Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Tlačové správy

Valné zhromaždenie Asociácia horských sídel Slovenska

STARÝ SMOKOVEC (13.apríl 2007) – Na mestskom úrade sa v pondelok 16. apríla 2007 uskutoční Valné zhromaždenie Asociácie horských sídel Slovenska (AHSS) a následne zasadnutie novozvoleného Predsedníctva AHSS.
Za uplynulý rok prebehli početné rokovania s centrálnymi orgánmi, vládnym zmocnencom ako aj s orgánmi ZMOSu, na ktorých aktívne vystupovali najmä členovia Predsedníctva AHSS, a ktoré smerovali k opakovanému predkladaniu a zdôvodňovaniu AHSS s cieľom prijatia návrhov na zmenu rozdelenia dane z príjmov územnej samospráve. Okrem toho sa venovalo problematike tvorby štatútu horského sídla, ale aj prípravami na zmeny stanov, ktoré by mali byť odsúhlasené na nadchádzajúcom Valnom zhromaždení AHSS.
Ako uviedol predseda AHSS Ján Mokoš: „Naše aktivity podporilo aj uznesenie XVI. Snemu ZMOSu, kde medzi prioritami miestnej územnej samosprávy v bode 4. Fiškálna decentralizácia bolo schválené zmapovanie a posúdenie všetkých skutočne decentralizovaných kompetencií a nových úloh obcí a miest spoločnou pracovnou skupinou štátnej správy a ZMOSu a kvantifikovanie ich dopadu na rozpočty obcí a miest, vrátane koeficientov nadmorskej výšky, premietnutie týchto dopadov do finančných vzťahov štátu k rozpočtom obcí.“ Uvedené snahy vyústili napokon v prijatie vládneho nariadenia č.519/2006 zo dňa 16. augusta 2006, ktorým sa mení nariadenie vlády SR č. 668/2004 Z.z. o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve.
AHS združovala 35 členských miest a obcí v roku 2005, v minulom roku zaznamenali 91 členov a ku dnešnému dňu je to 95 členských miest a obcí, čo je nárast o viac ako 160 %.
Podľa dodnes platných stanov je možné členstvo 241 obcí, ktoré podľa Slovenského štatistického úradu majú nadmorskú výšku nad 600 m nad morom a minulý rok prijali doplnok k stanovám, ktorý povoľuje toleranciu do 10%. „Bude našou úlohou osloviť ešte aj ostatné mestá a obce a pri dobrej argumentácii a predložením výsledkov a návrhom ďalších prospešných aktivít členskú základňu zvýšiť,“ povedal Ján Mokoš.


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka