Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Susedská hliadka 2011

Bezplatná telefonická Senior linka: 0800 172 500

Seniori sú po deťoch druhou najzraniteľnejšou kategóriou obyvateľstva
Tešili sa na peknú jeseň života, zaslúžený odpočinok. Ubúda im fyzických síl a poľavujú sociálne zručnosti. Deti a vnúčatá im úprimne opätujú lásku a opateru. Je to tak vždy? Naozaj dôchodcom nič nehrozí?
Každý piaty senior je podľa štatistík vystavený fyzickému alebo psychickému nátlaku vlastnej rodiny. Dôverčivých dôchodcov mátajú krádeže hotovosti a cenností. Koľkí z jednodňového výletu po Slovensku napriek sľubovanému bohato prestretému stolu prišli domov unavení a hladní a koľkým z nich sa po necelom týždni fungovania navždy pokazila pod nátlakom predajcu kúpená predražená mechanická metla, ktorú niet kde reklamovať.
Aby tatranskí seniori vedeli účinnejšie čeliť fyzickému násiliu, citovému vydieraniu či nástrahám podvodníkov, v rámci prevencie kriminality po tretíkrát medzi nich na pozvanie Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry zavítala prezidentka Fóra pre pomoc starším, Ľubica Gálisová. V tatranských kluboch dôchodcov minulý týždeň spoločne s ňou deduškovia a babičky hľadali odpovede na ťaživé otázky. „Mali sme problém, zohnať tu lieky pre môjho manžela, ktorý ma na ceste do Tatier sprevádza,“ postrehla Gálisová hneď na úvod návštevy. Podľa nej aj dostupnosť lekární, ambulancií či obchodov súvisí s občianskym pohodlím ľudí vo vyššom veku. „Musíme pripustiť, že sme už menej mobilní,“ pousmiala sa Gálisová. Nedávny podvod na obyvateľoch Tatranskej Kotliny spomenul na výstrahu zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák: „Pri dverách zazvonil pán a požadoval hotovosť na dohodnutý dovoz paliva. Domáci si až po jeho odchode telefonicky overovali, či ten, u koho si drevo objednali, poslal niekoho pre zálohu. Už bolo neskoro, o peniaze prišli.“ Neblahé skúsenosti s finančným podvodom majú rodičia tehotnej Lomničanky, ktorí v jej mene reagovali na výzvu spoločnosti. Nielenže ich dôveryhodne pôsobiaci podvodníci držali niekoľko hodín v uzamknutej miestnosti, „ubzikli“ so sľubovanou výhrou dvesto eur, na ktorú sa nechali nalákať a pokúšali sa písomne všetkých zaviazať na odoberanie liečebných či kozmetických produktov.
Podľa Štefaňáka je najdôležitejšie, preveriť si, kto stojí za dverami a cudzím neotvárať. Nereagovať na podozrivé telefonáty a dobre si premyslieť, s akými informáciami a komu sa zveríme. „Pre seniorov sme dobré rady, ako nenaletieť podvodníkom, pripravili aj vo forme letáčikov, ktoré sme rozdali návštevníkom Denných centier na stretnutiach s prezidentkou fóra,“ doplnil Štefaňák. (luci)
 


 

Dôchodcovia sú častými terčmi podvodníkov
Dôverčiví dôchodcovia sú častými obeťami špekulantov. Vo Vysokých Tatrách ich odborníci učia, ako sa pred nimi brániť.
Špekulanti dôverčivých dôchodcov ľahko oklamú. Neraz tak prídu o celoživotné úspory. Dávajú im podpisovať nevýhodné a podvodné zmluvy. Pre pár eur ich dokážu v najhoršom scenári aj brutálne zavraždiť.
Iba pred pár dňami sme vás informovali o podobnom prípade. Osemdesiatdeväťročnú Evu Dorčiakovú z Popradu podvodník obalamutil a vymámil od nej 3 500 eur. Vydával sa za kamaráta jej vnuka. „Tvrdil mi, že vnuk nemá čas prísť za mnou a potrebuje súrne hotovosť na kúpu auta,“ povedala nám oklamaná starenka. Uverila, že jej vnúča vráti peniaze ešte v ten večer. Až po telefonáte s vnukom zistila, že svoje peniaze, ktoré si poctivo šetrila na staré kolená, už nikdy neuvidí.
Policajt: Všetko si treba dopredu overiť
Finančný podvod spáchali aj na starenke vo Vysokých Tatrách. Objednala si drevo u istého pána Petra. Prišiel však za ňou úplne cudzí muž, ktorý ju presviedčal, že po ňom má poslať pánovi Petrovi 20 eur za drevo. Dôchodkyňa mu peniaze dala. Keď ju mal podvodník na udičke, dostal z nej ďalších 10 eur na občerstvenie pre robotníkov. Žena až potom zavolala Petrovi a dozvedela sa, že on nikoho neposlal.
„Bola to chyba. Overiť si to treba dopredu a nie dať cudziemu človeku peniaze hneď do ruky,“ povedal zástupca náčelníka Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Jozef Štefaňák.
Podľa Štefaňáka sa za to žena nehanbila a rozprávala o tom svojim susedom. „Podobný chlap sa objavil o dva týždne u jej suseda s tým, že prišiel po preddavok na drevo. Ten ho okamžite vyhnal z domu a vôbec sa s ním nebavil,“ dodal vicenáčelník.
Po kluboch dôchodcov robia osvetu
Mestská polícia z Tatier spolu so združením na pomoc starším v týchto dňoch chodia po kluboch dôchodcov v tatranských osadách, ale aj v meste Svit, či dedinke Nová Lesná.
„Aj keď sú Tatry relatívne bezpečné, obozretnosti nikdy nie je dosť,“ dodal Štefaňák. Šéfke klubu dôchodcov v Novom Smokovci Margite Mišagovej rady policajtov pomáhajú: „Skôr si uvedomíme, aby sme nikomu neotvárali a dávali si pozor.“ Myslí si, že v Tatrách sú dôchodcovia viac ostražitejší, než na dedine. „Mám pocit, že Tatranci viac počúvajú rádio, pozerajú televíziu, či čítajú noviny. Na dedine chodia ľudia menej von a nedozvedia sa toľko,“ uzavrela.
Dôchodkyne by chceli väčšie tresty pre podvodníkov
Osemdesiatpäťročná dôchodkyňa z Nového Smokovca Hanka Repková chodí na tieto stretnutia pravidelne každý rok. Napriek tomu sa nám priznala, že si vchodové dvere doma nezamyká. „Je pravda, že obozretnosti nikdy nie je dosť. Mala by som to napraviť,“ priznala.
Jej kamarátka Božena Čeperová by pre podvodníkov, ktorí zneužívajú starších, navrhla väčšie tresty, aby sa báli.
Rady dôchodcom - Nestaňte sa obeťou
Ľubica Gálisová z Fóra pre pomoc starším radí, čo robiť. Nehanbiť sa za to ak naletíte, a obrátiť sa na políciu, ministerstvo spravodlivosti či ministerstvo vnútra.
Vyhýbať sa rôznym pôžičkám, nevýhodným ponukám, podomovému predaju, predaju nekvalitného tovaru, podvodným nákupom.
Veľkú opatrnosť zachovať aj pri prepisovaní dedičstva na svoje deti.
Nechodiť po zotmení sami. (Zdroj: denník Korzár, autor: Marie Melníková)
 


 

Susedská hliadka 2011

Susedská hliadka 2011

Susedská hliadka 2011

Susedská hliadka 2011

Susedská hliadka 2011

Susedská hliadka 2011

Susedská hliadka 2011

Susedská hliadka 2011

Susedská hliadka 2011


 
 
Susedská hliadka 2011

Susedská hliadka 2011

Susedská hliadka 2011

Susedská hliadka 2011


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka