Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu vodorovná

Tlačové správy

Svetový deň cestovného ruchu si pripomíname poobhliadnutím sa za 19. storočím

Svetový deň cestovného ruchu si pripomíname poobhliadnutím
sa za 19. storočím

 

  STARÝ SMOKOVEC (27. septembra 2013) – Dnes pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu usporiadalo mesto Vysoké Tatry v spolupráci s Neformálnym zoskupením Priatelia Rainerovej útulne a Horským internetovým klubom pracovnú konferenciu na tému Tatranské 19. storočie a jeho osobnosti.

  Organizátori ponúkli pozvaným účastníkom tri diskusné bloky, okolo ktorých sa roz-prúdila zaujímavá polemika či už s ohliadnutím sa na rébus oficiálneho vzniku osád a ich fungovania predtým, ale aj definovanie, kedy môžeme začať hovoriť o vzniku organizovaného cestovného ruchu v Tatrách. „Našim zámerom bolo pozrieť sa najmä na druhú polovicu 19. storočia v jeho mnohorakosti a poukázať na veci či skutočnosti, ktoré sú menej známe, ba dokonca mnohí ľudia o nich ani nevedia,“ približuje Mikuláš Argalács, jeden z hlavných organizátorov podujatia.

  Výstupom je aj rovnomenný zborník, na ktorom sa podieľalo niekoľko autorov. V dvestokusovom náklade sa dozvedáme veľa zaujímavého, ako prišla do Vysokých Tatier pošta, telegraf či telefón. Analýzou dobového periodika Tátra – Vidék sa dočítame o pohľade na vtedajšiu spoločnosť žurnalistickými očami. Tatranská architektúra a jej citlivé včlenenie do prostredia rozpútava dodnes búrlivé otázky nielen v odborných kruhoch, ale aj medzi laickou verejnosťou. Nechýbajú tu však ani zvučné mená a inštitúcie, ktoré ukázali v minulosti cestu ďalšieho rozvoja tohto výnimočného prostredia. „Okrem iného sme chceli poukázať na väzbu materských obcí na vznikajúce osady, ale aj ľudí, ktorí sa vďaka svojmu remeslu a práci tu uplatnili. Popri známych autoroch sme dali príležitosť sa predstaviť v zborníku aj tým menej známym,“ dopĺňa Argalács.

  Vyvrcholením podujatia bude Diskusný klub vo Švajčiarskom dome, ktorý po 17.00 hodine bude prenášaný aj internetovou televíziou.

  Konferencia je usporiadaná pod záštitou primátora mesta Vysoké Tatry Jána Mokoša. 
  Svetový deň cestovného ruchu je tento rok venovaný vode, ktorá zohrala dôležitú úlohu aj v tatranskej histórii. „Životy ľudí žijúcich v našom regióne sú úzko prepojené s cestovným ruchom, rozmýšľali sme ako si ho uctiť. Práve voda je s dejinami Vysokých Tatier poprepletaná a zohrala tu dôležitú úlohu. Či už len spomenieme Smokoveckú kyselku, kúpele, ktoré začal budovať Rainer, zdokonaľovali ich Szontághovci či Guhr. Tatranské plesá a vodopády patria k vyhľadávaným miestam návštev turistov. Jednoducho aj voda písala našu históriu a budovala cestovný ruch,“ povedal Mokoš a dodal na záver: „Ešte stále sú ľudia, ktorí hľadajú a nachádzajú nové a nové poznatky o starých časoch. Stále sú na obraze minu-losti biele miesta. A sú tu ľudia, pre ktorých sú tieto biele miesta inšpiráciou a motorom v túžbe pomaľovať ich tými správnymi farbami.“         (ija)


 
ÚvodÚvodná stránka