Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Tlačové správy

Vo Vysokých Tatrách pribudlo ďalších štyridsaťosem bytov

T L A Č O V Á     S P R Á V A

 

Vo Vysokých Tatrách pribudlo ďalších štyridsaťosem bytov

 

VYSOKÉ TATRY/TATRANSKÁ LOMNICA(28. júl 2014) – Dnes popoludní si z rúk primátora mesta Vysoké Tatry Jána Mokoša prevzali kľúče od štyridsiatich ôsmich nových nájomných bytov v bytových domoch Borovica a Breza nájomníci.

Štyridsať bytov je dvoj a osem jednoizbových. Základ projektov je obdobný ako v prípade neďalekého bytového domu Lipa. Fasáda je rovnaká, akurát vo vnútri sa podmienky  prispôsobili ešte viac dopytu. Na najvyššom podlaží v Lipe sú dva dvojizbové veľké byty a jeden trojizbový. V týchto nových bytovkách nemáme trojizbové byty, ale aj posledné podlažie je štandardné.

 „V tejto mestskej časti máme už päť nájomných bytových domov, ale v rámci mesta Vysoké Tatry je ich už deväť, ktoré sa nám počas desiatich rokov podarilo vybudovať. Verím, že práve tu, pod úpätím Lomnického štítu, našim spoluobčanom pomôžeme takýmto spôsobom naštartovať novú životnú etapu,“ netajil spokojnosť Ján Mokoš, primátor mesta Vysoké Tatry.

S výstavbou objektu sa začalo v roku 2012, práce však museli byť prerušené, keďže sa vyskytli problémy s podložím. „Museli sme dať urobiť dodatočný geologický porieskum. V jednej časti sa nachádza rašelinové podložie, takže, ak sme chceli zabrániť sadaniu stavby, bolo potrebné urobiť pomerne náročné technické zabezpečenie. Práce bolo možné obnoviť až v roku 2013,“ vysvetľuje sedemmesačné meškanie stavby Jozef Gál, vedúci oddelenia investičnej činnosti, opráv a údržby mesta Vysoké Tatry.

Náklady boli vyrátané na necelých 1,86 milióna eur. Financovanie bolo kryté úverom zo Štátneho fondu rozvoja bývania vo výške 1,3 milióna eur a dotácie ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja 343-tisíc eur. Mesto sa podieľalo na jeho výstavbe čiastkou vyše 222-tisíc eur.

K bytom boli vybudované aj parkovacie plochy, ktoré zodpovedajú štndardom, to znamená, že pre každú bytovú jednotku je minimálne jedno parkovacie miesto. Keďže sa predpokladá, že byty budú predovšetkým slúžiť mladým rodinám, vyrástlo tu aj pieskovisko s preliezkami.

Zhotoviteľom stavby je firma KRYPTON, s.r.o Poprad a nájomný dom bol realizovaný podľa projektovej dokumentácie  Ing. Arch. Branislava Ivana a Ing. Arch. Radoslava Ivana z architektonickej kancelárie ARCHSTUDIO spol. s.r.o Pooprad.

Tatranci sa môžu pochváliť dvoma oceneniami za výstavbu nájomných bytových domov. V súťaži vyhlasovanej ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja – Progresívne, cenovo dostupné bývanie získal v roku 2011 už spomínaný bytový dom Lipa druhé miesto a bytový dom Zdravie II v Hornom Smokovci dokonca vlani zvíťazil vo svoje kategórii.

„Aj keď sa pred rokmi plánovalo, že by sme tu mohli vybudovať ešte ďalšie dva bytové domy, v najbližšej dobe o tom neuvažujeme. Do budúcna to nevylučujem, ale momentálne sme zhruba pokryli dopyt našich obyvateľov o bývanie v nájomnýách bytoch,“  povedal  na záver primátor mesta.                           (ija)


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka