Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Tlačové správy

Ústavný súd zrušil rozhodnutie Najvyššieho súdu

VYSOKÉ TATRY (12. septembra 2008) – Verdikt Ústavného súdu SR o zrušení rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, na základe ktorého prevzala správu nad časťou katastrálneho územia Štrbské Pleso obec Štrba, považuje mesto Vysoké Tatry za správny a logický krok.

„Zatiaľ nemáme v rukách písomné rozhodnutie, ale na základe medializovaných informácií môžem povedať, že zvíťazila pravda, spravodlivosť a logika," uviedol primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš, ktorý rozhodnutie Ústavného súdu SR považuje za pozitívny signál smeru-júci k opätovnému prinavráteniu Štrbského Plesa pod správu mesta Vysoké Tatry. „Vždy sme tvrdili, že spravodlivosť je na našej strane a budeme pokračovať v úsilí zvrátiť stav, ktorý vznikol nelogickým rozdelením tohto tak významného a jedinečného územia. Som rád, že sa tým konečne začal niekto seriózne zaoberať,“ doplnil Ján Mokoš.

Mesto Vysoké Tatry si chce počkať na doručenie písomného rozhodnutia Ústavného súdu SR a na základe neho zváži ďalšie kroky. Zatiaľ Štrbské Pleso aj naďalej ostáva v správe ob-ce Štrba. „Mesto sa vždy korektne správalo voči Štrbe pri odovzdávaní správy Štrbského Ple-sa a očakávame, že obec bude postupovať rovnako. Záleží nám na tom, aby sa akékoľvek zmeny, ktoré bude mesto musieť podniknúť v súvislosti s prípadným opätovným prevzatím správy nad Štrbským Plesom, dotkli jeho obyvateľov a návštevníkov čo najmenej,“ dodal Ján Mokoš.

Podľa názoru ústavného súdu „správny orgán, krajský súd a napokon najvyšší súd v danom prípade zjavne neinterpretovali ústavne konformným spôsobom príslušné reštitučné ustanovenie katastrálneho zákona, na zá-klade ktorého obec Štrba reštituovala niektoré územné časti mesta Vysoké Tatry, vrátane Štrbského Plesa,“ uvá-dza sa v komuniké Ústavného súdu SR. Okrem toho bolo podľa súdu porušené aj právo Mestského zastupiteľstva mesta Vysoké Tatry na výkon územnej samosprávy, ktoré zaručuje čl. 67 ods. 1 a ods. 3 ústavy.


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka