Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu vodorovná

Tatranská Polianka

 

 1005 m.n.m. – vznik r.1888

     Výraznou funkciou tejto osady je liečba respiračných chorôb. Od svojho vzniku však osada žila aj bohatým športovým životom. Tak tomu je aj dnes. Nad osadou sa vypína najvyšší vrch Vysokých Tatier a Slovenska – Gerlachovský štít / 2655 m /. Je tu veľmi dobrý prístup železnicou, po ceste a v samotnej osade sú možnosti na menej

náročné ubytovanie a kvalitné stravovanie. Turisticky je osada viac vyhľadávaná v lete, liečebne po celý rok.

   


 

Tatranská Polianka

Tatranská Polianka-mapka

Tatranská Polianka-mapka


 

Z histórie

   Rozkladá sa na oboch stranách Cesty slobody medzi Starým Smokovcom a Štrbským Plesom. Z osady smerom na juh odbočuje vedľajšia cesta do Svitu. Tatranská Polianka patrí medzi najstaršie tatranské osady. Jej počiatky siahajú do roku 1884, keď si vedľa obecnej horárne na vtedajšej Gerlachovskej poľane vybudoval poľovnícky zrub bohatý roľník a mäsiar Pavol Weszter z Veľkého Slavkova.

   V roku 1888 sa spojil so svojimi švagrami Samuelom Nitschom a Michalom Guhrom, aby vedľa poľovníckeho zrubu spoločne postavili tri turistické hotely. Hotely Mariana, Tusculum a Themis sa stali obľúbeným odpočinkovým miestom pre posádky kočov a fiakrov premávajúcich po novootvorenej Klotildinej ceste medzi Smokovcami a Štrbským Plesom (dnešná Cesta slobody) a východiskom výletov do Velickej doliny. Reštauráciu s vychýrenou kuchyňou radi navštevovali aj smokoveckí kúpeľní hostia. Do konca storočia k spomínaným hotelom pribudli ďaľšie tri budovy, čím sa ubytovacia kapacita nového tatranského letoviska zvýšila na 125 postelí. Na úspech trojice veľkoslavkovských podnikateľov nadviazal Michal Guhr mladší. Vyštudoval medicínu a po krátkej praxi založil v roku 1902 v Tatranskej Polianke klimatické sanatórium zamerané na liečenie tuberkulózy a astmy. Neskôr sa orientoval najmä na pacientov postihnutých Basedowovou chorobou.

   V roku 1912 vznikol na východnom okraji osady penzión Dezidera Reicharta. V tom istom roku Tatranská Polianka získala železničné spojenie. V dvadsiatych rokoch dvadsiateho storočia kúpeľnú kapacitu Tatranskej Polianky posilnili dve moderné sanatóriá. Michal Guhr sa preslávil nielen ako lekár, ale aj ako priekopník zimných športov a horskej záchrannej služby. Lyžiarsku vášeň si v roku 1901 priviezol zo švajčiarskeho Davosu. Jeho zásluhou vznikol v ústí Velickej doliny prvý tatranský lyžiarsky mostík. Prvé preteky na mostíku sa uskutočnili vo februári 1911. Víťaz Bruno Weiss preskočil na lyžiach vzdialenosť deväť a pol metra. Po neskorších úpravách sa na mostíku v Tatranskej Polianke skákalo až do vzdialenosti 60 metrov. V roku otvorenia mostíka usporiadal Michal Guhr aj prvé lyžiarske preteky v Tatrách. Po nich nasledovali ďaľšie súťaže nielen v jazde na lyžiach, ale aj na saniach a boboch ,po novopostavenej štvorkilometrovej sánkarskej a bobovej dráhe vedúcej od Sliezskeho domu do Tatranskej Polianky.

 

 
ÚvodÚvodná stránka