Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Tlačové správy

Tatranské kultúrne leto 2008 sa prehuplo do druhej polovice

VYSOKÉ TATRY (7. august 2008) – Dvojmesačný maratón kultúry a umenia s názvom Tatranské kul-túrne leto (TKL) 2008 sa prehupol do svojej druhej polovice. Počas júla sa návštevníkom dvadsiatich dvoch podujatí v šiestich mestských častiach predstavilo vyše 70 tvorcov a účinkujúcich zo Slovenska, Čiech, Rakúska, Nemecka a Spojených štátov amerických.

Súčasťou júlovej programovej skladby boli aj tri festivaly – Country Tatry, Stretnutia a Medzinárodný festival outdoorových filmov (MFOF), ktorý divákom ponúkol viac než dvadsať filmov ovenčených ce-nami nielen zo všetkých doterajších piatich ročníkov festivalu, ale aj iných medzinárodných filmových súťaží. I. ročník nesúťažnej prehliadky si nenechali ujsť najmä skalní priaznivci takýchto filmov. Počas troch festivalových dní sa v kinách v Novom Smokovci a Tatranskej Lomnici vystriedalo 162 divákov.

Podľa vedúceho oddelenia kultúry a športu Mestského úradu v Starom Smokovci sa pod nízku náv-števnosť paradoxne podpísalo krásne počasie, ktoré vystriedalo daždivé dni a tak namiesto dobrodruž-stvu na filmovom plátne dali diváci prednosť horám. Počasie sa s organizátormi TKL zahralo aj počas V. ročníka tatranského divadelného open air festivalu Stretnutia. Štyri predstavenia si pozrelo 440 di-vákov. Najviac návštevníkov spomedzi trojice festivalov zavítalo na II. ročník festivalu country hudby vo Vysokých Tatrách – Country Tatry. Spojenie známych jazdeckých pretekov a tónov country si prišlo vychutnať 2 500 divákov. „Ukázalo sa, že spojenie významného športového podujatia spolu s veľkým kultúrnym podujatím bol správny krok,“ uviedol Ján Bendík.

V auguste na návštevníkov TKL čakajú ďalšie dva festivaly. Lákadlom augustovej programovej skladby bude II. ročník medzinárodného operného festivalu Opernfest Tatry 2008, na ktorom sa predstaví zná-my taliansky tenorista Alessandro Luciano. Na svojom konte má viacero predstavení v slávnej milán-skej opere La Scala a momentálne patrí medzi top 20 svetových tenoristov. Súčasťou Opernfestu budú rovnako ako vlani aj majstrovské spevácke kurzy.

Záver tohtoročného TKL bude patriť V. ročníku multimediálneho open air festivalu PARK´S NOT DEAD, ktorý vznikol ako iniciatíva členov OZ SKALA na podporu kultúry v Tatranskej oblasti. Tento rok sa mesto Vysoké Tatry stalo aj jeho oficiálnym spoluorganizátorom. „Bude omnoho väčší než v minulosti a po prvýkrát sa na ňom predstavia aj zahraniční hostia,“ povedal Ján Bendík. Ako dodal, organizátori očakávajú približne tisíc návštevníkov, ktorí si v jazdeckom areáli v Tatranskej Lomnici budú môcť po-zrieť ukážky celoročnej práce mladých umelcov v kategóriách maľba, grafika, keramika a dizajn. Ne-budú chýbať ani filmy a alternatívna divadelná scéna. „Je to jediný festival svojho druhu, ktorý má dobrovoľné vstupné,“ dodal Ján Bendík.

Definitívnu bodku za dvojmesačným maratónom kultúry a umenia dá v poslednú augustovú nedeľu Tatranská letná dražba s lákavými produktmi a bohatým kultúrnym programom.


 

dnes je: 19.8.2019

meniny má: Lýdia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka