Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Sebaobrana 2013

   V. TATRY: Na kurze sebaobrany Mestskej polície sa zúčastnilo približne 20 žien
Vysoké Tatry 17. apríla (TASR) – Pre veľký ohlas zopakovali mestskí policajti vo Vysokých Tatrách jednorazový kurz sebaobrany určený seniorom, ženám a dievčatám. Zástupca náčelníka Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Jozef Štefaňák TASR informoval, že do telocvične v Tatranskej Lomnici prišlo v utorok (16.4.) večer približne 20 žien, pričom najmladšia z nich chodí len do materskej školy a najstaršia je už v dôchodkovom veku.
   "Ženy boli s kurzom veľmi spokojné, aspoň podľa toho, čo mi hovorili. Urobili sme ho preto, aby sme ich upozornili, že netreba spanikáriť v krízovej situácii a ukázali sme im základné kroky, ako zareagovať na útočníka," objasnil Štefaňák. Na kurze sa zúčastnili nielen Tatranky, ale aj ženy z Popradu.
Kurz po druhý raz pripravili policajti so šéfom občianskeho združenia Spoločne proti kriminalite Miroslavom Schlessingerom. "Ak môže človek urobiť všetko preto, aby sa nestal obeťou trestného činu, nemal by nechať nič na náhodu," upriamil pozornosť na efektívnu prevenciu narastajúcej kriminality Štefaňák s tým, že "v prvom rade každého nabádame na opatrnosť a obozretnosť".
   Praktické ukážky sebaobrany, ktorá spočíva predovšetkým v schopnosti správne zhodnotiť situáciu, a čo najlepšie ju riešiť, považuje za rovnako primeraný spôsob, ako odvrátiť aj fyzický útok. Výcvik bol zameraný najmä na obranu pred útočníkom, nepríjemné pocity z nechceného zážitku môžu totiž podľa Štefaňáka dlho pretrvávať.
"Je našou povinnosťou napomôcť eliminovať možné hrozby pre nevinných ľudí," konštatoval Štefaňák, ktorý svoje postrehy z takmer dvadsaťročnej policajnej praxe zhutnil v sofistikovanej verzii ako cenné rady do štvorstranového letáčika s názvom S nami nie si sama. V ňom najmä ženy oslovuje cennými radami na každý deň. Leták dostali aj všetky ženy, ktoré sa zúčastnili na utorkovom kurze. V podobných aktivitách bude Mestská polícia vo Vysokých Tatrách podľa Štefaňáka pokračovať aj v budúcnosti.


Autorstvo: TASR, zdroj: http://www.hlavnespravy.sk
alebo tiež: http://www.hlavnespravy.sk/v-tatry-na-kurze-sebaobrany-mestskej-policie-sa-zucastnilo-priblizne-20-zien/90575/


 

Odborníci radia nespanikáriť a správne zhodnotiť situáciu
Po dvoch rokoch Mestská polícia (MsP) Vysoké Tatry pripravila pre dievčatá a ženy v Tatrách jednorazový rýchlokurz sebeobrany. Nielenže sa takáto aktivita stretla so záujmom, ale mnohé z nich by uvítali aj dlhodobejšiu prípravu, keďže nepríjemných situácií, v ktorých sa ženy čoraz častejšie ocitajú, pribúda. Každá z účastníčok dostala aj letáčik s užitočnými radami. „Ženy a dievčatá sa musia naučiť ako v takto vzniknutých situáciách reagovať a nepanikáriť. V letáčiku pod názvom S nami nie si sama sme sa snažili im zhrnúť zopár základných rád, ako sa zachovať. Agresor je neraz pod vplyvom rôznych návykových látok a my sme sa tu zišli, aby sa naučili aspoň základné veci ako páchateľa odradiť,“ vysvetľuje zástupca náčelníka MsP Vysoké Tatry Jozef Štefaňák. Ako sa správať, prípadne aké opatrenia urobiť doma, na ulici, ale aj v dopravných prostriedkoch, aby sme eliminovali takéto situácie je jedna časť, druhou je fyzická pripravenosť. „Ak na vás niekto zaútočí, je potrebné vedieť zhodnotiť situáciu a odhadnúť svoje možnosti. V prípade, že si na agresora netrúfame, musíme utiecť, ak je opitý nesmiete mu pozerať do očí a reagovať na jeho pokusy o nadviazanie kontaktu,“ vysvetľuje inštruktor Miroslav Schlesinger z Občianskeho združenia Spoločnosť proti kriminalite.
Dôležité je správne sa rozhodnúť. Agresor si svoju obeť väčšinou vyhliadne a prenasleduje ju. Vtedy je potrebné držať sa v spoločnosti a nezostávať sám. Ak príde už k fyzickému konfliktu, nemá zmysel biť bezhlavo okolo seba, ale vedieť zasadiť bolestivý úder. 
O rýchlokurz bol nielen záujem medzi mladými dievčatami, ale oslovil aj staršie ročníky. „ Teraz mám veľa voľného času, túlam sa po prírode, po večeroch chodievam za deťmi a vnúčatami a stretávam po ceste rôznych ľudí a neraz sa mi stalo, že som natrafila na podivínov, z ktorých šiel strach. Preto chcem vedieť, akoby som sa pri prípadnom napadnutí mala brániť,“ prezradila dôvody Ružena Polorecká z Tatranskej Lomnice, ktorá so sebou do telocvične lomnickej základnej školy vzala aj vnučku. (ija)


 

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013


 
 
Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013


 
 
Sebaobrana 2013

Sebaobrana 2013


 

dnes je: 21.7.2019

meniny má: Daniel

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka