Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Seniori 2018

Mestskí policajti seniorom

VYSOKÉ TATRY – Tatranci starnú aktívne. Svedčí o tom spolupráca tatranskej Mestskej polície (MsP) aj s vekovou kategóriou obyvateľov nad 65 rokov, ktorá je podľa štatistík v slovenskej populácii zastúpená takmer dvanástimi percentami. V meste Vysoké Tatry sa toto číslo pohybuje na úrovni takmer 24 percent.

 

Medzigeneračnú spoluprácu naštartovala tatranská MsP pred takmer dvadsiatimi rokmi Susedskými hliadkami. Pozornému oku dôchodcu, tráviaceho väčšiu časť dňa v okolí obydlia, neunikli podozrivé indície a tak sa policajtom vtedy podarilo prekaziť úmysly bytového zlodeja. Vzájomná ochota podieľať sa na poriadku v rozľahlom území prerástla do pravidelných konzultácií mestskáčov so seniormi, časom k nim ako hosť pribudla i prezidentka občianskeho združenia (OZ) Fórum pre pomoc starším Ľubica Gálisová.

„Fórum sa zaoberá problematikou starších, ochranou práv, poskytovaním poradenstva , ponukou právnej pomoci,“ približuje šéfka združenia.

 

Podľa odborníkov zaoberajúcich sa starostlivosťou o seniorov je: „Orientácia v systéme zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti pomerne komplikovaná a tým pre starých ľudí, ktorí sa neorientujú v častých zmenách legislatívy pomocou internetu, málo prehľadná“.

Nedostatok finančných prostriedkov na vysokú jednorazovú útratu, alebo dlhy z minulosti sprevádzajú ľudí dlhodobo a mnohí tak nasadnú na nezastaviteľný kolotoč.

„Neodporúčame ľuďom pristať na pôžičky, najmä z nebankových spoločností, odporúčame mať vysporiadané odvody do zdravotnej a do Sociálnej poisťovne, najmä z minulosti, sledovať úhrady faktúr za telekomunikácie, najmä za služby mobilných operátorov a vyhnúť sa poplatkom za rôzne súdne konania, a to aj v súvislosti s výkonom exekúcie,“ pripomína z praxe Štefaňák. Seniori, dôchodcovia si niekedy neuvedomujú riziká vyplývajúce z plnenia finančných záväzkov, ktoré na seba prevzali. Z hľadiska príjmu sú najzraniteľnejšou skupinou občanov. Ich presvedčenie, že im exekútor nemá čo zobrať, je mylné. Exekučným zrážkam podliehajú všetky druhy dôchodkov.

 

„Naším cieľom je zvýšiť informovanosť našich seniorov na dostatočnú úroveň tak, aby sa dokázali obhájiť, obrániť a odolať nástrahám podvodníkov, ktorí by mali v úmysle zneužiť ich status,“ približuje Jozef Štefaňák.

Mestskáči preto pozývajú seniorov na stretnutia, kde bude priestor diskutovať na rôznorodé témy. Už budúci, teda druhý septembrový týždeň, pobesedujú spolu na štyroch tatranských miestach. (stefa)


 
 Seniori 2018

Seniori 2018

 Seniori 2018

Seniori 2018

 Seniori 2018

Seniori 2018

 Seniori 2018

Seniori 2018


 
 
 Seniori 2018

Seniori 2018

 Seniori 2018

Seniori 2018


 

dnes je: 21.7.2019

meniny má: Daniel

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka