Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Šikanovanie 2008

Základom je dôvera


  Podľa odborníkov psychológov a pedagógov škôl je 30 – 35 percent študentskej populácie vystavená riziku, že budú zo strany svojich rovesníkov šikanovaní. Šikan – systematické zneužívanie moci však existuje u všetkých vekových kategórií. V dospelosti sa stretávame napríklad s jeho obdobou, ktorá je zaškatuľkovaná ako „domáce násilie“.
  Kto a čo môže urobiť preto, aby sa korigovali prejavy detského násilia, aby sa upevnila dôvera medzi dieťaťom – rodičom a školou a predchádzalo sa tak šikanovaniu medzi deťmi?
  „Blíži sa 19. november - Svetový deň prevencie týrania detí, ktorý vyhlásila medzinárodná organizácia zaoberajúca sa právami žien a detí, no nielen tento dátum je príležitosťou, ukázať deťom, že nie sú so svojimi problémami samy,“ hovorí iniciátor série prednášok o hrozbe a dôsledkoch šikanovania medzi žiakmi tatranských škôl zástupca náčelníka Mestskej polície Jozef Štefaňák.
  Streda presne pred týždňom sa medzi siedmakmi až deviatakmi Základnej školy v Tatranskej Lomnici niesla v znamení analýzy fenoménu šikan, pomenovaní príčin, dôsledkov a hľadania súvislostí medzi dieťaťom, školou a rodinou.
  Deti vedia byť v kolektíve na seba veľmi zlé. Podľa detských vývinových psychológov sa už v ranom detskom kolektíve (škôlka) vytvára hierarchia detských osobností. Postupne sa utvárajú skupinky silných a slabých. Tu vznikajú prvé príznaky šikanovania. Šikanovanie, teda prejavy fyzického, psychického či verbálneho násilia nie sú jednorazovou záležitosťou. Ak okolie nezneguje vplyv agresora, môže sa šikan podpísať pod narušené sebavedomie obete. Aj tu, ako pri všetkých prípadných prejavoch násilia platí – najlepšia je prevencia.
  Napriek tomu, že sa detské obete ako aj agresori snažia skutočnosť pred dospelými tajiť, od dospelých závisí priebeh a eliminácia šikany.
  „Mali by sme sa deťom viac venovať,“ mieni pracovníčka krajskej Pedagogicko-psychologickej poradne Mária Csordásová, pričom mieri predovšetkým na kvalitu spoločne prežitého času viac ako len na dĺžku času, ktorý spoločne strávi rodič s dieťaťom.
  Základom dobrého vzťahu medzi deťmi a rodičmi je dôvera. Napokon, v rodine tkvie tajomstvo kvalitnej psychologickej výbavy do života. Rodičovská výchova potencionálnych obetí rovnako ako potenciálnych agresorov má na deti vplyv.

O šikane: 


  Dostať sa do začarovaného kruhu menej hrozí deťom vo väčších kolektívoch, obeťou sa často stáva outsider, ktorého kolektív z rôznych príčin neakceptuje.
  Ako môžete šikanované dieťa spoznať? Môže mať strach zo školy, naoko bez príčiny sa mu zhorší prospech, má zničené, prípadne „stráca“ veci, peniaze, býva utrápené a môže tajiť aj prejavy fyzického násilia na tele.
 

Skúsme si viac všímať svojich priateľov.
 

Linka detskej istoty: 116 111 – bezplatná telefonická linka (luci)
 

Zdroj Tatranský Dvojtýždenník
 


 

Šikanovanie 2008

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu

 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka