Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Seniori 2015

Jozef Štefaňák: Výchova k obozretnosti seniorov je behom na dlhé trate

Vysoké Tatry – Mestská polícia (MsP) v spolupráci s tatranskými klubmi dôchodcov (Denné centrá), pripravujú na predlžujúce sa jesenné popoludnia sériu prednášok. Téma: Ako sa nestať obeťou šmejdov, sofistikovaných podvodníkov.

 

Dostupná pôžička pre každého! Zájazd s obedom - opäť s dôvetkom - „pre každého“. Tak čo podozrivé by na tej ponuke malo byť... Ale kým človek v produktívnom veku, patrične pracovne vyťažený a dostatočne odolný voči praktikám nekalých kšeftárov s ľudskou dobroprajnosťou lákadlo prehliadne, udičku naozaj zhltnú tí, ktorým je určená. Seniori. Najmä kvôli dôverčivosti ich zvykneme prirovnávať k deťom. „Nie je v tom nič dehonestujúce, ale musíme argumenty psychológov akceptovať, “ vysvetľuje psychoterapeutmi skúmané aspekty správania sa starších zástupca náčelníka MsP, Jozef Štefaňák. „Sami máme rodičov vo vyššom veku a je našou povinnosťou, vystríhať ich pred nástrahami podnikavcov,“ približuje Štefaňák.

Siedmy krát príde do Tatier na pozvanie MsP  prezidentka OZ Fórum pre pomoc starším, Ľubica Gálisová. Fórum pre nich stvorilo neoceniteľné gesto - bezplatnú telefonickú Seniorlinku, kde sa starkí sťažujú, napríklad na svoju osamelosť. V posledných rokoch však prevažujú zúfalé volania doslova o pomoc, keď sa cítia zmanipulovaní a ožobračení pokútnymi predajcami. Našťastie klepol „šmejdom“ po prstoch nový zákon o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru spred roka, ktorý vznikol na základe poslaneckého návrhu dvojice Budjač – Jankovská (áno, táto predĺžená ruka ministerstva spravodlivosti tatranských seniorov na pozvanie MsP navštívila pred rokom a pol).

 

Tatranským seniorom mestskáči ako prví na Slovensku darovali identifikačný preukaz SENIORKARTA, ktorá o svojom majiteľovi prezradí životne dôležité údaje ako diagnózu, užívané lieky, anamnézu, čím skráti čas urgentného zdravotného zásahu. Od zavedenia kartičky do praxe ich vydali niekoľko tisíc. „Pomôcka je určená ľuďom vo vyššom veku. Ak sa po príchode zdravotníckej pomoci nevedia rozpamätať na názvy liekov, prípadne im to vážnosť stavu neumožní Ak to pomohlo čo i len jednému človeku, táto myšlienka mala zmysel,“ uvádza Štefaňák.

 

Celoročná kampaň prevencie určená viac ako štvrtinovému obyvateľstvu mesta Vysoké Tatry vyústi na pôde Denných centier do besied MsP za účasti prezidentky OZ Fórum pre pomoc starším, Ľubice Gálisovej kedy? (stefa)


 

Seniori 2015

seniori 2015

seniori 2015

seniori 2015

seniori 2015

seniori 2015

seniori 2015

seniori 2015

seniori 2015


 
 
seniori 2015

seniori 2015

seniori 2015

seniori 2015


 

dnes je: 21.7.2019

meniny má: Daniel

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka