. Hovoríme o tých dvojnohých.

 

Darmo pozorní obyvatelia mestskáčom zasahujúcim na druhom konci mesta telefonicky hlásia, že štvorkolieskový kontajner v centre sídliska zaujal podozrivé osoby, ktoré z neho vyťahujú stohy prádla. Kým hliadka prekoná kilometre rajónom, po nájazde, spravidla neprispôsobivých spoluobčanov, ostanú na zemi okolo smetiakov vyťahané pestrofarebné lúče ani pre nich nie potrebných textílií.

 

Aby sme pozitívne vplývali na myslenie ľudí, snažíme sa opakovane odľahčiť  intravilány aspoň odvozom nepotrebných textílií  z domácností. Kým v podhorí stavili na odliv prebytočných odevov do špeciálnych kontajnerov, ktoré až do naplnenia stoja na sídliskách, my odvezieme prebytočnosti jednorazovo, vždy v určený termín,“ vysvetľuje organizátor z radov uniformovaných mužov, zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák.

 

Tohtoročnú zbierku textílií, ktoré s ušľachtilým zámerom poputujú na charitu, vyhlásili mestskáči už na tento štvrtok, 26. októbra. Obyvatelia, ktorých o tejto možnosti v predstihu informovali, môžu nepotrebný textil a šatstvo dopraviť na určené miesto, kde ho mestskáči prevezmú.

 

Štefaňák prízvukuje, že dôraz treba klásť aj na šetrenie. Šetrenie všetkým. Energiami, vodou, pracovnou silou, oplatí sa šetriť prírodné prostredie. Nekupovať zbytočné zásoby, veď dnes už je v obchodoch naozaj všetko. „Aby sme zamedzili plytvaniu, ušetrili vlastné zdroje aj peniažky domácností a v tom duchu vychovávali aj svoje deti, mal by začať každý od seba,“ myslí si Štefaňák a upriamuje pozornosť na údaje o virtuálnej vode: na výrobu jedných rifľových nohavíc treba viac ako10-tisíc litrov vody, resp. na vypestovanie bavlny potrebnej na ich výrobu. Rovnako zarážajúci objem vody, dvetisícsedemsto litrov, je zodpovedný za „hrsť“ bavlny, z ktorej vznikne štvrťkilové tričko s krátkym rukávom.

 

Podľa Štefaňáka po ekologickej ceste idú Tatranci už vtedy, ak sa aspoň zbierkou a odvozom vecí sústavne a intenzívne predchádza možnému vzniku čiernych skládok. (stefa)


 
zbierka pre charitu 2017

zbierka pre charitu 2017

zbierka pre charitu 2017

zbierka pre charitu 2017

zbierka pre charitu 2017

zbierka pre charitu 2017

zbierka pre charitu 2017

zbierka pre charitu 2017

zbierka pre charitu 2017

zbierka pre charitu 2017

zbierka pre charitu 2017

zbierka pre charitu 2017


 
 

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka