Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Susedské hliadky

« Späť 

Tatranci prispôsobili projekt Susedských hliadok svojim potrebám.
 
    Tatranská Kotlina - Tatranská Mestská Polícia návštevou Klubu dôchodcov v Tatranskej Kotline spustila tento týždeň jesenný preventívno - bezpečnostný projekt susedských hliadok. Tatranský policajti sa podľa slov svojho vicenáčelníka Jozefa Štefaňáka inšpirovali skúsenosťami kanadskej polície. "Projekt sme prispôsobili špecifikám mesta Vysoké Tatry.
    Vzhľadom na malý počet obyvateľov tu máme až päť klubov dôchodcov v rôznych mestských častiach. Práve na skupinu starších občanov sme zamerali pozornosť projektu". V tatranskom prípade nejde o časové organizovanie hliadok, ale o vzájomnú výmenu informácii na stretnutiach. "Tie nemajú formu prednášok, ale voľnej diskusie," doplnil J. Štefaňák. J. Štefaňák dokumentoval zmysel tejto formy spolupráce skúsenosťami. "Dôchodcovia majú čas pozorovať okolie a sú veľmi všímaví. Tak ako my ich oboznámime s rôznymi číhajúcimi nebezpečenstvami a spôsobmi obrany proti nim, takisto oni nám poskytujú veľmi cenné informácie."
    Naposledy práve v Tatranskej Kotline upozornil dôchodca na prítomnosť ukradnutého auta s rozpojenými káblami pri potoku. "Bez tohto upozornenia by bolo dosť možné, že by sa mladiství zlodeji po auto vrátili a vznikli by na ňom väčšie škody," povedal J. Štefaňák.
    Kotlinský dôchodcovia oceňujú aj mimobezpečnostný rozmer projektu. "Pre nás je veľmi cenné zistenie, keď vieme, že o nás niekto prejavuje záujem. Medzi ľudmi je potrebné stretávať sa. Od policajtov sa dozvieme veľa užitočných informácii a verím, že oni sa v dobrom niečo naučia aj od nás," prezradila nám Marte Černáková. Jej manželovi Karolovi vadila iba jedná vec: "Tieto stretnutie by mohlia byť azda častejšie. Je výborné, keď informácie prídu k nám, ako by sme ich mali hľadať na mestskom úrade v Starom Smokovci." Sekretárka kotlinského klubu dôchodcov Klára Mlynarčíkova svojimi slovami označila atmosféru spoločných stretnutí za rodinnú. "S našimi policajtmi máme výborné vzťahy. Tešíme sa možnosti týchto stretnutí," povedala.
     Okrem iných vecí na stretnutiach tatranský policajti dôchodcov oboznámili najmä s postupmi ako odpovedať na výzvy takzvaných elektrikárov na platby v hotovosti, ako chrániť bytové spoločenstvá a ako reagovať na podozrivý pohyb cudzích ľudí. Po Tatranskej Kotline sa stretnutie policajtov s tatranskými dôchodcami uskutočnilo aj v Dolnom Smokovci a na Štrbskom Plese. Na budúci týždeň cyklus stretnutí v kluboch ukončia v Novom Smokovci a Tatranskej Lomnici.
 
 Zdroj:Tatranský korzár


 

Susedská hliadka

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu

 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka