Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Susedská hliadka 2010

Aby to seniori zvládli...

Deduškov a babičky v častiach mesta Vysoké Tatry - od Tatranskej Kotliny cez Tatranskú Lomnicu, Nový a Dolný Smokovec navštívil v ich „klubovniach“ zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry Jozef Štefaňák.
Október - mesiac úcty k starším, privítali tatranskí seniori aj v spoločnosti ďalšieho známeho hosťa. Po druhýkrát k nim na pozvanie MsP zavítala predsedníčka národnej siete Fórum pre pomoc starším, Ľubica Gálisová. Posledné štyri septembrové dni strávila šéfka Fóra, ktoré podáva pomocnú ruku slovenským občanom v jeseni života a koordinátor desiateho ročníka prevenčných programov z dielne MsP medzi tatranskými dôchodcami v Denných centrách v rámci programu Susedská hliadka.

„V jesennom období, v ktorom sa vplyvom sychravého počasia znižuje viditeľnosť, trojnásobne stúpa počet zranených účastníkov cestnej premávky,“ zdôrazňuje jeden z aspektov súvisiacich s vyšším vekom Jozef Štefaňák.
Seniori sa dozvedeli o nutnosti zabezpečiť sa reflexnými prvkami pri pohybe v cestnej premávke, či možnosti zvýšiť si právne povedomie.
Okrem dopravnej osvety či analýzy prevencie pred kriminalitou vniesol Jozef Štefaňák so svojím hosťom medzi hostiteľov pocit bezpečia aj vďaka otvorenému dialógu.
Rezonovali medzi nimi otázky prevencie pred násilnou trestnou činnosťou, zaujímalo ich, ako môžu zvýšiť svoje šance v riešení konfliktných susedských vzťahov, aký postoj zaujať k podomovým predajcom či podozrivým indivíduám. „Ak vďaka našej osvete skúsia dôchodcovia čeliť nástrahám, ktoré na nich v seniorskom veku číhajú kvôli znižujúcej sa fyzickej či psychickej odolnosti – v dopravnej premávke či bežnom živote, budeme radi,“ konštatuje Štefaňák. „Seniori sú často pre svoju naivitu a dôverčivosť obeťou rôznych podvodníkov ktorí ich neraz pripravia o celoživotné úspory. Na rôzne takéto situácie ich chceme dopredu upozorniť a pripraviť,“ dodal Štefaňák.

Ľubici Gálisovej, ktorá je so svojím tímom verejnosti známa ako iniciátorka udeľovania spoločenského ocenenia Senior roka, kládli tatranskí dôchodcovia aj otázky z právnej legislatívy. Najmä v tejto oblasti zaznamenalo, tohto roku už desaťročné, Fórum patričné úspechy.

Takmer dva roky vedie Fórum bezplatnú telefonickú Senior linku (0800 172 500), prostredníctvom ktorej môžu starší ľudia získať návod na riešenie krízovej situácie. Operátorky za ten čas „posunuli“ právnikom a odborníkom nemálo podnetov porušovania osobnej slobody, psychické a fyzické týranie či rodinné problémy.
Lucia Petrasová
 

zdroj: Tatranský Dvojtýždenník


 

Gálisová: Starší ľudia sú naozaj veľmi dôverčiví

VYSOKÉ TATRY – Opäť po roku si to do tatranských denných centier, bývalých klubov dôchodcov, namierili spoločne zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry Jozef Štefaňák a Ľubica Gálisová, prezidentka Fóra pre pomoc starším, ktoré pomáha seniorom zlepšiť ich životy predovšetkým v oblasti ochrany práv.
„Seniori sú často pre svoju naivitu a dôverčivosť obeťou rôznych podvodníkov ktorí ich neraz pripravia o celoživotné úspory. Na rôzne takéto situácie ich chceme dopredu upozorniť a pripraviť,“ vysvetlil dôvod pravidelných stretnutí s dôchodcami Štefaňák, ktorý je zároveň aj koordinátorom desiateho ročníka prevenčných programov z dielne tatranských mestských policajtov určených pre seniorov v rámci programu Susedská hliadka.
„Tieto stretnutia sú veľmi dôležité. Na jednej strane je tu pre nich informácia, že takáto organizácia na Slovensku je a na druhej strane my máme možnosť si ich vypočuť, zistiť aké majú problémy a nazbierať skúsenosti,“ zdôraznila šéfka Fóra, ktoré pre seniorov zriadilo aj bezplatnú telefonickú linku. Na bezplatnom čísle 0800 172 500 im odborníci poradia, ako sa dostať z problémov. Starší ľudia ich podľa Gálisovej majú naozaj dosť. Obracajú sa na nich nielen so žiadosťou o pomoc pri riešení ich zložitej finančnej situácie či komplikovaných príbuzenských vzťahov. „Je veľmi veľa ľudí, ktorí sú rôznymi skupinami a rôznymi podvodníkmi oklamaní,“ netají sa prezidentka Fóra pre pomoc starším. Operátorky linky sa neraz stretávajú aj s psychickým či fyzickým týraním a zneužívaním seniorov – a to aj zo strany ich najbližších príbuzných.
Gálisová mala naporúdzi hneď niekoľko príkladov, ako dôverčivých dôchodcov dokázali oklamať nielen podomoví obchodníci, či špekulanti, ktorí sa vydávali za kamarátov ich detí či vnukov a tak poľahky vylákali od nich peniaze. Rizikom sú aj rýchle pôžičky, s ktorými sa v posledných rokoch doslova roztrhlo vrece. „Naozaj dôležité je, aby ste si akúkoľvek zmluvu riadne prečítali, aj tie maličké písmená. Ak niekto na vás tlačí, že vám dá pôžičku bez problémov, že je to pre vás výhodné, ak na vás veľmi nalieha, aby ste to urobili rýchlo, verte, že za tým niečo je,“ apelovala na seniorov prezidentka Fóra, ktoré tento rok oslavuje už desiate výročie svojho vzniku.
„Ak vďaka našej osvete dokážu dôchodcovia čeliť nástrahám, ktoré na nich v seniorskom veku číhajú v bežnom živote, budeme radi,“ dodal Štefaňák. (pet)

Text k foto:
Seniorov v denných centrách od Tatranskej Kotliny, cez Tatranskú Lomnicu, Nový a Dolný Smokovec navštívili v posledný septembrový týždeň už po druhýkrát spoločne zástupca náčelníka MsP Vysoké Tatry Jozef Štefaňák a prezidentka Fóra pre pomoc starším Ľubica Gálisová.

 

Foto: pet
Zdroj: Tatranský dvojtýždenník
 


 

Dôverčiví seniori sú terčom podvodníkov

VYSOKÉ TATRY (mna) – Mestská polícia vo Vysokých Tatrách aj tento rok pripravila pre tatranských dôchodcov v rámci programu Susedská hliadka stretnutia zamerané na prevenciu kriminality. Ich zmyslom je varovať dôchodcov pred ich zneužívaním zo strany rôznych pokútnych podnikavcov.
Práve starší ľudia kvôli svojej dôverčivosti sa najčastejšie stávajú terčom podvodníkov. Jozef Štefaňák, zástupca náčelníka mestskej polície, popísal niekoľko takýchto prípadov, ktoré sa odohrali na území Vysokých Tatier. Vo Vyšných Hágoch si napríklad istá žena požičala 12-tisíc korún a jej dlh sa po krátkom čase vyšplhal na 420-tisíc Sk. Ďalší známy prípad bol z Tatranskej Lomnice, kde požička vo výške 70-tisíc korún od nebankového subjektu sa nevyplatila inej žene, dlh jej narástol až na 800-tisíc korún a pani prišla o byt. Starší ľudia vo finančnej tiesni mnohokrát naletia na prvý pohľad výhodným požičkám, už po krátkom čase však zistia, že požička je nad ich sily a dostávajú sa tak do ťažkej situácie. Dôverčiví starší ľudia sa v podobných prípadoch často ocitnú aj na opačnej strane, a to, že oni sami požičajú peniaze iným, ako to dokazuje aj nedávny prípad z Novej Lesnej, a príde o ne. Pomoc v takýchto prípadoch môžu postihnutí dôchodcovia nájsť v inštitúcii Fórum pre pomoc starším, ktoré na Slovensku pôsobí už desať rokov. „Za toto obdobie sme urobili veľmi veľa aktivít, v rámci ktorých sa snažíme pomôcť zlepšiť a skvalitniť život starších ľudí v rôznych oblastiach, ale hlavne v ochrane práv. Je veľa ľudí, ktorí sú oklamaní rôznymi podvodníkmi,“ uviedla prezidentka tohto Fóra Ľubica Gálisová. Fórum pre pomoc starším ľuďom – národná sieť uviedlo do prevádzky aj tzv. Senior linku 0800 172 500, ktorá je bezplatná a na ktorej nájdu starší ľudia z celého Slovenska 24 hodín denne radu a pomoc vo svojich problémoch. Tie sa nemusia týkať len ich zneužitia zo strany podvodníkov, ale aj prípadov, keď sa cítia osamotení, alebo keď trpia zlým správaním zo strany ich rodiny alebo blízkeho okolia. Ľubica Gálisová sa vo Vysokých Tatrách stretla so seniormi v denných centrách v Tatranskej Kotline, Lomnici, v Dolnom i v Novom Smokovci. Ako uviedla, najväčším problémom tatranských dôchodcov sú nízke dôchodky. „Tunajší dôchodcovia väčšinou robili v službách a dôchodky majú nízke, ich životná úroveň nie je dobrá, majú všade ďaleko, ak si napríklad chcú niečo kúpiť. To treba riešiť,“ dodala. Podľa prieskumu, ktorý Fórum robilo na vzorke 826 respondentov z celého Slovenska, 80 percent ľudí uviedlo, že má taký nízky dôchodok, že im nepostačuje ani na úhradu ubytovania a základných životných potrieb.
 

Marcela Nováková
Zdroj: Podtatranské noviny č. 41, vyšlo 5. októbra 2010
 


 

Susedská hladka 2010

Susedská hlaidka 2010

Susedská hlaidka 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Susedská hlaidka 2010

Susedská hlaidka 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Susedská hlaidka 2010

Susedská hlaidka 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Susedská hlaidka 2010

Susedská hlaidka 2010
Autor: Štefaňák Jozef


 
 
Susedská hlaidka 2010

Susedská hlaidka 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Susedská hlaidka 2010

Susedská hlaidka 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Susedská hlaidka 2010

Susedská hlaidka 2010
Autor: Štefaňák Jozef

Susedská hlaidka 2010

Susedská hlaidka 2010
Autor: Štefaňák Jozef


 
 
Susedská hlaidka 2010

Susedská hlaidka 2010
Autor: Štefaňák Jozef


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka