Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Susedská hliadka 2012

Až 90% opýtaných seniorov uviedlo, že majú skúsenosť so zneužívaním

Mestská polícia (MsP) Vysoké Tatry už po šiestykrát pripravila stretnutie tatranských seniorov s Ľubicou Gálisovou, prezidentkou Fóra pre pomoc starším. Cieľom je pravidelná prevencia pred zneužívaním či dokonca týraním tejto skupiny obyvateľstva, ktorá spolu s deťmi patrí k najčastejšie ohrozeným. Na stretnutiach v denných centrách sa vždy hovorí o tom, aké nové praktiky podvodníci vymyslia na to, aby dosiahli svoj cieľ a dostali sa k peniazom či majetku dôverčivých ľudí. Dôchodcovia v Tatrách sa stali vďaka vyplneným dotazníkom súčasťou medzinárodného projektu o týraní a zneužívaní seniorov. Výsledky skutočne neveštia nič dobré. „Až 90 % ľudí má skúsenosti z rôznym zneužívaním, to znamená, že je to vážny problém, ktorému sa treba vyhnúť a je potrebné ho riešiť. Naše zistenia potvrdili, že dochádza k zneužívaniu neraz až k týraniu. Vážnym zistením prieskumu je, že väčšina z opýtaných sa bojí zostať sama doma. Pociťujú ohrozenie zo strany asociálov alebo majú strach z krádeží,“ konkretizuje Gálisová a poukazuje na to, že neraz tieto prípady vznikajú aj v rodinách: „Je to skrytý problém, o ktorom sa nevie. Často okolie nemá o týchto skutočnostiach ani len tušenia. Ostala som zaskočená tým, že najčastejšie uviedli fyzické napádanie, potom psychické a až potom nasledovalo materiálne zneužívanie. Doteraz som predpokladala, že väčšinu starších ľudí oberajú o financie, byty, domy a podobne a nie, že najčastejšie sú fyzické ataky.“
Aj preto by sme nemali byť ľahostajní voči tomu, čo sa okolo nás deje, ale mali by sme na neštandardné situácie upozorňovať. Zbytočné je o tom hovoriť, až potom, keď sa už stane nešťastie. 
Podvodníci stále vymýšľajú nové praktiky. Najnovšie chodia špekulanti so zmluvami o plyne a elektrine. Podstrkujú ľuďom na podpis rôzne zmluvy a dohody. Obozretní by mali byť však nielen pred tými, ktorí im zazvonia pri dverách či pred telefonátmi ponúkajúcimi im „výhodný“ nákup, ale aj pred pochybnými stretnutiami na ulici. „Často starší ľudia podpisujú veľmi nevýhodné zmluvy, pretože si ich nestihnú prečítať. Známy je prípad od našich západných susedov, kde zastavovali ľudí na ulici a núkali im krém za korunu, podmienkou bolo podpísať zmluvu na členstvo v klube. A potom im prišli faktúry na 2,5-tisíc českých korún na zaplatenie členského,“ uviedol konkrétny príklad Jozef Štefaňák, zástupca náčelníka MsP Vysoké Tatry.
O tom, že to nie sú ojedinelé prípady, hovoria aj neuveriteľne vysoké čísla. Exekúciám z rôznych príčin v tomto roku podlieha skoro 37-tisíc dôchodkov na Slovensku. Vlani Sociálna poisťovňa stiahla z dôchodkov viac ako 23 miliónov eur. Najčastejším dôvodom je nevýhodne uzatvorená pôžička od nebankových spoločností. Aj preto prvou výstrahou by pre nás malo byť, že ak je niečo veľmi lacné, je to podozrivé. „Klame sa vždy novým spôsobom. Napríklad udajú cenu, koľko zaplatíte mesačne, ale nikde nie je povedané, ako dlho to budete splácať. Zo zvedavosti som bola na jednej prezentácii, kde nám núkali mixér. Po konkrétnom opýtaní, som sa dozvedela, že až 75 mesiacov by sme mali splácať pôžičku, mesačne po 50 eur. Veď to by musel byť pozlátený. A to navyše bolo potrebné dokúpiť ešte ďalšie komponenty,“ zhrozene opisuje praktiky Galisová.  Aj preto sa snaží ľudí informovať, aké majú možnosti brániť sa a kde hľadať pomoc, či už použitím Seniorskej linky, oslovením rôznych spotrebiteľských organizácií a podobne.  OZ Fórum pre pomoc starším – národná sieť -  spolupracuje aj s ministerstvom spravodlivosti pri riešení nevýhodných zmlúv u starších spoluobčanov a mnohým už pri ochrane majetku pomohli. „Ich dôverčivosť neraz hraničí až naivitou. Neraz sa stalo, že človek, ktorý sa dal oklamať raz, stalo sa mu tu opätovne. Podvodníci sú slušne oblečení, milí a vystupujú dôveryhodne. Podpisom nevýhodných zmlúv sa dôchodcovia neraz dostávajú do kolotoča, z ktorého sa nedá vystúpiť,“ hovorí Štefaňák. Aj preto MsP Vysoké Tatry dala vyhotoviť samolepky, ktoré rozdáva dôchodcom. Nalepiť by si ich mali na dvere do bytu či domu z vnútra, aby im stále pri otváraní pripomínali, pred čím ich vystríhali na stretnutiach v denných centrách. (ija)


 

Susedská hliadka 2012

Susedská hliadka 2012

Susedská hliadka 2012

Susedská hliadka 2012

Susedská hliadka 2012

Susedská hliadka 2012

Susedská hliadka 2012

Susedská hliadka 2012

Susedská hliadka 2012


 
 
Susedská hliadka 2012

Susedská hliadka 2012

Susedská hliadka 2012

Susedská hliadka 2012


 

dnes je: 25.8.2019

meniny má: Ľudovít

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka