Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Seniori 2017

Medzigeneračná spolupráca v Tatrách funguje

VYSOKÉ TATRY – Seniori, obyvatelia vekovej kategórie nad 65 rokov, sú podľa štatistík v slovenskej populácii zastúpení necelými dvanástimi percentami. V Tatrách sa toto číslo pohybuje na úrovni 22,32 percent. Tatranci starnú aktívne. Medzigeneračnú spoluprácu pred takmer dvadsiatimi rokmi naštartovala Susedskými hliadkami tatranská Mestská polícia (MsP).

Tvoria ochranný val. Mestskáči sa medzi Tatrancami pohybujú dennodenne, sú zžití s každým ich podnetom. Mestskáči stavili na podporu starkých aj v procese legislatívnych zmien, v účinnom vytesňovaní „šmejdov“.

„Aj keď oficiálne v aktivitách šmejdi poľavili, nezdráhajú sa skúšať na klientoch nové praktiky. V poslednom čase sa preorientovali na ponuku výživových doplnkov, ktoré majú podporovať zdravie. A kto už by nechcel účinný všeliek proti všetkým neduhom,“ nabáda k ostražitosti nielen seniorov zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) Jozef Štefaňák.

Na pomoc, diskusiu, si prizvali ich rovesníčku. Medzi Tatrancov „doviedli“ Ľubicu Gálisovú, šéfku občianskeho združenia (OZ) Fórum pre pomoc starším. Nie v putách. Doviedli ju ako hosťa a hosťuje takto medzi tatranskými seniormi už dvanásť rokov. Je zdrojom inšpirácie, je vzorom pracovitosti a zápalu pre dobrú vec. Vie, ako vzbudiť záujem o veci verejné, vie usmerniť a vliať energiu aj ročníkom, ktoré si užívajú jeseň života. „Vážení priatelia, dnes je Deň úcty k starším, celý mesiac október je mesiacom úcty k starším... Dovoľte mi, všetkým starším zaželať veľa zdravia, mnoho radosti, pokoja, mnoho lásky od všetkých blízkych ale aj celej spoločnosti,“ znel minuloročný októbrový príspevok Gálisovej na FB profile.

 „Sme hrdí na to, že môžeme spolupracovať s ľuďmi, ktorých oceňujú doma aj vo svete, ale sme hrdí aj na Tatrancov, ktorí vďaka nej naberajú silu domáhať sa svojich nárokov na dôstojnú starobu,“ prízvukuje Štefaňák, z iniciatívy ktorého charizmatická Gálisová opakovane Tatrancov navštevuje.

V súvislosti so seniormi zaujme však výsledok dotazníkového prieskumu z nedávneho obdobia, v ktorom mali pomenovať, čím sa cítia byť ohrození. Kým väčšina slovenských seniorov považuje za strašiak napríklad nárast pouličnej kriminality, my máme iných gangstrov. Tatranských starkých, a nielen ich, máta – výskyt medveďov v intraviláne. (stefa)

 

Plánik stretnutí so seniormi v Kluboch dôchodcov, denných centrách, Vysoké Tatry 2017

Tatranská Kotlina 9.10.2017 o 14.00 h.

Tatranská Lomnica 10.10.2017 o 14.00 h.

Dolný Smokovec 11.10. 2017 o 14.00 h.

Nový Smokovec 12.10.2017 o 14.00 h.


 
Seniori 2017

Seniori 2017

Seniori 2017

Seniori 2017

Seniori 2017

Seniori 2017

Seniori 2017

Seniori 2017


 
 
Seniori 2017

Seniori 2017

Seniori 2017

Seniori 2017


 

dnes je: 21.7.2019

meniny má: Daniel

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka