Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Šrobárov ústav 2014

Veselo na prázdniny, bezpečne na bicykel, vitaj leto, vitaj zdravie

DOLNÝ SMOKOVEC –  Tvorcovia projektov bezpečnosti na cestách a prevencie kriminality, členovia Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry, neobišli pred prázdninami ani školákov Šrobárovho ústavu detskej tuberkulózy a respiračných chorôb (ŠÚDTaRCH). Každoročne im pred dvojmesačným „obdobím bezstarostnosti“ osviežia bezpečnostné pravidlá.

 

Detským pacientom ako jedným z prvých pred piatimi rokmi predstavili plnofarebnú náučnú brožúrku Mestská polícia deťom, ktorú vydali vo vlastnom náklade. Autorská koncepcia otca, mestského policajta a dcéry, mladej amatérskej výtvarníčky, sa u detí opakovane stretá s ohlasom.

 

„Deti vo veku okolo desať rokov sa z nej dozvedia, ako sa nestať obeťou zločinu, upozorní ich na krízové situácie, hravou formou ozrejmí  bezpečnú jazdu na bicykli, no oslovuje aj rodičov, v ktorých má podnietiť záujem o svoje deti,“ približuje obsah úspešnej vreckovej pomôcky jej autor, zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák.

 

Policajti deťom zdôraznili sprísnenie cestného zákona, v zmysle ktorého má byť už aj v obci za zníženej viditeľnosti ktokoľvek pohybujúci sa na ceste dostatočne vybavený reflexným odevom. „Podstatné je, aby deti neutrpeli z vlastnej nedbanlivosti úraz, ktorý by ich poznačil na celý život, veď ho majú pred sebou,“ pripomína Štefaňák.

 

Diskusná téma určená starším žiakom liečebne vychádzala z reálnych výskumov Národného monitorovacieho centra pre drogy. Vyplýva z nich, že prevalencia drog je

najvyššia vo vekovej skupine 15 – 24 ročných mladých ľudí, pričom deti vo veku 10 – 13 rokov majú najčastejšie skúsenosť s užívaním sedatív, ktorá prechádza do užívania marihuany. Tá „boduje“ už u 14 ročných...

 

Možno preto policajti „stavili“ na autentickú spoveď pražskej narkomanky, ktorá sa stala predlohou pre film Katka. Sedem rokov jej žitia-nežitia pod vplyvom drog je zdokumentovaných natoľko sugestívne, že i samotným policajtom po niekoľkonásobnej repríze „behá mráz po chrbte“ čo i len pri pomyslení, aký osud si narkomani „vylosujú“. I keď napohľad desivý, má byť film dostatočne odstrašujúci na to, aby ani žiaci, ktorých na liečenie do Tatier priviedli opakované respiračné ochorenia, nekoketovali s drogovými nástrahami.

 

Policajti návštevou detských pacientov zavŕšili každoročnú predprázdninovú tour po školách tatranského regiónu, ktorej cieľom je zvýšiť dopravné povedomie detí, ich spoluúčasť na vlastnej bezpečnosti a dôsledné dodržiavanie pravidiel pre bezpečné prázdninovanieJ. (stefa)

 

 

 


 

Šrobárov ústav 2014

Šrobárov ústav 2014

Šrobárov ústav 2014

Šrobárov ústav 2014

Šrobárov ústav 2014

Šrobárov ústav 2014

Šrobárov ústav 2014

Šrobárov ústav 2014

Šrobárov ústav 2014


 
 
Šrobárov ústav 2014

Šrobárov ústav 2014


 

dnes je: 21.7.2019

meniny má: Daniel

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka