Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Stručný návod pomoci proti šmejdom

Stručný návod základnej pomoci spotrebiteľom proti ,,Šmejdom,,.

  1. Ak je to možné, vyžiadajte si  tel. číslo – v prípade riešenia prípadu je komunikácia prostredníctvom telefónu najefektívnejšia
  2. Ak sa prípad týka predajných akcií  (hrnce, vysávače...) a spotrebiteľom ešte neuplynula zákonná lehota môže odstúpiť od zmluvy:
    • 7 pracovných dní  pri kúpnej zmluve (v zmysle zákona č. 108/2000 Z. z. o podomovom a zásielkovom predaji)
    • 14 kalendárnych dní pri zmluve o úvere/pôžičkezašlite, príp. nadiktujte im údaje obsiahnuté v zaslaných odstúpeniach od zmlúv. V prípade odstúpenia od zmlúv majú spotrebitelia nárok na vrátenie zaplatených peňažných súm, pričom je ich povinnosťou vrátiť zakúpený tovar.
  3. V prípade, ak spoločnosti aj napriek odstúpeniam od zmlúv nereagujú, resp. naďalej si spoločnosť poskytujúca úver žiada zaplatiť jednotlivé splátky, upovedomte spotrebiteľov, aby im nič neplatili.
  4. V prípade ak spotrebitelia už zaplatili časť kúpnej ceny, pričom v zákonných lehotách odstúpili od zmlúv, môžu zaslať spoločnostiam predžalobné výzvy, ktorými vyzvú spoločnosti, aby spotrebiteľom vrátili zaplatené peňažné sumy. V prípade ak ich nevrátia (spotrebitelia by v predžalobných výzvach mali uviesť lehotu na vrátenie – napr. týždeň + samozrejme č. účtu (príp. nech im uvedenú sumu veriteľ zašle poštovou poukážkou na adresu trvalého bydliska). Predžalobná výzva predstavuje poslednú výzvu spotrebiteľa adresovanú spoločnosti predtým ako sa spotrebiteľ obráti na súd. Teda ak spoločnosť neodpovie, resp. nevráti finančné prostriedky spotrebiteľovi v ním uvedenej lehote, spotrebiteľ je oprávnený obrátiť sa na súd so žalobou o vydanie bezdôvodného obohatenia. K uvedenému ešte dodávame, že spotrebiteľ je v celom súdnom konaní oslobodený od súdnych poplatkov, čo znamená, že za podanie uvedenej žaloby neplatí žiadne poplatky.

 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka